Нове

Більше статтей...

УЧАСТЬ НАУКОВЦІВ ІНСТИТУТУ РОЗВЕДЕННЯ І ГЕНЕТИКИ ТВАРИН ІМ. М.В.ЗУБЦЯ НААН У МІЖНАРОДНОМУ МОЛОЧНОМУ КОНГРЕСІ – 2020

03.03.2020

Науковці мережі Інституту розведення і генетики тварин ім. М.В.Зубця НААН брали участь у ХІІІ Міжнародному молочному конгресі, який відбувся 03–04 березня 2020 року. Це щорічний бізнес-майданчик, що дозволив ознайомитися із ситуацією в галузі, новітніми розробками, почути доповіді провідних світових та вітчизняних експертів, а також визначити курс розвитку галузі.  
Конгрес працював протягом двох днів у трьох секціях: «Українська молочна галузь: виклики та стратегії», «Технології виробництва молока та управління сучасною МТФ» та Всеукраїнська ветеринарна конференція.
   Науковців було детально ознайомлено з наступними питаннями за темами:

– «Українська молочна галузь: виклики та стратегії»: підсумки галузі за 2019 рік, основні тенденції розвитку, світовий молочний ринок та українські перспективи, що потрібно аби потрапити до ТОП світових виробників.

– «Технології виробництва молока та управління сучасною МТФ»: особливості годівлі та утримання корів, епізоотичні загрози сучасного молочного скотарства, недооціненні резерви МТФ, оптимізація процесів в умовах глобальної зміни клімату.

– Всеукраїнська ветеринарна конференція: профілактика, лікування незаразних, а також інфекційних та інвазійних хвороб у ВРХ, способи покращення ефективності відтворення корів.

    Також було проведено виставку з надзвичайно цікавими локаціями по молочному скотарству та ярмарок-дегустацію від українських виробників молочної продукції «Смакуй Українське».

http://naas.gov.ua/newsall/newsnaan/5667/

27 січня 2020 р. відбулося покладання квітів з нагоди відзначення 181-ї річниці від Дня народження Павла Платоновича Чубинського

pam2020127 січня 2020 р. відбулося покладання квітів з нагоди відзначення 181-ї річниці від Дня народження Павла Платоновича Чубинського, видатного українського етнографа, письменника, енциклопедиста, борця за відродження української духовної культури. Спільнота Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН, голова Великоолександрівської сільської ради Г. М. Шевченко, учні, викладачі Великоолександрівської ЗОШ І–ІІІ ступеня та представники Бориспільської райдержадміністрації вшанували пам'ять вірного сина свого народу.pam2020

Навчальна практика студентів-біологів

21.11.19

Для проходження навчальної практики з генетики та основ селекції до стін нашого інституту 14 листопада завітали студенти-біологи 4-го курсу природничо-технологічного факультету ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» МОН України.

Під час візиту в теоретичній частині студентам були прочитані лекції щодо впровадження в практику племінного тваринництва України сучасних молекулярно-генетичних методів досліджень та стану та перспективних напрямів проведення наукових досліджень з біотехнології відтворення. Завідувач лабораторії генетики, доктор сільськогосподарських наук В. В. Дзіцюк детально зупинилась на історії зародження ДНК-технологій, появі перших приладів для проведення ПЛР-ампліфікації фрагментів генів та розвитку методів аналізу генних мутацій, переліку молекулярно-генетичних та цитогенетичних аналізів, що є обов’язковою складовою племінної справи України, перспективах маркер-асоційованої селекції у тваринництві. Старший науковий співробітник лабораторії генетики, кандидат сільськогосподарських наук А. В. Шельов звернув увагу студентів комплексну систему проведення молекулярно-генетичної оцінки тварин за різними типами ДНК-маркерів, що надає можливість цілеспрямованого генетичного добору і підбору тварин з метою створення стад з високим генетичним потенціалом за основними показниками продуктивності.

Завідувач лабораторії біотехнології відтворення кандидат сільськогосподарських наук О. В. Щербак представила вітчизняні біотехнологічні методи, які ефективно застосовуються в тваринництві, а саме штучне осіменіння та трансплантація ембріонів. Окреслила стратегічне значення об’єкту, що становить національне надбання НААН – Банк генетичних ресурсів тварин ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН, особливостями функціонування. Познайомила з особливостями забезпечення довгострокового збереження сперми, ооцитів, ембріонів, соматичних клітин сільськогосподарських тварин і його значенням для продовольчої безпеки держави.

         В практичній частині візиту студенти поглибили знання з цитогенетичних та молекулярних методів вивчення генетичної структури тварин. Вони відвідали приміщення для проведення ДНК-діагностики, ознайомилися із наявними в лабораторії приладами, принципом їх роботи та призначенням. Слід зазначити, що студенти цікавилися науковими розробками інституту, їх прикладною спрямованістю та перспективами досліджень саме у галузі сільськогосподарської генетики та біотехнології. 

 

Про участь у Міжнародному інноваційному бізнес-форумі «SMARTINVEST – 2019: конвергенція науки та бізнесу»

 

sertufikat

  12 листопада 2019 року у Великому конференц-залі Національної академії наук України (м. Київ) проходив Міжнародний інноваційній бізнес-форум «SMARTINVEST – 2019: конвергенція науки та бізнесу». Форум організували: Міжнародна торгова палата (ICC Ukraine), Асоціація сприяння глобалізації освіти та науки SPACETIME, Фундація «Національного розвитку та інновацій» (NDI Foundation), International Federation of Innovation Asscociations, Академія економічних наук України, український аналітичний та підприємницький хаб у сфері біотехнологій та наук про життя Bionity, Центр інновацій «Сходи в майбутнє» (Up to Future), TechExchange – міжнародна платформа менеджменту інновацій та Noosphere (асоціація вчених, дослідників, підприємців, волонтерів спрямована на впровадження науки і технологій в глобальне бізнес оточення).

   У роботі бізнес-форуму прийняли участь представники бізнесових структур, уряду, вищих навчальних заходів та наукових установ. Під час бізнес-форуму працювали профільні бізнес-панелі. Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця 

Національної академії аграрних наук України для участі у в роботі бізнес-панелі Health&Life Science була запрошена завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Василівна Щербак.

    Свої погляди на світові тренди розвитку напрямку Health&Life Science та що заважає галузі розвиватись в Україні репрезентували представники NDI Foundation, Bionity та Центру інновацій «Сходи в майбутнє».
   Доповідачі представили детальний та глибокий аналіз економічних, технологічних та регуляторних умов існування біотехнологічної галузі України та зробили прогноз розвитку індустрії наук про життя в Україні за різних обставин.
    Зазначили, що в Україні наразі відносно низький рівень регуляції біотехнологій та медицини, а також розвинена галузь IT-послуг, істотна наукова база та дешевий персонал. Ці складові за умови підприємницької активності, зростання інвестиційної привабливості та розвитку національної науки зможуть бути конвертовані в стрімкий економічний розвиток індустрії наук про життя. Також зауважили, що основними ризиками, які можуть стати на заваді реалізації цього процесу, є: політична нестабільність, еміграція найбільш професійних науковців та корупція та непрозоре юридичне середовище.
   Відзначили, що ринок та індустрія наук про життя знаходяться в Україні в зародковому стані, а флагманом індустрії є фармацевтична галузь, що складає більшу частину даного ринку. Звернули увагу на агротехнічну галузь, яка має вагомий вплив на розвиток Life Science. Також було зазначено, що переважна кількість підприємств зосереджена в місті Києві, Київській і Харківській областях. Більшість компаній використовують технології біоорганічної хімії і біоорганічного синтезу. Було наголошено, що інноваційними напрямами з стрімким ростом є саме клітинні та репродуктивні технології.
   Взагалі, інвестори розглядають Україну як потенційний центр біотех-виробництва, проте здебільшого як лише центр його аутсорсу. Було наголошено на тому, що якщо держава докладе зусиль, а підприємці будуть достатньо активні, то країна зможе перейти до повноцінного бізнесу і саме це вирішить у перспективі, чи стане Україна східноєвропейським біотехнологічним хабом.
  Слід відмітити, що бізнес-панель Health&Life Science була спрямована на підтримку розвитку інноваційного біотехнологічного підприємництва в Україні. Такі заходи в час розвитку експонеційних технологій забезпечать передумови для стрибка України в біотехнологічну революцію  і прискорять її економічне зростання.
 

Вітаємо молодого вченого Інситуту Христину Тарасівну Типило!

   molodi.vcheniПро результати щорічного конкурсу молодих учених «За кращу наукову доповідь молодого ученого НААН з фундаментальних та прикладних досліджень»

  У Президії Національної академії аграрних наук України 24-25 жовтня 2019 року відбувся конкурс молодих вчених на здобуття премії Президії НААН «За кращу наукову доповідь молодого ученого НААН з фундаментальних та прикладних досліджень», в якому взяли участь 28 претендентів із 24 наукових установ НААН.

 За результатами конкурсу визначено шість переможців, яким було присуджено дипломи:

- Диплом I ступеня: Петрову Пилипу Ігоровичу (Інститут продовольчих ресурсів НААН);

  - Диплом II ступеня (два): Кучеренку Єгору Юрійовичу (Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН) та Типило Христині Тарасівні (Інститут розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН);

 - Диплом III ступеня (три): Батуревич Оксані Олександрівні (Інститут рибного господарства НААН), Мосійчук Ярославі Борисівні (Інститут водних проблем і меліорації НААН), Ревтьє-Уваровій Аліні Вікторівні (ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського»).

          http://naas.gov.ua/newsall/newsnaan/5467/

 

 

Укладено договір про співпрацю

knr08.11.19

4 листопада 2019 року в інституті під головуванням директора Юрія Полупана відбулася зустріч із науковцями Zhejiang Academy of Agricultural Sciences (КНР) на чолі з Mr. Wu Jinghua. В ході зустрічі сторони обговорили стратегічну мету свого партнерства щодо формування взаємної вигоди для установ шляхом комерціалізації наукових досягнень інституту в галузі скотарства щодо функціонування системи селекції за використання сучасних методів молекулярної біології та репродуктивної біотехнології.

За результатами зустрічі підписано договір про наукову співпрацю з підготовки наукових проектів у галузі тваринництва з наступною взаємовигідною інкубацією та комерціалізацією в Китаї та Україні.

 

 

Наукова співпраця з Китайською Народною Республікою

knr26.10.2019.1

 

З 22 по 30 жовтня 2019 року в Китайській Народній Республіці перебувала з офіційним візитом група українських вчених. Інститут розведення і генетики тварин імені М. В. Зубця Національної академії аграрних наук України представляв його директор Юрій Павлович Полупан.Під час візиту проведено обговорення планів подальшої наукової співпраці з компанією Zhuji Guowei Poltry Development Co, Ltd., ознайомлення з виробничими потужностями компанії з розведення качок породи шаосінь та інших комерційних порід качок яєчного та м’ясного напряму продуктивності. Розглянуто дослідження та практичні заходи зі збереження генофонду аборигенних порід качок. Проведено зустріч з керівництвом академії аграрних наук провінції Джецянь. Взято участь у 

knr26.10.2019конкурсі спільних наукових проектів 1000 талантів. Запропонована подальша співпраця у напрямі дослідження і ДНК типування стад качок для маркерасоційованої селекції. Передбачено дослідження зі секвенування геному качок. Обговорено перспективи можливої співпраці у наукових дослідженнях з генетичного поліпшення молочної худоби.Семінар-навчання для слухачів ДНЗ «Школа підвищення кваліфікації спеціалістів по розведенню сільськогосподарських тварин та племінній справі» Мінагрополітики України

 

perepidgotovka-610x400 1

26 вересня 2019 року в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН відбулося навчання «Ведення автоматизованого племінного обліку у стадах з розведення великої рогатої худоби» для спеціалістів по розведенню сільськогосподарських тварин та племінній справі. Під час навчання питання з вимог до реєстрації облікових показників тварин стада, ведення автоматизованого племінного обліку, використання форм обліку, реєстрації стану здоров’я тварин, ветеринарних заходів та синхронізації охоти висвітила кандидат с.-г. наук Олена Василівна Сидоренко. Також слухачам лекції з розведення, селекція та біотехнологія тварин провели кандидати наук Андрій Петрович Кругляк, Дмитро Миколайович Басовський, Оксана Василівна Щербак. Слід зазначити, що по закінченню навчання слухачі долучились до жвавого обговорення представленого матеріалу. 

Слухачам також проведено ознайомлення із об’єктом, що становить національне надбання НААН – Банк генетичних ресурсів тварин ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН. Було представлено головні особливості забезпечення надійного довгострокового збереження сперми, ооцитів, ембріонів, соматичних клітин сільськогосподарських тварин. Під час ознайомлення із Банком генетичних ресурсів тварин ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН у відвідувачів виникали запитання, на які вони отримали вичерпні відповіді.

 

 

 

Про участь у XIV Міжнародній науковій конференції Українського товариства генетиків і селекціонерів імені М.І. Вавилова «Фактори експериментальної еволюції організмів»

 

img 3102 1 15 – 20 вересня 2019 року в м. Київ на базі Інституту молекулярної біології і генетики НАН України відбулася XIV Міжнародна наукова конференція «Фактори експериментальної еволюції організмів», присвячена 140-річчю від дня народження видатного генетика і селекціонера академіка В.Я. Юр’єва. В рамках конференції відбувся VII з’їзд Всеукраїнської асоціації біологів рослин та Пленум Ради Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова. Співорганізаторами цьогорічних заходів спільно із Українським товариством генетиків і селекціонерів імені М.І. Вавилова (УТГіС ім. М.І. Вавилова) стали Інститут молекулярної біології і генетики НАН України та ДУ «Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України».

    В роботі конференції та Пленуму від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН прийняли участь перший заступник директора з наукової роботи, віце-президент товариства Світлана Іванівна Ковтун та завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Василівна Щербак, які представили стендову доповідь: «Аналіз ефективності розвитку поза організмом ембріонів свиней за використання нанобіоматеріалу» (Зюзюн А.Б., Щербак О.В., Ковтун С.І., Свергунов А.О., Свергунова Г.О.).

    img 3014 2Традиційно до конференції видано два чергові томи (Т. 24, Т. 25) збірника наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» (ISSN 2415-3826 (Online), ISSN 2219-3782 (Print)), які узагальнюють теоретичні досягнення та практичні надбання провідних українських та зарубіжних учених. Науковці із 13 установ НААН представили в цьому році свої напрацювання.

    16 вересня відбувся Пленум Ради Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова, на якому Президент УТГіС ім. М.І. Вавилова, член-кореспондент НАН України В.А. Кунаха доповів про підсумки роботи президії Товариства за період 2018 – 2019 роки та головні завдання діяльності на 2020 рік. Роботу Товариства було визнано задовільною. Значну увагу було приділено роботі Ради та Президії Товариства з обласними відділеннями, а також йшлося про подальше підвищення вимог до наукових статей, які друкуються у фаховому збірнику наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» та журналі «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів». На Пленумі було прийнято рішення про проведення наступної XV Міжнародної наукової конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів» на базі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

    Під час роботи Пленуму Президент УТГіС ім. М.І. Вавилова В.А. Кунах нагородив Оксану Василівну Щербак Подякою товариства «За активну участь у роботі Товариства».

 

Розширення діяльності лабораторії з трансплантації ембріонів Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН

tr01.10.1919 вересня 2019 року на базі племінного заводу з розведення великої рогатої худоби голштинської породи ТОВ «Молоко вітчизни» (с. Тернівка Конотопського району Сумської області) проведено науково-практичну роботу з трансплантації ембріонів та навчання спеціалістів підприємства. Для формування групи племінних корів-донорів проведено гормональну обробку п’яти тварин для викликання у них суперовуляції. Ефективним виявилось вимивання у двох корів і одержано 12 ембріонів, повноцінним із них виявились 67% і вони (вісім штук) були вдало трансплантовані п’яти телицям-реципієнтам.

Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю!

Для довідки.

ТОВ «Молоко Вітчизни» об'єднує в собі три господарства, які знаходяться у межах Сумської області. Загальна кількість поголів'я становить 6 011 голів. Кількість корів — 1 800 гол. Надій за 2018 р. — 11 500 кг. В 2019 році підприємство отримало статус племінного заводу з розведення великої рогатої худоби голштинської породи (http://www.molokovitchyzny.com/pro-kompaniyu/).

Участь у Міжнародній науково-практичній конференції

25.09.19

Співробітники інституту 19–20 вересня 2019 року взяли участь в Міжнародній науково-практичній конференції «Репродуктологія тварин – виклики сьогодення», присвяченій 70-річчю від дня народження видатної людини - фундатора ветеринарного акушерства та реформатора вищої ветеринарної освіти України, доктора ветеринарних наук, професора Віталія Йосиповича Любецького, яка відбулася на базі факультету ветеринарної медицини Національного університету біоресурсів і природокористування України.

 

Про участь у семінарі «Пошук та оцінка міжнародної співпраці та грантів за допомогою інструментів Web of Science Group»

15091912 вересня 2019 року у Державній науково-технічній бібліотеці України (м.Київ) відбувся семінар для науковців з пошуку та оцінки міжнародної співпраці та грантів за допомогою інструментів Web of Science Group», який організовано та проведено компанією Clarivate Analytics.

У семінарі взяли участь понад 50 учасників з закладів вищої освіти та наукових установ. Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Національної академії аграрних наук України в роботі круглого столу взяла участь кандидат сільськогосподарських наук Оксана Василівна Щербак.

Під час семінару кандидат біологічних наук, фахівець з інформаційно-аналітичних ресурсів та навчання Clarivate Analytics Ірина Тихонкова ознайомила з можливостями та інструментами, які надають ресурси Clarivate Analytics. Зупинилась на пошуку партнерів і грантів, які наразі є дуже важливим етапом наукової роботи. Представила детальний план дій для пошуку найефективніших науковців та установи за заданою темою. Проаналізувала чому такі науковці та установи є ефективними. Висвітлила, які гранти можна знайти за необхідною темою у Web of Science. Торкнулась питання можливостей для українських науковців щодо отримання фінансування від світових фондів. Зосередила увагу на представленні власних здобутків, які є складовими успішного портфоліо науковця.

Слід відмітити, що семінар «Пошук та оцінка міжнародної співпраці та грантів за допомогою інструментів Web of Science Group» є складовим серії семінарів з опанування Web of Science і інших  ресурсів компанії Clarivate Analytics.

Такі заходи вже стали гарною традицією для зібрання представників різних наукових та освітніх закладів, з метою розуміння на якому етапі знаходиться освіта та наука та які трансформації їй необхідні. Адже, побудова науковцем публікаційної стратегії є запорукою успішної дослідницької діяльності та нових наукових здобутків.  

 

Про участь у третій зустрічі ембріологів «Ембріологічні вечори»

embriologichni.vech4 вересня 2019 на базі Медичного центру ТОВ «МІНІ ЕКЗ ЦЕНТР» в рамках зустрічі з обміну досвідом спеціалістів з допоміжних репродуктивних технологій «Ембіріологічні вечори» відбулась третя зустріч ембріологів. Ця зустріч була присвячена досягнення українських ембріологів, репродуктологів та виробників обладнання.

Доповідь Оксани Лизогуб була присвячена питанню «Чи можлива в Україні незалежність допоміжних репродуктивних технологій?» Доповідач промоніторила вітчизняних виробників: мікроманіпуляторів, ламінарів; Посудин Дьюара; культурального пластику та зосередила увагу на утилізації культурального пластику. В доповіді Оксана окреслила переваги та недоліки засобів для ДРТ вітчизняних виробників та їх програмах з підтримки вітчизняних лабораторій. Особливу увагу доповідач приділила утилізації відходів ембріологічної лабораторії, а саме медичному пластику. Відходи ембріологічної лабораторії є відходами категорії В та згідно з Наказом 325 даний вид відходів підлягає кремації, тобто спалюванню. Нажаль, така утилізація є дороговартісною, і не кожна навіть європейська країна може її забезпечити. Так, в Сполучених Штатах Америки кількість медичних відходів на день складає близько 14 тон, і більшість з них спалюються чи викидаються на звалище, частка пластикових відходів складає біля 20-25 %. В 2010 році створена HPRC (Healthcare Plastics Recycling Council), яка зосередила свою роботу саме на безпечних і економічно ефективних рішеннях щодо переробки пластикових виробів та упаковці медичного призначення.

Дідківський Валентин у своїй доповіді висвітлив важливість систем очистки повітря в лабораторіях ДРТ. Доповідач детально зупинився на основних вимогах до будівель лабораторного призначення. Висвітлив діючі нормативні документи до будинків та споруд медичного призначення, а також міжнародні стандарти щодо «чистого приміщення». Наголосив на необхідності комплектування лабораторій засобами для вимірювання мікрочастинок та мікроорганізмі в повітрі. Нагадав, що робоча температура в лабораторії має бути стабільною та не виходити за межі +20 –+24°, а відносна вологість повітря має складати 40 – 45%. Відхилення від цих показників можуть сприяти росту грибів, швидшому випаровуванню рідини, що може впливати на осмолярність культуральних середовищ.

Слід зазначити, що під час ембріологічної зустрічі було озвучено багато важливої інформації щодо комплектування лабораторії з ДРТ, а також обговорено випадки вдалих та не дуже варіантів ембріологічних лабораторій.  

Від Інституту участь у ембріологічній зустрічі прийняла завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак. Під час зустрічі обговорено можливість участі біотехнологів інституту в заходах організованих Медичним центром ТОВ «МІНІ ЕКЗ ЦЕНТР».

 

Про участь у засіданні експертної групи з питань збереження та розвитку порід великої рогатої худоби у Східній Європі відповідно до проекту FAO

fao.13.09.1911–12 вересня 2019 року в м. Київ проходила зустріч учасників та зацікавлених сторін проекту технічної співпраці Всесвітньої продовольчої організації та України, Грузії і Вірменії TCP/RER/3604 “Збереження та сталий розвиток порід подвійного напрямку використання країн східної Європи”. Проект передбачає виявлення, генотипування та розробку програм збереження та сталого використання тварин бурої карпатської (Україна) та бурої кавказької (Грузія, Вірменія) порід. Дана зустріч була спрямована на зʼясування поточного стану та формування майбутніх стратегій розведення цільових порід. На зустрічі були присутні: представник цільової групи регіонального відділення FАО Європи та Центральної Азії – Тібор Сюч, а також міжнародні консультанти проекту, представники Центрального офісу в Римі та Національні координатори і консультанти країн-учасниць проекту. Представництво України включало голову Асоціації бурої карпатської породи – В. П. Терпая, Національного консультанта – Н. Л. Рєзникову, директора Державного підприємства “Агенство з ідентифікації і реєстрації тварин” – І. М. Клименка, директора Закарпатського племпідприємства – О. Д. Лендела, представника сервіс-провайдера (Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН) – Прийму С. В.

Під час проведення робочої зустрічі начальник відділу генетичних ресурсів Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Наталія Рєзникова доповіла щодо результатів роботи з експедиційного обстеження бурої карпатської породи в Україні та означила найбільш проблемні питання під час проведення робіт з виявлення типових тварин. Було запропоновано можливі напрямки подальшої робити для збереження генофонду бурої карпатської породи.  Голова Асоціації бурої кврпатської породи Василь Терпай презентував Програму збереження та розвитку бурої карпатської породи на період до 2025 року, де означив стан породи на сьогодні та шлях розвитку на подальші роки.

За підсумками зустрічі визначено наступні кроки для збереження породи, а також можливості співпраці та обмін досвідом щодо формування національної політики для довгострокового сталого розвитку тваринництва Східного партнерства ЄС та Центральної Азії.

 

Реєстрація суб’єктів племінної справи у тваринництві в СУБД “Держплемреєстр”

dpr

Співробітниками лабораторії інформаційних систем спільно з Департаментом аграрної політики та сільського господарства Мінагрополітики України, відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №500 від 29 серпня 2019 року здійснено державну реєстрацію 28 нових господарств у Державному реєстрі суб’єктів племінної справи у тваринництві, а також виключено з Реєстру господарства, яких позбавлено відповідного статусу. Зареєстровані Суб’єкти, після подачі необхідної анкети, отримають свідоцтво про реєстрацію в Державному реєстрі суб’єктів племінної справи у тваринництві. Серед зареєстрованих господарств 11 племінних заводів, 14 племінних репродукторів, 2 племінні пасіки та 1 підприємство (лабораторія) генетичного контролю.

Вивчення властивостей молока бурої карпатської породи.

05.09.2019   З 28 серпня по 2 вересня 2019 року у відрядженні з фермером, професійним сироваром, організатором першого українського фестивалю та конкурсу крафтового сиру Cheese Awards Day, власницею «Маковецької сироварні» та ферми «Семеро козенят», президентом Асоціації козівників України - Іриною Дем’янюк співробітники відділу генетичних ресурсів тварин інституту формували перші пробні партії сиру для написання рецептури, яка б найбільш повно розкривала унікальні властивості молока бурої карпатської породи корів. Особливості місцевого сироваріння вивчали на провідних сироварнях Міжгірського (с. Ізки) та Воловецького (с. Нижні Ворота) районів Закарпатської області, а також Рогатинського (с. Чесники) району Івано-Франківської області. Вивчений досвід на даних сироварнях (врахування місцевих особливостей) було використано при варінні сиру за швейцарською, французькою та італійською високогірною технологіями з молока бурих карпатських корів. Під час формування сирних головок було виявлено недоліки методики, які будуть враховані надалі. Сир поставлено на дозрівання за температури та вологості, необхідної для оптимального розкриття специфіки сиру. 

Про формування оновленого «Реєстру селекційних досягнень у тваринництві»

reestr.28.08.19

Науковці Інституту за участі установ-співвиконавців програми 37 «Збереження генофонду» виконують роботу з формування оновленого актуального «Реєстру селекційних досягнень у тваринництві». На даному етапі здійснено перевірку наданої інститутами-співвиконавцями інформації, виявлено відсутність інформації за окремими породах, які висвітлені в Держплемреєстрі та розіслано листи щодо надання  відповідних доповнень. Оновлений «Реєстр селекційних досягнень у тваринництві» буде надано нами вчасно до Міністерства аграрної політики та продовольства України для його офіційного користування з грудня 2019 року.  

 

Підготовка інформації до Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2019 р.

 

22.08.19

 

Співробітниками відділу генетичних ресурсів тварин надано інформацію до Міністерства екології та природних ресурсів України для формування Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2019 р. Матеріали було надано згідно з рекомендованою структурою стосовно стану тваринництва у сільському господарстві. Було змінено інформацію щодо кількості та розміщення генетичних ресурсів тварин у господарствах відповідних категорій згідно з даними Держплемреєстру за породами та видами. Внесено інформацію щодо стану та ролі тваринництва в економіці країни, необхідності та актуальності збереження автохтонних порід, доцільності змін в даному ракурсі до законодавчої бази, можливості спільних з іншими галузями сільського господарства досліджень, внеску тваринництва в різні галузі економіки, реєстру порід, які необхідно зберігати та ін. Матеріали було надано з посиланнями на наукові та публіцистичні джерела.

Про участь у засіданні експертної групи зі збереження тварин кавказької та карпатської бурої худоби відповідно до проекту FAO

         

19.06.19

   12–13 червня 2019 року в Будапешті (Угорщина) проходила зустріч учасників та зацікавлених сторін проекту технічної співпраці Всесвітньої продовольчої організації та України, Грузії і Вірменії TCP/RER/3604 “Збереження та сталий розвиток порід подвійного напрямку використання країн східної Європи”. Проект передбачає виявлення, генотипування та розробку програм збереження та сталого використання тварин бурої карпатської (Україна) та бурої кавказької (Грузія, Вірменія) порід. Дана зустріч була спрямована на зʼясування поточного стану та формування майбутніх стратегій розведення цільових порід. На зустрічі були присутніми представники регіонального відділення ФАО по Європі та Центральній Азії: заступник Генерального директора ФАО В. О. Рахманін, координатор проекту Еран Райцман, представник цільової групи Тібор Сюч, а також міжнародні консультанти проекту, представники Центрального офісу в Римі та Національні координатори і консультанти країн-учасниць проекту. Представництво України включало Національного координатора проекту О. О. Альшанову (Міністерство аграрної політики і продовольства України), Національного консультанта  Н. Л. Рєзникову, представника сервіс-провайдера С. В. Прийму та представника відділу моніторингу Київського офісу ФАО Яну Войтовську.

      Під час проведення робочої зустрічі науковці Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Наталья Рєзнікова та Сергій Прийма доповіли щодо стану робіт з обстеження бурої карпатської породи в Україні та означили найбільш проблемні питання при проведенні анкетування власників худоби. Було запропоновано можливі напрямки подальшої робити для збереження генофонду бурої карпатської породи. 

     За підсумками зустрічі визначено цілі та шляхи наступних досліджень, а також можливості співпраці та обмін досвідом щодо формування національної політики для довгострокового сталого розвитку тваринництва Східного партнерства ЄС та Центральної Азії. 

Про участь у семінарі «Розробка лікарських препаратів»

14.06.19  Корпорація «ЮРiЯ-ФАРМ», провідний виробник лікарських засобів для госпітальної терапії в Україні та Громадська спілка "Центр інновацій «Сходи в Майбутнє» 10 червня провели семінар на тему «Розробка лікарських препаратів» для фахівців з хімії, біології, технології, фармакології та суміжних галузей.

У семінарі прийняли участь понад 50 учасників з вищих навчальних закладів та наукових установ. Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Національної академії аграрних наук України в роботі семінару взяла участь завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак.

Теоретичні основи та приклади з власного досвіду представили провідні співробітники Наукового центру Корпорації «ЮРiЯ-ФАРМ» Лось О.В., Король Н.А., Сидор Р.І., Новосьолов С.О.

Семінар відкрила менеджер Корпорації Анастасія Карпенко. В своїй доповіді вона висвітила основні етапи формування та розвитку Корпорації «ЮРiЯ-ФАРМ», зазначила, що завдяки наявному асортименту Корпорація забезпечує повний спектр інфузійних рішень широкого кола захворювань та вже налагоджено виробництво як добре відомих госпітальних розчинів, так і лінійки оригінальних інфузійних препаратів, що не мають аналогів.

Про сучасні вимоги до фармацевтичної розробки лікарських засобів доповів керівник відділу фармацевтичної розробки Олексій Лось. Доповідач детально зупинився на всіх етапах з розробки та впровадження у виробництво нових лікарських засобів (в т.ч. модифікованих генериків) для терапії. Також Олексій розповів про вимоги, як вітчизняного законодавства, так і Європейського до виготовлення стерильних лікарських засобів.

Блок «Біомолекули: дизайн векторів, системи експресії, методи аналізу» представили біотехнологи Наукового центру Корпорації Наталя Король та Роман Сидор Р.І., а також біотехнолог-аналітик Сергій Новосьолов. Вони представили основні теоретичні та практичні підходи до створення клітинних ліній для продукції рекомбінантних білків.

Слід відмітити, що всі лектори були професіоналами своєї справи, робили акцент на практичні підходи до розробки та досліджень лікарських препаратів. Семінар завершився для зацікавлених екскурсією до лабораторії Наукового центру Корпорації «ЮРіЯ-ФАРМ».

Під час дискусійної панелі науковець ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН представила власні напрацювання щодо алгоритму тестування нанобіоматеріалів на гаметах сільськогосподарських тварин. Було наголошено на доцільності використання саме статевих клітин і ембріонів тварин для проведення комплексних досліджень токсичного та мутагенного впливу наноматеріалів в умовах in vitro та визначення можливих побічних ефектів використання нових нанобіологічних фармакологічних препаратів.