Нове

Більше статтей...

Круглий стіл «Система роботи з породами молочної худоби та організації виробництва в молочному скотарстві на сучасному етапі»

21 травня 2015р. в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН відбувся круглий стіл «Система роботи з породами молочної худоби та організації виробництва в молочному скотарстві на сучасному етапі», організований Відділенням зоотехнії НААН та Інститутом розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН.

етою проведення заходу було обговорення напрямів і методів селекційно-племінної роботи в молочному скотарстві України у відповідності до запитів виробництва.

В роботі круглого столу взяли участь віце-президент НААН академік НААН Бащенко М.І., в.о.академіки-секретарі Відділень зоотехнії НААН доктор с.-г. наук Жукорський О.М. та ветеринарної медицини НААН член-кореспондент НААН Мандигра М.С., директори наукових установ з тваринництва, провідні вчені, представники центральних органів влади, племінних господарств та громадських організацій.

У доповідях наголошувалось на завданнях і методах селекційно-племінної роботи з червоно-рябою молочною та симентальською породами, чорно-рябою і червоною, бурою молочними породами, шляхах їх вирішення.

Учасники круглого столу обговорили питання оптимізації виробництва продукції тваринництва, надали пропозиції щодо змін програм розведення і селекції великої рогатої худоби (молочні породи) на період до 2025 р.

Під час обговорення питання щодо перспектив розвитку молочного скотарства за категоріями господарств і природнокліматичними зонами України акцентувалась увага на тенденціях розвитку молочного скотарства в різних категоріях товаровиробників, логістиці виробництва, перспективі створення так званого «молочного поясу» виробників молока, заходах щодо підвищення ефективності виробництва, покращення якості молочної сировини тощо.

Учасники круглого столу одностайно підтримали рішення про необхідність збереження спеціального режиму оподаткування сільськогосподарських підприємств

За підсумками роботи круглого столу прийнято резолюцію.

«У І кварталі 2015 року зріс експорт молока, вершків незгущених та молока згущеного», - директор Департаменту тваринництва

У першому кварталі 2015 року вдалося наростити експорт молока та вершків незгущених на 71%, молока згущеного на 187%. Експорт молочної сироватки зменшився на 27%, масла тваринного на 10% та сирів - 80%. Загалом експортовано молокопродуктів на рівні минулого року (25 млн 138 тис. дол США). Про це повідомив директор Департаменту тваринництва Мінагрополітики Микола Кваша.

«У цьому році в усіх категоріях господарств поголів’я ВРХ збільшилось на 500 тисяч голів. В тому числі поголів’я корів збільшилось більше ніж на 15 тисяч голів. Також збільшення власного виробництва молока планується досягнути за рахунок покращення технологій виробництва у сільськогосподарських підприємствах. Як наслідок, досягнуто зростання надоїв та стабілізація чисельності поголів’я корів. За чотири місяці поточного року середній надій на одну корову зріс на 101 кг та становить 1711 кг молока», - зауважив Микола Кваша

За його словами, відбувається помірне зростання закупівельних цін на молоко від сільськогосподарських підприємств на 15,3% (4,76 грн/кг) та господарств населення на 4,5% (3,03 грн/кг). «Згідно досліджень Антимонопольного комітету різниця в закупівельних цінах у домогосподарствах та фермерських господарствах пов’язана з різними логістичними витратами та різною якістю молока», - повідомив директор Департаменту тваринництва.

Він наголосив на важливості залучення інвестицій у галузь для збільшення поголів’я худоби і нарощування обсягів виробництва продукції.

Конгрес вчених економістів-аграрників

14 травня 2015 року директор Інституту Михайло Васильович Гладій та старший науковий співробітник відділу економіки племінних ресурсів та дослідних господарств Ольга Володимирівна Кругляк взяли участь у засіданні чергових зборів членів Конгресу вчених економістів-аграрників, які відбулися в рамках Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми та перспективи міжнародної інтеграції аграрного сектору економіки України” у Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки».

У заході прийняли участь більш як 300 учасників з України, Німеччини, Франції, Білорусі, Литви, Казахстану, Молдови та інших країн, народні депутати України Тарас Вікторович Кутовий та Іван Григорович Кириленко, віце-президент НАН України Сергій Іванович Пирожков, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Володимир Іванович Лапа, директори та провідні фахівці науково-дослідних установ, ректори та науково-педагогічні працівники.

З вітальним словом до членів Конгресу та учасників конференції звернувся президент НААН Ярослав Михайлович Гадзало. Він підкреслив надзвичайно важливу роль вітчизняної аграрної науки на сучасному етапі розвитку економіки держави. Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Іван Григорович Кириленко наголосив на проблемах аграрного сектору, що загострились внаслідок військових дій на сході країни: втрата експортних ринків, девальвація національної валюти, відсутність державної фінансової підтримки та кредитних ресурсів тощо. Керівник Проекту «Німецько-український агрополітичний діалог» Фолькер Зассе закликав до більш тісної співпраці бізнесу та науки.

Серед найбільш актуальних напрямів досліджень сучасної агроекономічної науки, що доповідались на засіданні:

* сучасний стан та перспективи міжнародної інтеграції аграрного сектору України;

* формування євроінтеграційної моделі сільського розвитку в Україні;

* українське фермерство на шляху до євроінтеграції;

* перспективні ринки світу для української агропродовольчої продукції.

Подальші напрями діяльності Конгресу вчених економістів-аграрників окреслив академік НААН Петро Трохимович Саблук.

По закінченню Міжнародної науково-практичної конференції учасники затвердили резолюцію про консолідацію зусиль вітчизняної науки і практики на шляху до успішної міжнародної інтеграції України.

Хід проведення весняно-польових робіт у дослідних господарствах

За розрахунками експертів, цьогорічна весняна посівна кампанія для вітчизняних аграріїв подорожчала на 60 – 90 %, залежно від культури. Незважаючи на складну фінансово-економічну ситуацію, дослідні господарства Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН провели посів ранніх зернових та зернобобових культур в оптимальні строки та з дотриманням наукових рекомендацій щодо технологій вирощування сільськогосподарських культур.

Завершився посів ярого ячменю на площі 298 га, кукурудзи – 400 га, соняшника – 410 га та сої на 40 га площ. Під гречку відведено 30 га, яку заплановано посіяти в третій декаді травня. Завершено підживлення озимих культур. Господарства забезпечені мінеральними добривами та засобами захисту рослин у повному обсязі.

З днем науки

     

      Сьогодні ми відзначаємо День науки. Тільки спираючись на розвинену науку, можна побудувати динамічну конкурентоспроможну економіку, здатну забезпечувати сталий розвиток та соціальну єдність суспільства. Сьогодні наука, незважаючи на труднощі, завдяки наполегливій праці наших вчених, має сучасні наукові школи та відомі технологічні розробки. Високий професіоналізм українських вчених високо цінується в усьому світі. Владі належить докласти максимум зусиль для його реалізації.

      Бажаю кожному з Вас нових творчих успіхів, нехай найвищі висоти Науки завжди підкоряються вам! Міцного здоров'я, родинного затишку та добробуту, сил і наснаги, професійної інтуїції і росту, нових відкриттів на славу Науки та України!

      З повагою директор інституту, академік НААН                   М.В. Гладій

З Днем Перемоги

 

Наш земний уклін усім, хто воював на фронтах Другої світової війни, виніс роки окупації та пекло концтаборів, хто підіймав з руїн і відроджував рідний край. Подвиг ваш – безсмертний, пам’ять про вас, живих і мертвих, – нетлінна, вдячність народу – безмежна. Від імені співробітників Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Національної академії аграрних наук України щиро бажаємо вам, дорогі ветерани та колеги міцного здоров’я, бадьорості духу, довгих років активного життя, тепла людських стосунків та родинного затишку. Твердо віримо, що цьогорічний, ювілейний День Перемоги слугуватиме гуртуванню та єднанню української нації, додасть нам наснаги у подальшій розбудові демократичної та заможної держави. Зі святом вас, із Днем Перемоги!

 

З повагою директор Інституту

академік НААН                                             М.В.Гладій

 

Олімп студентів освітньої спеціальності «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» зібрався на Миколаївщині

З метою підвищення якості підготовки кваліфікованих фахівців, виявлення, відбору та підтримки обдарованої студентської молоді, розвитку і реалізації здібностей студентів і активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів 22 – 24.04.2015 року на базі факультету технології виробництва і переробки продукції тваринництва, стандартизації та біотехнології Миколаївського національного аграрного університету проведено ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з освітньої спеціальності «ТВППТ» за участі студентів з вищих аграрних навчальних закладів освіти України ІІІ – ІV рівнів акредитації.

З привітальним словом до учасників олімпіади, керівників груп, журі, апеляційної комісії Олімпіади звернувся голова оргкомітету Олімпіади, перший проректор Миколаївського НАУ, кандидат технічних наук, професор Бабенко Д.В. У своєму виступі Дмитро Володимирович побажав успіхів під час випробувань та справедливого суддівства, привітав найталановитішу молодь зоотехнічної галузі науки.

Процедура Олімпіади передбачала чотири тури випробувань, три з яких відбулись 23 квітня, а саме – виконання письмових теоретичних завдань (дисципліни: «Технологія виробництва молока і яловичини», «Технологія виробництва продукції свинарства», «Технологія виробництва продукції птахівництва», «Конярство»), письмових тестових завдань (дисципліни: «Технологія виробництва продукції вівчарства», «Технологія виробництва продукції бджільництва», «Гігієна тварин», «Технологія переробки продукції тваринництва») та завдань-тестів із використанням ПЕОМ (дисципліни: «розведення тварин, годівля тварин і технологія кормів», «Технологія відтворення тварин», «Біотехнологія»). Останній день Олімпіади передбачав практичні випробування з дисциплін «Годівля тварин і технологія кормів» і «Технологія переробки продукції тваринництва».

У підсумку за результатами випробувань ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «ТВППТ» журі визначило шість призових місць:

* дипломом І ступеню нагороджено студента Миколаївського національного аграрного університету Карпенка Дмитра Андрійовича;

* дипломами ІІ ступеню нагороджено студентку Полтавської державної аграрної академії Парасунько Ольгу Анатоліївну та студентку Білоцерківського національного аграрного університету Мацігуру Юлію Вікторівну;

* дипломами ІІІ ступеню нагороджено студента Національного університету біоресурсів і природокористування України Незамай Анатолія Миколайовича та студента ДВНЗ «Херсонський державний аграрний університет» Браточенка Максима Валерійовича, студентку Миколаївського національного аграрного університету Кухтик Яну Володимирівну.

Родзинкою Олімпіади у цьому році стала участь Національної академії аграрних наук України в проведенні заходу. Так, в оцінюванні знань студентів прийняли участь академіки Козир В.С., Рибалко В.П., член-кореспондент Ковтун С.І., академік-секретар Відділення зоотехнії НААН Жукорський О.М. За підписом Президента НААН Гадзала Я.М. були нагороджені грамотами переможці олімпіади, що засвідчує зацікавленість Академії у підтримці талановитої молоді нашої країни.

Організаційний комітет висловлює щиру подяку за активну участь у проведенні ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «ТВППТ», кваліфіковану, безкомпромісну роботу з перевірки контрольних завдань членам журі олімпіади і запрошеним викладачам, а також бажає успіхів у навчально-науковому процесі усім колективам вишів і студентству.

Навчання з підвищення кваліфікації наукових працівників установ НААН, науково-педагогічних та педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів з питань аграрної економіки

20-24 квітня 2015 року у Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки» відбулося навчання з підвищення кваліфікації наукових працівників установ Національної академії аграрних наук України, науково-педагогічних та педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів з питань аграрної економіки за напрямами:

* Організація і функціонування нових форм господарювання.

* Розвиток земельних відносин.

* Розвиток сільських територій, аграрного підприємництва та кооперації.

* Управління сільськогосподарським виробництвом.

* Ціноутворення в агропромисловому виробництві.

* Формування ринку матеріально-технічних ресурсів.

* Зовнішньоекономічні відносини а агропромисловому комплексі.

* Фінанси, інвестиційне та облікове забезпечення агропромислового виробництва.

У навчанні взяли участь наукові співробітники відділу економіки племінних ресурсів та дослідних господарств Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Кругляк Ольга Володимирівна та Мартинюк Ірина Сергіївна.

Участь у навчанні взяли 117 наукових працівників науково-дослідних установ НААН, науково-педагогічних та педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів тощо.

Відкрив семінар директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», доктор економічних наук, професор, академік НААН Юрій Олексійович Лупенко, який у своїй доповіді окреслив сучасний стан аграрного сектору та презентував наукові розробки інституту. Заступник директора з наукової та інноваційної роботи, доктор економічних наук, професор, академік НААН Віктор Якович Месель-Веселяк доповів про результати та невирішені питання аграрної реформи. Доктор економічних наук, професор, академік НААН Михайло Федорович Кропивко окреслив напрями удосконалення організації та управління комплексним розвитком сільського господарства і сільських територій в сучасних умовах. Доктор економічних наук, професор, академік НААН Олександр Михайлович Шпичак наголосив на необхідності удосконалення теоретико-методологічних засад ціноутворення в АПК. Основні напрями зовнішньоекономічних відносин в аграрному секторі окреслив заступник директора з наукової роботи, доктор економічних наук, професор Микола Іванович Пугачов. Серед доповідачів, що долучились до навчання слухачів, знані науковці – доктор економічних наук, професор, академік НААН Микола Йосипович Малік; доктор економічних наук Віктор Мефодійович Заяць; кандидат економічних наук, старший науковий співробітник Микола Іванович Кісіль; доктор економічних наук, старший науковий співробітник Олександр Васильович Захарчук; доктор економічних наук, старший науковий співробітник Петро Антонович Стецюк; доктор економічних наук, старший науковий співробітник Степан Аркадійович Навроцький. Із заключним словом до слухачів курсів звернувся Петро Трохимович Саблук, академік НААН, доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, Герой України, радник при дирекції Національного наукового центру „Інститут аграрної економіки”.

По закінченню навчання слухачі отримали Свідоцтва про підвищення кваліфікації.

http://www.iae.org.ua/presscentre/archnews/1282--120-lr.html

Навчання з підвищення кваліфікації працівників наукових установ НААН та науково-педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів Міністерства аграрної політики та продовольства України

З 20 по 24 квітня в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН проведено навчання з підвищення кваліфікації наукових працівників наукових установ НААН та науково-педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів Міністерства аграрної політики та продовольства України за спеціальностями розведення та селекція тварин, генетика сільськогосподарських тварин, репродуктивна біотехнологія. Навчання проходити 6 осіб: четверо науковців з установ системи НААН (Інститут агроекології і природокористування НААН, Інститут біології тварин) та двоє викладачів з вищих навчальних закладів (Національний університет біоресурсів і природокористування України, Подільський державний аграрно-технічний університет).

Під час навчання для слухачів було прочитано лекції щодо сучасного стану та перспективних напрямів проведення наукових досліджень з селекції та розведення тварин, генетики, відтворення у тваринництві, збереження генофонду сільськогосподарських тварин. Слухачі були ознайомлені з науковими дослідженнями, що проводяться в інституті, новими методиками їх проведення, матеріальною-технічною базою та використанням приладів при виконанні досліджень. Слухачам провели екскурсію до Банку генетичних ресурсів тварин Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН, який становить національне надбання, і музею інституту.

Окремий час було відведено для самопідготовки. Слухачі працювали у бібліотеці, де ознайомились зі звітами про наукову діяльність інституту, дисертаційними роботами та новими надходженнями наукової літератури.

Навчання проводили доктори сільськогосподарських наук Ю. П. Полупан, С. Ю. Рубан, О. І. Метлицька, кандидати наук Г. С. Коваленко, Л. Ф. Стародуб, Г. С. Шарапа, О. В. Щербак.

По закінченню кожен слухач отримав посвідчення щодо проходження навчання на курсах підвищення кваліфікації наукових та науково-педагогічних кадрів.

Конференція

Покликанням усього життя Михайла Зубця було тваринництво, племінна справа та селекція

«Покликанням усього життя Михайла Зубця було тваринництво, племінна справа та селекція», - зазначив Ярослав Гадзало, відкриваючи урочисту міжнародну, науково-практичну конференцію «Сучасні напрями організації та ведення селекційно-генетичної роботи у тваринництві».

Захід пройшов на ноті вшанування пам’яті Героя України, доктора сільськогосподарських наук, професора, академіка НААН, заслуженого діяча науки і техніки України Михайла Зубця, та розпочався з урочистого відкриття стели великому аграрному діячу. В урочистостях прийняли участь заступник Міністра аграрної політики та продовольства Ярослав Краснопольский, народні депутати України, директора відомчих інститутів, Герої України та відомі діячі аграрної галузі.

Президент Національної академії аграрних наук України, Ярослав Гадзало розповів присутнім про життєвий шлях Михайла Зубця, наголошуючи на його наукових досягненнях та великій людяній душі: «Михайло Васильович завжди по державницькі і, головне, патріотично для галузевої академічної науки представляв її інтереси в урядових і громадських структурах та іноземних галузевих академіях.

За його сприяння до реструктуризації Академії були залучені у свій час Світовий банк і Міжнародний центр з національних систем сільськогосподарських досліджень. Учений дотримувався чіткої наукової позиції, що структурна перебудова та розвиток вітчизняного аграрного сектора мають спрямовуватися на створення переважно крупних підприємств АПК на базі інтеграції і кооперації приватних власників. У 2010 році його було обрано Президентом Асамблеї Союзу європейських академій прикладних наук у галузі сільського господарства.

Михайлу Зубця імпонувало неординарне мислення, він не лише йшов у ногу з сучасністю, а й, здебільшого, в ідеях та шляхах їх реалізації випереджав час. Одна із найбільших заслуг Михайла Васильовича Зубця у заснуванні власної наукової школи, де на принципах творчої співдружності вчених та спадкоємності поколінь знайшли ствердження і розвиток його кращі наукові традиції, ідеї та підходи. В активі його наукової школи 11 докторів та 18 кандидатів сільськогосподарських наук.

Усе життя і діяльність Михайла Зубця були взірцем служіння аграрній науці та українському народу. Він вважав, що наука має бути мозком влади. Їй на роду написано йти до мети через випробування і відкриття, втрати і знахідки.

Захід складався з декількох етапів: урочисте відкриття погруддя Героя України, академіка НААН Михайла Зубця.

Після урочистого відкриття погруддя Героя України, академіка НААН Михайла Зубця та пленарного засідання, відбулися секційні засідання конференції, на дискутували з питань селекційного відтворення тварин та збереження локальних порід.

Засідання Президії НААН з розгляду питання «Стан і проблеми відтворення великої рогатої худоби в Україні та завдання щодо їх вирішення»

18 березня 2015 р. відбулось чергове засідання Президії НААН з розгляду питання «Стан і проблеми відтворення великої рогатої худоби в Україні та завдання щодо їх вирішення».

Доповідачами були заступник директора з наукової роботи Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН доктор сільськогосподарських наук, член-кореспондент НААН Ковтун Світлана Іванівна та професор кафедри НУБіП України доктор ветеринарних наук, член-кореспондент НААН Яблонський Валентин Андрійович.

Слід зазначити, що засідання Президії – це вже третій захід із розгляду актуального питання. У його роботі взяли участь директор Департаменту тваринництва Мінагрополітики України Кваша М.М., заступник директора Департаменту ветеринарної медицини Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Білоус М.В., директори профільних наукових установ і наукові співробітники їх структурних підрозділів установ, очільники та фахівці зацікавлених дослідних господарств мережі НААН.

У своїх доповідях вчені зазначили, що установи НААН із наукового супроводу розвитку галузі скотарства в Україні системно застосовують розроблені ними методи відтворення та селекції великої рогатої худоби. Проте за останні роки відбулося зниження показників відтворення у молочному скотарстві за рахунок погіршення організаційно-виробничих умов, низького рівня підготовки фахівців-тваринників та недосконалості системи обслуговування господарств населення.

Слід нагадати, що дещо кращі показники у дослідних господарствах мережі Академії – 77 голів за 2013 рік (+2 до попереднього року) та племінних господарствах, де за останні 3 роки вихід телят знаходиться на рівні 81. Установами Академії завдяки розробленим схемам корекції функції статевих органів корів (ДП ДГ «Асканійське», «імені Декабристів», «Гонтарівка»), першочерговим завданням є встановлення попереднього діагнозу з наступним симптоматичним лікуванням, забезпечено заплідненість від першого осіменіння на рівні 52%, здешевлення вартості лікування; вихід телят на 100 корів доведено до 95 голів (дослідні господарства Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН «Нива» та «Христинівське»).

Під час обговорення ряду проблем із відтворення поголів’я великої рогатої худоби виступаючі наголосили на істотній ролі методів біотехнологіїрепродукції, що забезпечують одержання виходу телят на рівні 85-90 голів у розрахунку на 100 корів; селективних технологій сперми, які дають можливість отримати 95-97% приплоду запланованої статі. Було наголошено на необхідності широкого застосування трансплантації ембріонів великої рогатої худоби як репродуктивної технології племінної молочної худоби та направлення зусиль науковців на розроблення і впровадження сучасних методів діагностики, лікування та профілактики безпліддя інфекційної та незаразної етіології у корів.

За результатами роботи Президії прийнято Постанову.

Робота курсів з підготовки та підвищення кваліфікації техніків штучного осіменіння дослідних господарств системи НААН

Відділенням зоотехнії НААН розпочато системну роботу з підготовки та підвищення кваліфікації техніків штучного осіменіння дослідних господарств мережі Академії.

Першим кроком стало проведення курсів, організованих Черкаською дослідною станцією біоресурсів НААН на базі ПрАТ «Науково-виробниче об’єднання «Прогрес» 11 –13 березня 2015 р., в яких взяли участь провідні фахівці з відтворення великої рогатої худоби і свиней 33 дослідних господарств мережі НААН та вчені наукових установ НААН з Інститутів розведення і генетики тварин, тваринництва, свинарства і агропромислового виробництва.

З вітальним словом до слухачів курсів звернувся директор Черкаського селекційного центру з тваринництва ПрАТ «НВО «Прогрес» Лаврик М. М.

Начальник відділу зоотехнії та ветеринарної медицини апарату Президії НААН Костенко О.І. висвітлив стан і завдання дослідних господарств мережі НААН із поліпшення рівня відтворення в молочному скотарстві та свинарстві. Директором Черкаської дослідної станції біоресурсів НААН Бойко О. В. продемонстровано сучасне виробництво, методи оцінки якості та довготривалого зберігання сперми бугаїв в Черкаському селекційному центрі.Слухачі отримали можливість безпосередньо взяти участь у практикумі з технології деконсервування та оцінки якості сперми бугаїв.

Науковцями установ Відділення зоотехнії НААН були прочитані лекції з анатомії та фізіології статевих органів самок; основних причин зниження запліднювальної здатності, способів її підвищення у корів і телиць; правил зберігання, технології розморожування сперми бугаїв та оцінки її якості; правил підготовки інструментів для штучного осіменіння сільськогосподарських тварин. Заступник директора з наукової роботи Черкаської дослідної станції біоресурсів Гончар О. Ф. ознайомив присутніх з правилами штучного осіменіння корів і телиць, відбору тварин, визначення оптимального часу, кратності та способами осіменіння. Зацікавленість слухачів викликали доповіді провідних вчених щодо шляхів організації ефективного відтворення стада молочної худоби, біологічних основ штучного осіменіння свиней.
Під час дискусії зі слухачами курсів своїм баченням порушених питань поділилися керівник відділу тваринництва ТОВ «ВЕТЕКО» Чорнозуб Т.В. і представник корпорації «Укрзооветпромпостач» Дегтяренко К. В.

По закінченню заходу курсанти були атестовані атестаційною комісією.

Підсумки господарсько-фінансової діяльності державних підприємств дослідних господарств «Нива» і «Христинівське» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН за 2014 р.

В користуванні ДП ДГ «Нива» знаходиться 2454 га с.-г. угідь, «Христинівське» – 1662 га. Залишкова вартість основних засобів становила відповідно 6079 і 11671 тис. грн. В сільськогосподарському виробництві було зайнято 123 і 110 працівників. На фермах з розведення великої рогатої худоби нараховувалось 1106 і 925 гол., в т. ч. відповідно 430 і 350 корів.

Завдяки раціональному використанню земельних, трудових, біологічних ресурсів досягнуто високих здобутків у праці. Зокрема, з кожного гектара зібрано по 58,5 і 59,0 ц зернових, що відповідно на 5,0 і 6,0 ц більше порівняно з 2011 р. Від кожної корови одержано по 6011 і 6258 кг молока, що з розрахунку на 100 га с.-г. угідь припадає по 1068 і 1466 ц. Вихід телят на 100 корів – 95 і 87 гол.

Від реалізації сільськогосподарської продукції прибуток становить 3016 і 1690 тис. грн. Рівень рентабельності дорівнює 20,6 % в ДП ДГ «Нива», «Христинівське» – 11,9 %.

У 2014 р. порівняно з 2011 р. істотно зросла продуктивність праці (виробництво валової продукції на одного середньорічного працівника, зайнятого в с.-г. виробництві). Зокрема, в ДП ДГ «Нива» продуктивність праці підвищилася за вказаний період у 2,36 рази (з 50444 до 157301 грн.), у ДП ДГ «Христинівське» в 1,69 рази (з 53470 до 143700 грн.).

В колективах державних підприємств дослідних господарств «Нива», «Христинівське» виросла плеяда передовиків виробництва. До них відносяться: механізатори Скалій П. М., Навроцький В. В., Главацький В.І. Піддубняк О. В., Ковальчук О. П.; бригадир тракторної бригади Ветребенько М. О.; оператори машинного доїння Кухар О. І., Насальська Т. В., Тодорчук В. І., Бурдейна С. А., Поведенко Д. Д., Задорожна Т. С.; доглядач великої рогатої худоби на вирощуванні Шпора С. В.; водії автомобілів Кравченко В. П. Ткач В. М. та інші.

Круглий стіл «Стан і проблеми з відтворення великої рогатої худоби в Україні та завдання щодо їх вирішення»

25 лютого 2015 року в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН відбулось засідання Круглого столу «Стан і проблеми з відтворення великої рогатої худоби в Україні та завдання щодо їх вирішення», організований спільно з Інститутом тваринництва НААН, Інститутом біології тварин НААН та Національним університетом біоресурсів і природокористува

ння України.

Відкриваючи засідання, директор Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН академік НААН Гладій М.В. наголосив на організаційних засадах розв’язання проблеми відтворення великої рогатої худоби в господарствах країни та необхідності впровадження сучасних підходів відтворення тварин у дослідних господарствах Академії. Учасники Круглого столу заслухали виступи провідних науковців, зокрема члена-кореспондента НААН Ковтун С.І., члена-кореспондента НААН Яблонського В.А., провідного наукового співробітника Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН, кандидата біологічних наук Шарапу Г.С., завідувача відділу біотехнології репродукції сільськогосподарських наук Інституту тваринництва НААН, кандидата сільськогосподарських наук Сушка О.Б. та завідувача лабораторії біотехнології відтворення Інституту біології тварин НААН, доктора сільськогосподарських наук Шарана М.М.

У своїх виступах науковці висвітлили широке коло питань, пов’язаних як з актуальними проблемами організації ефективного відтворення великої рогатої худоби у господарствах України та дослідних господарствах Академії, так і шляхи підвищення рівня відтворення сільськогосподарських тварин на основі застосування сучасних біотехнологічних методів.

У виступі в.о.академіка-секретаря Відділення зоотехнії НААН професора Жукорського О.М. було наголошено на особливостях реформування племінної справи у тваринництві, вирішення яких потребує комплексної роботи в частині підвищення рівня відтворення великої рогатої худоби. В.о.академіка-секретаря Відділення ветеринарної медицини НААН член-кореспондент НААН Мандигра М.С. наголосив на актуальності реалізації завдань, спрямованих на попередження поширення інфекційних захворювань, які спричиняють зниження репродуктивної функції корів, та необхідності регулярного епізоотичного обстеження основних стад великої рогатої худоби у господарствах із низьким виходом телят.

За підсумками Круглого столу прийнято рішення розглянути підходи до вирішення зазначених проблем на засіданні Президії НААН і внести відповідні пропозиції до Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Всеукраїнський молодіжний Форум «РОЛЬ МОЛОДИХ ВЧЕНИХ В АГРАРНІЙ НАУЦІ: УКРАЇНА І СВІТ»

20 лютого 2015 року на базі Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН (ННСГБ НААН) відбувся Всеукраїнський молодіжний Форум «РОЛЬ МОЛОДИХ ВЧЕНИХ В АГРАРНІЙ НАУЦІ: УКРАЇНА І СВІТ»

Відкрив Всеукраїнський молодіжний Форум директор ННСГБ НААН, член-кореспондент НААН Вергунов В.А.  У своїй промові він висвітлив актуальні питання сьогодення, які покликані вирішувати прогресивні молоді науковці.

З привітальним словом від керівництва НААН виступив начальник науково-організаційного управління, кандидат економічних наук Минка А.П., який окреслив пріоритетні напрямки наукових пошуків молодих вчених з урахуванням положень Стратегії сталого розвитку «Україна 2020» та Рамкової програми науково-технічного співробітництва країн ЄС «Горизонт 2020».

Основними питаннями, які були розглянуті на Форумі, присвячені сучасним досягненням та розробкам у сфері сільського господарства, ролі молодих вчених як в країнах ЄС, так і в Україні, напрямки співробітництва України з міжнародними науковими установами та підтримки розвитку молодої науки.

Із доповідями виступили:

Грищенко Т.Р. – голова Ради молодих вчених НААН, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник сектору наукознавства Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН.

Тема доповіді «Шляхи формування наукової культури та іміджу молодого вченого в Україні»

 Ходжаян А.Р. – аспірант Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, магістр спеціальності «Міжнародні економічні відносини» Лондонської школи бізнесу і фінансів.

Тема доповіді «Досвід молодих вчених у міжнародному співтоваристві»

Трутень О. М. – громадський активіст, координатор по роботі з новаторами та науковим співтовариством в НГО «Greencubator».

Тема доповіді «Перспекиви використання біометану в Україні»

Непомнящих Є.В. – молодший науковий співробітник Інституту рослинництва імені В.Я. Юр'єва НААН, учасник програми «Молодь змінить Україну» Фонду Богдана Гаврилишина та Київського Міжнародного енергетичного клубу «Q-club».

Тема доповіді «Досвід Норвегії. Приклад соціального здоров’я нації»

Про участь у Міжнародній виставці «Agro Animal Show 2015»

11 лютого 2015 року в Виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» (м. Київ, вул. Салютна 2 Б) розпочали роботу виставки для фахівців зернового господарства, тваринництва та птахівництва, плодоовочевої галузі: «Agro Animal Show 2015», «Зернові технології 2015», «Фрукти. Овочі. Логістика 2015». Традиційно виставки організували ТОВ «Київський міжнародний контрактовий ярмарок», IFWexpo Heidelberg GmbH та Французька агенція з міжнародного розвитку підприємств (UBIFRANCE) за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України, Федерального Міністерства економіки Німеччини та Уряду Франції.

Науковці Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН, брали участь у виставці «Agro Animal Show 2015». Цього року виставка висвітлювала останні моделі сільськогосподарської техніки та обладнання, корми, ветеринарні препарати, засоби діагностики, генетичний матеріал, технології утилізації відходів, техніку та обладнання для утримання та годівлі тварин, новітні науково-технічні розробки.

В рамках виставки було організовано ряд наукових заходів: майстер-клас «Антикризова стратегія в молочному скотарстві»; 5-й науково-практичний семінар «Фактори відродження українського кролівництва» («Створення сімейних кролеферм»); Міжнародний семінар «Рентабельна молочна ферма: все починається з генетики»; 5-й щорічний міжнародний семінар «Моя молочна ферма».

У роботі Міжнародного семінару «Рентабельна молочна ферма: все починається з генетики» від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН взяли участь перший заст. директора з наукової роботи Ю.П. Полупан, заст. директора з наукової роботи С.Ю. Рубан, завідувач лабораторії біотехнології О.В. Щербак та інші. З основними доповідями виступили С.Ю.Рубан та Ю.П. Полупан, ознайомивши присутніх з особливостями та напрямами племінної роботи основних комерційних порід великої рогатої худоби в світі та динамікою породного складу активної частини популяції молочної худоби в Україні. Досвідом щодо особливостей роботи із імпортованими тваринами високої генетичної цінності для розкриття їх потенціалу поділився викладач школи Альфор доктор ветеринарних наук Домінік Ремі. Слід відмітити, що об’єднання виставок «Agro Animal Show 2015», «Зернові технології 2015», «Фрукти. Овочі. Логістика 2015» дало можливість представити в одному місці необхідне для технологічних процесів аграрного виробництва – від первинної обробки землі до кінцевої упаковки сільськогосподарської продукції.

Про науково-практичний семінар «Роль і місце цитогенетичних досліджень у племінному тваринництві».

 

26 січня 2015 р. в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН відбувся науково-практичний семінар «Роль і місце цитогенетичних досліджень у племінному тваринництві».

 

У роботі семінару взяли участь науковці установ НААН та НУБіП України.

 

Відкрив роботу семінару заступник директора з наукової роботи Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН член-кореспондент НААН Рубан С.Ю., який наголосив, що збільшення виробництва тваринницької продукції можливе завдяки інтенсифікації галузі скотарства та підвищенню генетичного потенціалу продуктивності сільськогосподарських тварин. Знання хромосомного поліморфізму розкриває особливості спадкового матеріалу, що використовується для вирішення селекційних завдань.

 

Учасники семінару прослухали доповіді з таких питань:

 

- аналіз мінливості каріотипу сільськогосподарських тварин;

 

- оцінка поліморфізму мейотичних хромосом у племінному тваринництві;

 

- цитогенетичний аналіз яйцеклітин корів та ембріонів сільськогосподарських тварин;

 

- отримання мезенхімальних стовбурових клітин ссавців та їх цитогенетичний аналіз;

 

- моніторинг цитогенетичних досліджень і оцінка племінних ресурсів коропа в Україні.

 

На завершення обговорення член-кореспондент НААН Рубан С.Ю. наголосив на теоретичному і практичному значенні досліджень хромосомного поліморфізму сільськогосподарських тварин, які є підґрунтям для аналізу породотворного процесу та мають системно використовуватись для реалізації завдань зі збереження генофонду локальних і зникаючих порід сільськогосподарських тварин.

 

За результатами проведеного науково-практичного семінару було визначено шляхи подальшого розширеного співробітництва науковців Інституту рибного господарства НААН, Національного університету біоресурсів і природокористування України та Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН щодо оцінки рівня генетичної мінливості та контролю популяційно-генетичних процесів у племінних стадах сільськогосподарських тварин.

 

Пам'яті Павла Платоновича Чубинського

27 січня 2015 року співробітники Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН на чолі з директором Михайлом Васильовичем Гладієм взяли участь в урочистостях з нагоди відзначення 176-річчя з Дня народження українського науковця, культуролога, громадського діяча, автора слів Державного Гімну України Павла Платоновича Чубинського.

Покладання квітів до пам’ятника та вшанування пам’яті великого сина українського народу відбулося на території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Хутір Чубинського» (с. Чубинське Бориспільського району).

Про участь Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН у роботі ІІІ Міжнародної наукової конференції «Стан та перспективи розвитку генетичних ресурсів тваринництва»

26 – 27 листопада 2014 року в рамках Національного форуму зооінженерів Республіки Болгарія відбулася ІІІ Міжнародна наукова конференції «Стан та перспективи розвитку генетичних ресурсів у тваринництві» (м. Боровець). Організатори конференції – Аграрний університет (м. Пловдів), Державна агенція з селекції та репродукції в тваринництві і Міністерство сільського господарства та продовольства Республіки Болгарія. В роботі конференції прийняли участь представники Міністерства сільського господарства, науково-дослідних установ та навчальних закладів Республіки Болгарія, України, Грецької Республіки, Республіки Македонія, Республіки Польща та Італійської Республіки.

Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН в роботі конференції прийняли участь Остаповець Л.І., старший науковий співробітник лабораторії розведення м’ясної худоби, кандидат біологічних наук та Гузеєв Ю.В, молодший співробітник відділу генетичних ресурсів тварин. Під час роботи конференції обговорювались питання збереження та розвитку генетичних ресурсів у тваринництві, розведення та технології годівлі сільськогосподарських тварин, переробки та виробництва продуктів тваринництва, державної та європейської політики щодо організації та управління генетичними ресурсами тварин.

Учасники конференції також ознайомилися з науковою діяльністю Державної агенції з селекції та репродукції в тваринництві, відвідали дослідну ферму «Кабіюк» з розведення болгарської сірої худоби, овець мідно-червоної шуменської та каракачанської порід, дослідну ферму з розведення буйволів та ферму «Агросис» з розведення великої рогатої худоби породи монбельярд. 

Підписано договір про наукову співпрацю між Інститутом розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН та Аграрним університетом. Запланована участь болгарських колег у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні напрями організації та ведення селекційно-генетичної роботи у тваринництві», присвяченої пам’яті доктора сільськогосподарських наук, професора, академіка НААН Михайла Васильовича Зубця, яка відбудеться в інституті 7 – 8 квітня 2015 р.

Спільне засідання загальних зборів Відділень зоотехнії та ветеринарної медицини НААН

 

 

11 грудня 2014 р. відбулось спільне засідання Загальних зборів Відділень зоотехнії та ветеринарної медицини НААН з розгляду питання «Про стан та завдання наукового забезпечення відтворення сільськогосподарських тварин в Україні».

 

Вступним словом віце-президент НААН академік НААН М.І.Бащенко задав напрям роботи зборів, наголосивши на важливості аналізу стану відтворення поголів’я та внесення відповідних коректив у його розвиток. Останнім часом відбулись докорінні зміни у галузі тваринництва розвинених країн, з’явилися нові технології його ведення. Українське село, його інфраструктура, рівень життя селян вимагають докорінних змін.

 

У цьому питанні існує певне коло проблем та труднощів. Це, насамперед, вкрай обмежені обсяги фінансування з державного бюджету. Потребує удосконалення нормативно-правове забезпечення – Академія разом з директивними органами має відпрацювати законодавчу базу. Необхідно донести важливість проблеми відтворення до населення країни як способу забезпечення його потреб – можливо, через проведення круглих столів і на обласному, і загальному рівні.

 

У приватному секторі відсутній контроль за процесом обліку відтворення Потрібно створити лабораторії якості молока при наших наукових установах в регіонах.

 

Змістовними були доповіді професора Любецького В.Й. – завідувача кафедри Національного університету біотехнологій і природокористування України, професора Краєвського А.Й. – завідувача кафедри Сумського НАУ, провідного наукового співробітника Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Шарапи Г.С., члена-кореспондента НААН Руденка. Є.В.

 

Всі виступаючі наголошували, що вирішення даної проблеми можливе лише за умов об’єднання зусиль фахівців із зоотехнії і ветеринарної медицини, технологів, економістів, виробників тваринницької продукції та її споживачів.

 

По завершенню обговорення виступив в.о.академіка-секретаря Відділення зоотехнії НААН доктор сільськогосподарських наук, професор Жукорський О.М., наголосивши на актуальності проблеми, що обговорювалась, та запропонував винести питання відтворення сільськогосподарських тварин на розгляд президії НААН. Загальні збори прийняли рішення про створення робочої групи для аналізу стану і внесення пропозицій щодо наукового забезпечення відтворення сільськогосподарських тварин, до якої увійшли провідні вчені установ НААН, вищих навчальних закладів та представники Мінагрополітики України.

 

Присутні на засіданні одностайно підтримали пропозицію щодо проведення всеукраїнського круглого столу «Проблеми відтворення сільськогосподарських тварин в контексті продовольчої безпеки України» за участі науковців, фахівців галузі, представників громадських об’єднань і засобів масової інформації.

 

Загальні збори затвердили плани роботи Відділень зоотехнії та ветеринарної медицини на наступний рік.101_2320.JPG

Про участь у відкритій лекції «Європейські вимоги до якості і безпеки продуктів харчування – бачення відомства LAVES Нижньої Саксонії»

5 грудня 2014 року в Національного університету біоресурсів і природокористування України відбулася відкрита лекція «Європейські вимоги до якості і безпеки продуктів харчування – бачення відомства LAVES Нижньої Саксонії» в якій брала участь завідувач лабораторії біотехнології Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Оксана Василівна Щербак.

Лекцію прочитав президент Нижньосаксонського відомства захисту споживачів та безпеки харчових продуктів (LAVES) професор Еберхард Хаунхорст (Федеративна Республіка Німеччина).

Професор Е. Хаунхорст розповів про основні напрямки діяльності його організації, а також вимоги щодо безпеки та якості продуктів харчування в Німеччині. Ці критерії мають велике значення для України, оскільки LAVES відповідає за видачу дозволів підприємствам для виробництва всередині країни і для експорту в рамках зони вільної торгівлі. Він також зупинився на діях, передбачених планом захисту тварин у Нижній Саксонії, виконання яких розпочалося у 2011 році та планується завершитись у 2018 році. Було обговорено можливості співпраці з LAVES щодо досліджень із виявлення ГМО в продуктах рослинного та тваринного походження.

Професор Е. Хаунхорст запросив присутніх на тренінги, які проходять на базі LAVES в рамках програм Європейського союзу.