Нове

Більше статтей...

Про участь у 30-й Міжнародній медичній виставці «Public Health/Охорона здоров'я»

16.10.2021   З 6 по 8 жовтня 2021 року  відбулась ювілейна 30-а Міжнародна медична виставка «Public Health/Охорона здоров'я» (м. Київ, Броварський пр., 15, Міжнародний виставковий центр).

   Цього року виставка була доповнена рядом заходів, а саме: LabExpo – Міжнародною виставкою лабораторного й аналітичного обладнання, International Dental Forum – 8-мою Міжнародною виставкою стоматологічного обладнання та матеріалів та MTEC Kyiv – 9-тою Міжнародною виставкою та конференцією медичного туризму.

   Учасниками виставки було понад 225 провідних виробників та дистриб’юторів медичного обладнання, матеріалів та інструментів. Традиційно невід’ємною частиною виставки була науково-практична програма – Public Health:Congress & Events, що включала біля 41 івенту, серед яких були конгреси, профільні конференції, семінари, майстер-класи, фахові школи, тренінги для спеціалістів та медичного менеджменту. Цьогоріч заходи були присвячені найбільш актуальним питанням практичної медицини та управлінню медичними закладами в умовах пандемії. 

   Науковцям Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН насамперед цікавою була експозиція з інноваційними продуктами та обладнанням для репродуктивної та пренатальної медицини. 

   У форматі фахової школи Lab4Lab School відвідувачі мали змогу засвоїти та вдосконалити навички з нових методів діагностики й аналізу. Так, компанія «ДНК-Технологія Україна» провела семінар «Актуальні рішення для автоматизації процесу виділення нуклеїнової кислоти». 

   Майстер-класи провели компанії, які є лідерами на ринку лабораторного обладнання для ПЛР-досліджень в Україні. Так, представники інституту відвідали ряд майстер-класів, таких як «Сучасні технології у лабораторній діагностиці» від ТОВ «Лайтджин»; «Молекулярна діагностика – це не тільки COVID-19. Молекулярна діагностика інфекцій, генетичних хвороб та онкозахворювань стала простою та доступною!» від ТОВ «Некст Левел Діагностікс»; «Віросан Мед» – новинка на ринку дезінфекційних засобів. Розробка вітчизняного виробника для миття та дезінфекції у закладах охорони здоров'я усіх профілів» від ТОВ «Біо Тест Мед».

   Слід відмітити, що Виставка упродовж трьох десятиліть є наймасштабнішою медичною подією, яка впевнено тримає руку на пульсі всієї галузі охорони здоров'я. Так, під час ознайомлення із експозицією виставки науковці Інституту надавали консультації представникам іноземних компаній та вітчизняним підприємцям щодо попиту лабораторій аграрного профілю в сучасному лабораторну обладнанні для ПЛР-досліджень.

   Отримана під час Виставки інформація буде використана під час проведення занять здобувачам вищої освіти наукового ступеня доктора філософії за освітньо-науковою програмою 091 «Біологія».

 

 

 

Про участь у об’єднаній XV і XVІ Міжнародній науковій конференції Українського товариства генетиків і селекціонерів імені М. І. Вавилова «Фактори експериментальної еволюції організмів»

07.10.2021.2

21–22 вересня 2021 року в онлайн-форматі (платформа Zoom) відбулася об’єднана XV і XVІ Міжнародна наукова конференція «Фактори експериментальної еволюції організмів», присвячена 30-річчю незалежності України та 120-річчю від дня народження академіка АН УРСР М. М. Гришка.

Співорганізаторами цьогорічних заходів спільно із Українським товариством генетиків і селекціонерів імені М.І. Вавилова (УТГіС ім. М.І. Вавилова) стали Інститут молекулярної біології і генетики НАН України та Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (К-ПНУ ім. І. Огієнка).

В роботі конференції актину участь прийняли науковці Інституту. Перший заступник директора з наукової роботи, віце-президент товариства Світлана Ковтун представила пленарну доповідь щодо діяльності Інституту за роки незалежності України, а також вона була головуючою на продовженні пленарного засідання.

Завідувачка лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак представила стендову доповідь: «Застосування наноматеріалу для культивування in vitro ембріонів великої рогатої худоби» (Троцький П. А., Щербак О. В., Ковтун С. І.).

Традиційно до конференції видано два чергові томи (Т. 28, Т. 29) збірника наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» (ISSN 2415-3826 (Online), ISSN 2219-3782 (Print)), які узагальнюють теоретичні досягнення та практичні надбання провідних українських та зарубіжних учених.

21 вересня 2021 року відбувся Пленум Ради Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М. І. Вавилова, на якому Президент УТГіС ім. М. І. Вавилова, член-кореспондент НАН України В. А. Кунаха доповів про підсумки роботи президії Товариства за період 2019–2021 роки та головні завдання діяльності на 2022 рік.

Роботу Товариства було визнано задовільною. Значну увагу було приділено роботі Ради та Президії Товариства з обласними відділеннями, а також йшлося про подальше підвищення вимог до наукових статей, які друкуються у фаховому збірнику наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» та журналі «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів». На Пленумі було прийнято рішення про проведення наступної XVІІ Міжнародної наукової конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів» у 2022 році.

 

 

Захищено чотири дисертацій на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 27.355.01

07.10.2021

30 вересня та 1 жовтня 2021 року на черговому засіданні нашої Спеціалізованої вченої ради Д 27.355.01 відбувся прилюдний захист дисертацій на здобуття наукових ступенів:

- доктора с.-г. наук за спеціальністю 03.00.15 – генетика, Стародуб Любові Феофілівни на тему «Генетична мінливість аборигенних порід великої рогатої худоби та коней за різними типами маркерів». Науковий консультант – доктор с.-г. наук, професор Копилов Кирило В’ячеславович;

- кандидата с.-г. наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин, Ващенка Олександра Валерійовича на тему «Ефективність використання свиней зарубіжної селекції у схрещуванні з вітчизняними породами і типами». Науковий керівник – доктор с.-г. наук, професор, академік НААН Бащенко Михайло Іванович;

- доктора с.-г. наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин Бірюкової Ольги Дмитрівни на тему «Методологія визначення тварин бажаного типу в молочному скотарстві». Науковий консультант – доктор с.-г. наук, професор Подоба Борис Євгенович;

- кандидата с.-г. наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин, Динька Юрія Павловича на тему «Формування господарськи корисних ознак корів української чорно-рябої молочної породи різних типів конституції». Науковий керівник – доктор с.-г. наук, доцент Ставецька Руслана Володимирівна.

Як і в попередній раз, зважаючи на потребу дотримання карантинних вимог, захисти дисертацій відбулися у змішаному форматі (очно-дистанційному) із використанням режиму онлайн-конференції на платформі Zoom.

За результатами успішного захисту рішення про присудження наукових ступенів прийняті одноголосно. Щиро вітаємо здобувачів!!

Слід зазначити, що докторські дисертаційні роботи захистили співробітники Інституту. За вказаною темою роботи Бірюкової Ольги Дмитрівни заплановано провести науково-практичний семінар 1 листопада 2021 року для більш детального обговорення та розширення напрямів досліджень Інституту.

Спеціалізована вчена рада Д 27.355.01 протягом 2021 року провела 11 захистів дисертацій! Рада при Інституті вже 28 рік проводить захисти дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора та кандидата сільськогосподарських наук зі спеціальностей 06.02.01 – розведення та селекція тварин та 03.00.15 – генетика (єдина в Україні). Наразі за час існування ради було захищено 222 дисертацій (59 докторських та 163 кандидатських).

 

 

Про участь у семінарі «Данські технології для ефективного свинарства»

06.10.2021.2   5 жовтня 2021 року науковці Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Олена Сидоренко, Павлина Джус, Оксана Щербак та Тетяна Ільницька взяли участь у семінарі «Данські технології для ефективного свинарства». Захід організовано та проведено Посольством Королівства Данії в Україні, Данською аграрною радою та Асоціацією «Свинарі України».

   Учасників заходу привітали Посол Королівства Данії Олє Егберг Міккельсен та начальник управління тваринництва та племінної справи Міністерства аграрної політики та продовольства України Олена Дадус, які зосередили увагу на всебічній співпраці двох держав задля зростання прибутку, ефективності виробництва та покращення умов утримання тварин. Відзначили важливість та своєчасність семінару, спрямованого на єднання зусиль обох держав для динамічного розвитку сільського господарства в Україні.

   Одним із спікерів заходу була Голова Асоціації «Свинарі України» Оксана Юрченко, яка в своїй доповіді зупинилась на сьогоднішньому стані галузі свинарства України.

  Доповідь про «Данську ефективність та біобезпеку» представив представник Данської Аграрної Ради Йенс Мунк Ебессен, який наголосив на тому, що сільське господарство та харчова промисловість є найбільш розвиненими фаховими об’єднаннями Данії, які сприяють зростанню політичної ваги сільськогосподарської та продовольчої галузі.

   Представники данських компаній, а саме AB Neo A/S, ACO FUNKI A/S, AVS Agric ApS, Breeders of Denmark A/S, DanBred P/S, Nutrimin A/S, Skiold Group, SKOV A/S, Vilofoss представили технологічні рішення для ведення тваринництва.

  Після виступів були організовані B2B зустрічі між данськими та українськими компаніями. Слід зазначити, що семінар був спрямований на формування умов вільного спілкування та взаємодії провідних данських компаній з представниками підприємств різних форм власності в галузі сільського господарства України.

  Отримана під час семінару інформація буде використана під час проведення занять здобувачам вищої освіти наукового ступеня доктора філософії за освітньо-науковою програмою 204 «Технології виробництва та продовольства продукції тваринництва».

Участь у конференції «Перспективи молочного скотарства України»

06.10.2021

4 листопада 2021 року в Національному університеті біоресурсів і природокористування України відбулася online-конференція на тему «Перспективи молочного скотарства України», організована кафедрою генетики, розведення та біотехнології тварин НУБіП України. В роботі конференції взяли участь: директор з розвитку міжнародного бізнесу компанії GenoGlobal (Норвегія) Трігве Солберг, спеціаліст німецько-українського проекту FABU – доктор Віктор Йозеф, співробітники науково-дослідних установ системи НААН України та споріднених університетів, представники промислових підприємств з виробництва молока в Україні, викладачі кафедр, студенти НУБіП України. Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН з доповіддю «Селекційні методи роботи з голштинською породою в Україні» виступив провідний науковий співробітник, кандидат біологічних наук Кругляк Андрій Петрович.

Про візит студентів факультету тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України

20.09.202117 вересня 2021 року інститут відвідали студенти другого курсу факультету тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України.

Під час візиту в теоретичній частині студентам було прочитано лекцію з питань  застосування сучасних методів вивчення генетики сільськогосподарських тварин Андрієм Шельовим.

Студентам провели екскурсію Інститутом де вони безпосередньо в наукових лабораторіях ознайомилися з матеріально-технічною базою для виконання комплексних наукових досліджень загальнодержавного значення з проблем генетики та біотехнології у тваринництві, якісного удосконалення порід і стад сільськогосподарських тварин, збереження і раціонального використання генофонду вітчизняних порід сільсько­господарських тварин. Таку комплексну екскурсію на високому рівні забезпечили Оксана Щербак, Тетяна Ільницька, Наталія Маковська, Любов Стародуб.

Також студентів з діяльністю аспірантури Інституту ознайомила Наталія Полупан, а Наталія Кузебна – з діяльністю наукової бібліотеки Інституту.

Екскурсія завершилася, та студенти з нетерпінням чекатимуть на нову, адже кожне таке знайомство з нашим Інститутом – це не лише можливість більше дізнатися про нові наукові досягнення в галузі тваринництва, побачити, що таке справжня наукова діяльність, а й визначитися з можливим місцем роботи на вітчизняній науковій ниві.

Світлана Ковтун візьме активну участь у об’єднаній XV і XVІ Міжнародній науковій конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів» 21-22 вересня 2021 року

20.09.2021.3  21-22 вересня 2021 року Світлана Ковтун, віцепрезидент Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М. І. Вавилова візьме активну участь у об’єднаній XV і XVІ Міжнародній науковій конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів» (онлайн-формат, платформа Zoom). Вона представить пленарну доповідь, а також Світлана Іванівна буде головуючою на продовженні пленарного засідання 21 вересня 2021 року.

 Детальніше за посиланням: http://utgis.org.ua/images/Conf_Inf/Faktory_21/Program_Faktory_2021r.pdf

Проведено науково-практичний семінар «Використання дослідно-експериментальної бази НААН як демонстраційного полігону з трансплантації ембріонів великої рогатої худоби»

14.09.2021   14 вересня 2021 року в ДП «ДГ «Нива» та ДП «ДГ «Христинівське» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААНвідбувся науково-практичний семінар «Використання дослідно-експериментальної бази НААН як демонстраційного полігону з трансплантації ембріонів великої рогатої худоби».

    В роботі семінару взяв участь перший віцепрезидент НААН академік НААН Михайло Гладій, який у вступному слові наголосив, що багато країн з розвиненим скотарством активно використовують трансплантацію ембріонів для прискореного розмноження генетично цінного поголів’я молочної худоби як власного, так і зарубіжного походження. За недостатнього рівня відтворення маточного поголів’я у промислових підприємствах України останніми роками зростає імпорт ремонтного молодняка, на що витрачаються значні кошти, в тому числі бюджетні. Так за 2009 – 2019 років за даними Державної служби статистики в Україну імпортовано 24 193 голови племінної худоби на суму 59 766 100 $.

14.09.2021.1 В той же час досвід наукових установ НААН свідчить про можливість суттєвого зменшення грошових витрат на імпорт генетичного матеріалу шляхом використання трансплантації ембріонів від кращих корів у межах окремого стада, їх трансферу для пересадки в інші промислові підприємства, а також використання імпортованих ембріонів замість живих тварин. Розрахунки свідчать, що вартість вітчизняної нетелі-трансплантанта з високим генетичним потенціалом не більше 1 350 $ (125 $ собівартість одного ембріону, потрібно два ембріони на одну тільність, 1 100 $ – вартість вирощування однієї нетелі). Тому економія коштів на імпорті нетелей могла б скласти на кожній 24 193 голів 1 120 $, або 27 096 160 $ за 2009 – 2019 роки. 

14.09.2021.2

 За таких обставин установам НААН необхідно активно пропагувати наукові здобутки з трансплантації ембріонів с.-г. тварин, демонструвати практичне застосування цього біотехнологічного методу у дослідних господарствах мережі НААН та надавати послуги з трансплантації ембріонів с.-г. тварин промисловим підприємствам.

     Ведучий семінару академік-секретар Відділення зоотехнії НААН академік НААН Остап Жукорський розкрив стан і перспективи трансплантації ембріонів сільськогосподарських тварин та наголосив на актуальності використання цього методу в мережі дослідних господарств НААН з демонстраційною метою.

Учасниками семінару були понад 20 осіб, зокрема, науковці Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН, Інституту біології тварин НААН, Інституту тваринництва НААН, Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, директори ДП «ДГ «Олександрівське» ННЦ «Інституту землеробства НААН», ДП «ДГ «Степне» Інституту свинарства і АПВ НААН», ДП «ДГ імені Декабристів Інституту свинарства і АПВ НААН», ДП «ДГ «9 Січня» Інституту свинарства і АПВ НААН», ДП «ДГ «Шевченківське» Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН», ДП «ДГ «Кутузівка» Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН», ДП «ДГ «Гонтарівка» Інституту тваринництва НААН», ДП «ДГ «Елітне» Інституту сільського господарства Степу НААН», ДП «ДГ «Асканійське» Асканійської ДСГДС Інституту зрошуваного землеробства НААН».

Під час проведення семінару презентовано проєкт «Розвиток трансплантації ембріонів великої рогатої худоби в мережі дослідних господарств НААН (2021 – 2025)». Реалізація завдань проекту забезпечить використання наукових розробок і рекомендацій з у практичній роботі зі стадом великої рогатої худоби господарств. Буде впроваджено технологію прискореного формування племінного ядра корів стада за інтенсивного застосування біотехнології трансплантації ембріонів, отриманих від корів-донорів господарства. Виконавцями буде забезпечено збільшення кількості телят від кращих корів і створення найбільш однорідного, однотипного стада високопродуктивних тварин за короткий термін. Ця робота буде супроводжуватися наданням науково-практичних консультацій з трансплантації ембріонів, проведення навчання спеціалістів господарств біотехнології трансплантації ембріонів, формування груп корів-донорів.

 

 

Випуск здобувачів ступеня доктор філософії 2017 року вступу до аспірантури

13.09.2021

В Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН завершилася підготовка здобувачів ступеня доктор філософії за спеціальностями 204 Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва та 091 Біологія 2017 року вступу до аспірантури, які можуть самостійно розв’язувати проблеми екологічно-безпечного виробництва продукції тваринництва та вирішувати проблеми біології щодо підвищення продуктивності сільськогосподарських тварин, а також здійснювати педагогічну діяльність.

Проведено оцінювання наукової діяльності аспірантів щодо підготовки дисертації до захисту, наявності наукових праць, участі у конференціях та семінарах відповідно до затвердженого індивідуального плану наукової роботи аспіранта.

13.09.2021.1

Перший заступник директора з наукової роботи, академік НААН Світлана Ковтун вручила сертифікати про завершення навчання в аспірантурі та побажала успішної кар’єри науковця чи науково-педагогічного працівника.

 Чекаємо для продовженні освіти на наступному науковому рівні. 

Про засідання вченої ради Інституту з розгляду питання «Розроблення та основні етапи перспективної програми селекції голштинської молочної породи великої рогатої худоби»

03.09.202131 серпня 2021 року відбулося чергове засідання вченої ради Інституту, на якому було заслухано доповідь завідувачки лабораторії селекції чорно-рябих порід Наталія Черняк «Розроблення та основні етапи перспективної програми селекції голштинської молочної породи великої рогатої  худоби». Підняте питання визвало жваве обговорення серед присутніх на засіданні. З конструктивними пропозиціями виступили провідний науковий співробітник Відділу селекції великої рогатої худоби Андрій Кругляк, начальник відділу ветеринарної медицини та зоотехнії апарату Президії НААН Олександр Костенко, директор інституту Юрій Полупан. Підсумок дискусії підбив голова вченої ради, перший віцепрезидент НААН, голова вченої ради Інституту Михайло Гладій. За результатами розгляду питання вченою радою було ухвалено:

1. Створити робочу групу у складі Юрій Полупан (керівник), Олександр Костенко, Наталія Черняк, Андрій Кругляк для підготовки  концепції програми і її узгодження з фахівцями Української голштинської асоціації.

2. Узгоджений проєкт «Програми селекції голштинської молочної породи великої рогатої худоби на 2022 – 2031 роки» подати на розгляд вченої ради (Наталія Черняк, члени робочої групи до 1 грудня 2021 р.).

 

Підсумки виробничо-господарської діяльності в дослідних господарствах мережі інституту за І півріччя 2021 року

01.09.2021Станом на перше липня поточного року в дослідних господарствах мережі інституту утримувалося 2187 голів великої рогатої худоби, в т. ч. у ДП «ДГ «Нива» - 1412 гол., у ДП «ДГ ««Христинівське» - 775 голів, що на 57 голів більше, порівняно з відповідним періодом минулого року. Чисельність корів у ДП «ДГ «Христинівське» залишилася стабільною – 350 голів, дійне стадо ДП «ДГ «Нива» зросло на 50 голів і наразі нараховує 560 корів.

В обох господарствах вироблено 28517 ц молока із середнім вмістом жиру 3,75%, що на 2078 ц (7,3%) більше, ніж за січень-червень 2020 року. Господарствами реалізовано 26049 ц молока (+2520 ц, або на 9,7% більше). Зокрема, в ДП «ДГ «Нива» продуктивність корів за перше півріччя поточного року зросла на 292 кг (8,1%) до 3611 кг з розрахунку на одну голову, в ДП «ДГ «Христинівське» - на 74 кг (2,6%) до 2886 кг.

За перше півріччя 2021 року дослідні господарства інституту реалізували продукції на суму 58,6 млн. грн. За рахунок цих коштів було придбано основних засобів на суму майже 4 млн. грн., оборотних – на 26,8 млн. грн. Виплачено 16,5 млн. грн. заробітної плати та єдиного соціального внеску.

Станом на 19 серпня 2021 року дослідні господарства інституту завершили збирання ранніх зернових та зернобобових культур, валовий збір яких склав 6,8 тис. тонн із середньою урожайністю 60,8 ц/га, що на 1,3 ц/га вище, ніж у середньому по Черкаській області. Зокрема, з розрахунку на 1 га обмолоченої площі зібрано по 62,3 ц озимої пшениці (на 2,9 ц вище, ніж у середньому по області), по 63,3 ц озимого ячменю (+9,2 ц), 45,0 ц ярого ячменю, 45,3 ц вівса, 17,2 ц гороху.

Науковці Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН взяли участь у черговій Віртуальній щорічній зустрічі Американського товариства науки про тварин

30.08.2021

   В рамках співпраці із проєктом «BioUkraine» Фундації Україна-США Інститут розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН з 2020 року набув членства в Американській асоціації наук про тварин (American Society of Animal Science) та вперше прийняв участь у Віртуальній щорічній зустрічі Американського товариства науки про тварин (http://naas.gov.ua/news/?ELEMENT_ID=6109).

  З 14 по 17 липня 2021 року асоціацією було проведено чергову щорічну зустріч та виставку тварин (https://asas.org/meetings/annual-2021#) у якій науковці інституту були активними учасниками. Слід зазначити, що цьогорічний формат зустрічі забезпечив участь науковців як online, так і  ofline не лише зі США, а і Канади, Ірландії, Федеративної республіки Німеччини, Республіки Кореї, Федеративної республіка Бразилія, Федеративної республіки Нігерія, Російської Федерації, Казахстану та України.

  Формат зустрічі передбачав у прямому ефірі доповіді запрошених спікерів у 33 секціях. Також були загальнодоступні формати доповідей у вигляді презентації з аудіосупроводом та постерів. Під час проведення секційних засідань був доступний формат "Запитання та відповіді", яким науковці інституту змогли скористатись та задати колегам запитання, на які отримали відповіді.

  Найбільшу зацікавленість науковців інституту викликали секції з розведення та генетики тварин, що стосувались як м’ясного, так і молочного скотарства, а також інших видів сільськогосподарських та свійських тварин. Зокрема, корисними були доповіді в напрямку геномної оцінки кросбредної молочної худоби, економічна доцільність використання спермопродукції м’ясних бугаїв в молочних стадах, оскільки такі підходи набувають поступового розвитку в Україні.

  Хотілось відмітити, що науковці інституту представили постер «Analysis of the development of high-quality corpus luteum of the ovaries in recipient heifers». Формат зустрічі дозволяв учасникам завантажувати постери та реферати.

   По завершенню цього заходу інститут отримав запрошення прийняти участь у наступній зустрічі, яка планується 26–30 червня 2022 року в м. Оклахома-Сіті, штат Оклахома, США.

  Участь науковців інституту в події світового масштабу є корисною та інформативною з огляду на широкий спектр проблематики та високий науковий рівень доповідей. Крім того була надана можливість заздалегідь ознайомитися з матеріалами конференції та поставити запитання учасникам. Такий підхід забезпечив обмін ідеями та досвідом з іншими учасниками. Отримана інформація та контакти будуть спрямовані на розвиток наукової діяльності інституту, написання нових проектів та робіт. 

Про участь у 58-й щорічній віртуальній зустрічі товариства кріобіології

   28.08.2021.220–23 липня 2021 року науковці Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН у рамках співпраці із проєктом «BioUkraine» Фундації Україна-США брали активну участь у 58-й щорічній віртуальній зустрічі товариства кріобіології (https://www.cryo2021.com).

 Ними було представлено результати досліджень за темою «Formation of a cryobank of high producing cows' embryos in the conditions of the industrial dairy complex».

   Тези вказаної зустрічі:

https://secureservercdn.net/192.169.223.13/k4v.824.myftpupload.com/wp-content/uploads/2021/07/CRYO2021_Abstracts.pdf.

   Віртуальний формат участі черговий раз забезпечив роботу багатьох тематичних секцій. Презентовані результати досліджень науковців з різних країн світу є надзвичайно пізнавальними і цікавими. Їх присвячено вивченню питанням: терміну зберігання кріоконсерваних зразків, етичним поглядам на кріобіологію, безпліддя та потенціалу максимального збереження фертильності, сучасному стану і викликам в онкофертильності, властивостей Anti-freeze білків, збереженню органів, зокрема новим дослідженням та клінічним випадкам, кріоконсервації клітин для клітинної терапії, кріозбереженню водних організмів, кріобіотехнології рослин, зокрема, пережити заморожування, коли ти не маєш тіла та інше.

Про участь у роботі експертної комісії Мінагрополітики України

  28.08.2021.126 серпня 2021 року науковці інституту спільно з управлінням тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики України взяли участь у роботі експертної комісії. Відповідно до наказу Мінагрополітики України від 18.06.2021 року №39 на засіданні було здійснено розгляд матеріалів, які надійшли від регіональних експертних комісії та суб’єктів господарювання щодо підтвердження відповідності суб’єктів племінної справи у тваринництві присвоєному статусу, а також присвоєння нових статусів.

  За результатами роботи експертної комісії присвоєно 38 статусів суб’єктам племінної справи у тваринництві, в т.ч.: у молочному скотарстві – 25; м’ясному скотарстві – 6; свинарстві – 1; конярстві – 1; вівчарстві – 3; бджільництві – 2.

  Після підписання відповідного наказу Мінагрополітики України буде здійснено реєстрацію нових господарств у Державному реєстрі суб’єктів племінної справи у тваринництві та буде виписано відповідні Свідоцтва.

 

Проведено онлайн-конференцію, присвячену святкуванню 30-річчя Незалежності України

  23.08.2021.1 В Інституті розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН 19 серпня 2021 року відбулася Міжнародна науково-практична онлайн-конференція «Теорія і практика вдосконалення генетичних ресурсів сільськогосподарських тварин», присвячена 110-річчю від дня народження доктора біологічних наук, професора Ігоря Васильовича Смирнова (1911 – 1993). 

  Відкрила конференцію перший заступник директора Інституту академік НААН Світлана Ковтун. З вітальним словом до присутніх звернувся перший віцепрезидент НААН Михайло Гладій, який наголосив на необхідності узагальнення і використання накопиченого світового і вітчизняного досвіду з питань методології та організації селекційно-племінної роботи у тваринництві.

   23.08.2021.2У роботі конференції взяли участь понад 30 осіб, зокрема, академік НААН, герой України Юрій Мельник, начальник відділу зоотехнії та ветеринарної медицини Відділення зоотехнії НААН Олександр Костенко, директор Науково-практичного інституту біотехнології в зоотехнії і ветеринарної медицини Республіки Молдова Олег Машнер, завідувач лабораторії Науково-практичного інституту біотехнології в зоотехнії і ветеринарної медицини Республіки Молдова, іноземний член НААН Петро Люцканов, науковці науково-дослідних установ мережі НААН, викладачі закладів вищої освіти України.

   Олександр Костенко наголосив, що успішне вирішення науково-практичних завдань у галузі тваринництва за 30 років Незалежності України ґрунтувалось на розробленій вченими НААН методології масштабного селекційного перетворення вітчизняних порід худоби і свиней комбінованого напряму продуктивності на більш конкурентоздатний спеціалізований. В результаті було створено і широко впроваджено у виробництво чотири вітчизняні молочні і чотири м’ясні породи великої рогатої худоби, три м’ясні породи свиней та м’ясну породу овець. Разом з тим, відзначено, що подальша робота з генетичного вдосконалення сільськогосподарських тварин потребує вдосконалення чинного законодавства щодо організації селекційно-племінної роботи у тваринництві України.

   Науковці інституту кандидати с.-г. наук Андрій Кругляк та Григорій Шарапа відзначали визначну роль професора Ігоря Смирнова як фундатора теорії і методології репродуктивної біотехнології, організатора системи вищої фахової освіти та підготовки спеціалістів з цього напряму, а також висловили теплі слова вдячності своєму вчителю.

  У доповідях учасників конференції було висвітлено наукові розробки з широкого кола актуальних напрямів селекції і збереження генофонду сільськогосподарських тварин в Україні.

 

 

 

Майбутнім докторам філософії за спеціальністю 204 Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва

18.08.2021.3

  За результатами проведеної акредитаційної експертизи освітньої-наукової програми «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти з підготовки докторів філософії за спеціальністю 204 Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва Інститут розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН першим в системі НААН отримав сертифікат про акредитацію.

Здобувачам третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, які впродовж 2021–2026 років будуть навчатися в аспірантурі Інституту за вказаною спеціальністю, гарантована можливість здобуття ступеня доктора філософії за умови виконання освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації.

  Вітаємо всіх причетних та запрошуємо на навчання за акредитованою спеціальністю!

 

   

 

ЗАПРОШУЄМО на конференцію «Теорія і практика вдосконалення генетичних ресурсів сільськогосподарських тварин»

Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН запрошує на конференцію «Теорія і практика вдосконалення генетичних ресурсів сільськогосподарських тварин» (з нагоди 30-річчя Незалежності України та 110-річчя від дня народження доктора біологічних наук, професора Ігоря Васильовича Смирнова) представників наукової спільноти, органів державного і місцевого самоврядування, громадських організацій та агробізнесу.

Конференція  відбудеться 19 серпня 2021 року на базі Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН у змішаному очно-дистанційно форматі в режимі онлайн на платформі Zoom (https://zoom.us/j/96147521526?pwd=SEtCWm5yTElORDA2VFdlOGxxblk1QT09. Ідентифікатор: 961 4752 1526, код доступу: 114111). 

Матеріали конференції опубліковано у збірнику «Розведення і генетика»  (https://abg-journal.com/index.php/journal/issue/view/11).

З програмою конференції можна ознайомитись: http://iabg.org.ua/images/M_images/prog.2021.2.pdf 

11.08.2021.1

 

Про участь у роботі регіональної комісії щодо присвоєння відповідних статусів суб’єктам племінної справи у тваринництві

08.08.2021  Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 18 червня 2021 року №39 завідувачем лабораторії розведення м’ясної худоби Павлиною Джус взято участь у роботі виїзного засідання регіональної експертної комісії департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної державної адміністрації з розгляду матеріалів щодо присвоєння відповідного статусу суб'єктам племінної справи у тваринництві.

 Місце проведення: ПАФ "Єрчики" (с. Єрчики) та ПСП "Україна" (с. Почуйки) Житомирського району Житомирської області.

08.08.2021.1

    За результатами засідання було прийнято рішення про відповідність обох підприємств вимогам, які ставляться до племінних репродукторів із розведення голштинської породи великої рогатої худоби та складено відповідні акти.

 

Про семінар з обліку показників молочної продуктивності корів айрширської породи

28.07.2021     В контексті виконання державної та госпдоговірної тематики професором Світланою Войтенко 26–27 липня 2021 року в ДП «ДГ імені Декабристів Інституту свинарства та агропромислового виробництва НААН» було проведено семінар-навчання з фахівцями господарства. Розглянуто питання обліку показників молочної продуктивності корів айрширської породи в умовах їх безприв’язного утримання, визначення показників відтворювальної здатності корів,  проведення оцінки за живою масою та типом будови тіла, підбору бугаїв для відтворення маточного поголів’я. Особливий акцент було приділено  об’єктивному визначенню живої маси телят на дату народження та добору за типом будови тіла. Правильність ведення форм племінного та зоотехнічного обліку було  продемонстровано під час аналізу роботи автоматизованої системи управління молочним скотарством «Бурьонка». На перспективу передбачено розробити рекомендації щодо удосконалення продуктивності  худоби айрширської породи та технологічну карту операцій з виробництва молока за прогресивної технології.

 

Проведено науково-практичний семінар з оцінки типу будови тіла корів-первісток

  20.07.2021 У племзаводі ДПДГ “Олександрівське” Тростянецького району Вінницької області з розведення великої рогатої худоби українських чорно- та червоно-рябих молочних порід 15–16 липня 2021 року працівниками Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Г. С. Коваленком та С. В. Приймою зі спеціалістами господарства проведений науково-практичний семінар з оцінки типу будови тіла корів-первісток. У процесі роботи семінару були використанні різні методи оцінки екстер’єру, а саме взяття промірів та окомірна лінійна оцінка за чинною інструкцією з бонітування великої рогатої худоби молочних і молочно-м'ясних порід і міжнародною системою відповідно рекомендацій ICAR. Проведена практична експертна оцінка екстер’єру 197 корів, переважно первісток.

 

Засідання координаційної ради щодо виконання ПНД НААН № 31 «Генетичне поліпшення сільськогосподарських тварин, їх відтворення та збереження біорозмаїття» за І півріччя 2021 року

18.10.2020.28–9 липня 2021 року в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НАН відбулося онлайн-засідання координаційної ради щодо виконання завдань програми наукових досліджень НААН № 31 «Генетичне поліпшення сільськогосподарських тварин, їх відтворення та збереження біорозмаїття» за І півріччя 2021 року. Звіти надали 17 наукових установ, виконавців програми. Робота координаційної ради пройшла в конструктивній обстановці, зацікавленості наукової спільноти результатами досліджень за різними видами тварин. Було висловлено ряд слушних пропозицій та зауважень, які мають бути враховані виконавцями у подальшій роботі.

За результатами засідання прийнято рішення, яке разом з рецензіями буде надіслано установам-співвиконавцям ПНД.