Нове

Більше статтей...

Про участь у третій зустрічі ембріологів «Ембріологічні вечори»

embriologichni.vech4 вересня 2019 на базі Медичного центру ТОВ «МІНІ ЕКЗ ЦЕНТР» в рамках зустрічі з обміну досвідом спеціалістів з допоміжних репродуктивних технологій «Ембіріологічні вечори» відбулась третя зустріч ембріологів. Ця зустріч була присвячена досягнення українських ембріологів, репродуктологів та виробників обладнання.

Доповідь Оксани Лизогуб була присвячена питанню «Чи можлива в Україні незалежність допоміжних репродуктивних технологій?» Доповідач промоніторила вітчизняних виробників: мікроманіпуляторів, ламінарів; Посудин Дьюара; культурального пластику та зосередила увагу на утилізації культурального пластику. В доповіді Оксана окреслила переваги та недоліки засобів для ДРТ вітчизняних виробників та їх програмах з підтримки вітчизняних лабораторій. Особливу увагу доповідач приділила утилізації відходів ембріологічної лабораторії, а саме медичному пластику. Відходи ембріологічної лабораторії є відходами категорії В та згідно з Наказом 325 даний вид відходів підлягає кремації, тобто спалюванню. Нажаль, така утилізація є дороговартісною, і не кожна навіть європейська країна може її забезпечити. Так, в Сполучених Штатах Америки кількість медичних відходів на день складає близько 14 тон, і більшість з них спалюються чи викидаються на звалище, частка пластикових відходів складає біля 20-25 %. В 2010 році створена HPRC (Healthcare Plastics Recycling Council), яка зосередила свою роботу саме на безпечних і економічно ефективних рішеннях щодо переробки пластикових виробів та упаковці медичного призначення.

Дідківський Валентин у своїй доповіді висвітлив важливість систем очистки повітря в лабораторіях ДРТ. Доповідач детально зупинився на основних вимогах до будівель лабораторного призначення. Висвітлив діючі нормативні документи до будинків та споруд медичного призначення, а також міжнародні стандарти щодо «чистого приміщення». Наголосив на необхідності комплектування лабораторій засобами для вимірювання мікрочастинок та мікроорганізмі в повітрі. Нагадав, що робоча температура в лабораторії має бути стабільною та не виходити за межі +20 –+24°, а відносна вологість повітря має складати 40 – 45%. Відхилення від цих показників можуть сприяти росту грибів, швидшому випаровуванню рідини, що може впливати на осмолярність культуральних середовищ.

Слід зазначити, що під час ембріологічної зустрічі було озвучено багато важливої інформації щодо комплектування лабораторії з ДРТ, а також обговорено випадки вдалих та не дуже варіантів ембріологічних лабораторій.  

Від Інституту участь у ембріологічній зустрічі прийняла завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак. Під час зустрічі обговорено можливість участі біотехнологів інституту в заходах організованих Медичним центром ТОВ «МІНІ ЕКЗ ЦЕНТР».

 

Про участь у засіданні експертної групи з питань збереження та розвитку порід великої рогатої худоби у Східній Європі відповідно до проекту FAO

fao.13.09.1911–12 вересня 2019 року в м. Київ проходила зустріч учасників та зацікавлених сторін проекту технічної співпраці Всесвітньої продовольчої організації та України, Грузії і Вірменії TCP/RER/3604 “Збереження та сталий розвиток порід подвійного напрямку використання країн східної Європи”. Проект передбачає виявлення, генотипування та розробку програм збереження та сталого використання тварин бурої карпатської (Україна) та бурої кавказької (Грузія, Вірменія) порід. Дана зустріч була спрямована на зʼясування поточного стану та формування майбутніх стратегій розведення цільових порід. На зустрічі були присутні: представник цільової групи регіонального відділення FАО Європи та Центральної Азії – Тібор Сюч, а також міжнародні консультанти проекту, представники Центрального офісу в Римі та Національні координатори і консультанти країн-учасниць проекту. Представництво України включало голову Асоціації бурої карпатської породи – В. П. Терпая, Національного консультанта – Н. Л. Рєзникову, директора Державного підприємства “Агенство з ідентифікації і реєстрації тварин” – І. М. Клименка, директора Закарпатського племпідприємства – О. Д. Лендела, представника сервіс-провайдера (Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН) – Прийму С. В.

Під час проведення робочої зустрічі начальник відділу генетичних ресурсів Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Наталія Рєзникова доповіла щодо результатів роботи з експедиційного обстеження бурої карпатської породи в Україні та означила найбільш проблемні питання під час проведення робіт з виявлення типових тварин. Було запропоновано можливі напрямки подальшої робити для збереження генофонду бурої карпатської породи.  Голова Асоціації бурої кврпатської породи Василь Терпай презентував Програму збереження та розвитку бурої карпатської породи на період до 2025 року, де означив стан породи на сьогодні та шлях розвитку на подальші роки.

За підсумками зустрічі визначено наступні кроки для збереження породи, а також можливості співпраці та обмін досвідом щодо формування національної політики для довгострокового сталого розвитку тваринництва Східного партнерства ЄС та Центральної Азії.

 

Реєстрація суб’єктів племінної справи у тваринництві в СУБД “Держплемреєстр”

dpr

Співробітниками лабораторії інформаційних систем спільно з Департаментом аграрної політики та сільського господарства Мінагрополітики України, відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №500 від 29 серпня 2019 року здійснено державну реєстрацію 28 нових господарств у Державному реєстрі суб’єктів племінної справи у тваринництві, а також виключено з Реєстру господарства, яких позбавлено відповідного статусу. Зареєстровані Суб’єкти, після подачі необхідної анкети, отримають свідоцтво про реєстрацію в Державному реєстрі суб’єктів племінної справи у тваринництві. Серед зареєстрованих господарств 11 племінних заводів, 14 племінних репродукторів, 2 племінні пасіки та 1 підприємство (лабораторія) генетичного контролю.

Вивчення властивостей молока бурої карпатської породи.

05.09.2019   З 28 серпня по 2 вересня 2019 року у відрядженні з фермером, професійним сироваром, організатором першого українського фестивалю та конкурсу крафтового сиру Cheese Awards Day, власницею «Маковецької сироварні» та ферми «Семеро козенят», президентом Асоціації козівників України - Іриною Дем’янюк співробітники відділу генетичних ресурсів тварин інституту формували перші пробні партії сиру для написання рецептури, яка б найбільш повно розкривала унікальні властивості молока бурої карпатської породи корів. Особливості місцевого сироваріння вивчали на провідних сироварнях Міжгірського (с. Ізки) та Воловецького (с. Нижні Ворота) районів Закарпатської області, а також Рогатинського (с. Чесники) району Івано-Франківської області. Вивчений досвід на даних сироварнях (врахування місцевих особливостей) було використано при варінні сиру за швейцарською, французькою та італійською високогірною технологіями з молока бурих карпатських корів. Під час формування сирних головок було виявлено недоліки методики, які будуть враховані надалі. Сир поставлено на дозрівання за температури та вологості, необхідної для оптимального розкриття специфіки сиру. 

Про формування оновленого «Реєстру селекційних досягнень у тваринництві»

reestr.28.08.19

Науковці Інституту за участі установ-співвиконавців програми 37 «Збереження генофонду» виконують роботу з формування оновленого актуального «Реєстру селекційних досягнень у тваринництві». На даному етапі здійснено перевірку наданої інститутами-співвиконавцями інформації, виявлено відсутність інформації за окремими породах, які висвітлені в Держплемреєстрі та розіслано листи щодо надання  відповідних доповнень. Оновлений «Реєстр селекційних досягнень у тваринництві» буде надано нами вчасно до Міністерства аграрної політики та продовольства України для його офіційного користування з грудня 2019 року.  

 

Підготовка інформації до Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2019 р.

 

22.08.19

 

Співробітниками відділу генетичних ресурсів тварин надано інформацію до Міністерства екології та природних ресурсів України для формування Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2019 р. Матеріали було надано згідно з рекомендованою структурою стосовно стану тваринництва у сільському господарстві. Було змінено інформацію щодо кількості та розміщення генетичних ресурсів тварин у господарствах відповідних категорій згідно з даними Держплемреєстру за породами та видами. Внесено інформацію щодо стану та ролі тваринництва в економіці країни, необхідності та актуальності збереження автохтонних порід, доцільності змін в даному ракурсі до законодавчої бази, можливості спільних з іншими галузями сільського господарства досліджень, внеску тваринництва в різні галузі економіки, реєстру порід, які необхідно зберігати та ін. Матеріали було надано з посиланнями на наукові та публіцистичні джерела.

Про участь у засіданні експертної групи зі збереження тварин кавказької та карпатської бурої худоби відповідно до проекту FAO

         

19.06.19

   12–13 червня 2019 року в Будапешті (Угорщина) проходила зустріч учасників та зацікавлених сторін проекту технічної співпраці Всесвітньої продовольчої організації та України, Грузії і Вірменії TCP/RER/3604 “Збереження та сталий розвиток порід подвійного напрямку використання країн східної Європи”. Проект передбачає виявлення, генотипування та розробку програм збереження та сталого використання тварин бурої карпатської (Україна) та бурої кавказької (Грузія, Вірменія) порід. Дана зустріч була спрямована на зʼясування поточного стану та формування майбутніх стратегій розведення цільових порід. На зустрічі були присутніми представники регіонального відділення ФАО по Європі та Центральній Азії: заступник Генерального директора ФАО В. О. Рахманін, координатор проекту Еран Райцман, представник цільової групи Тібор Сюч, а також міжнародні консультанти проекту, представники Центрального офісу в Римі та Національні координатори і консультанти країн-учасниць проекту. Представництво України включало Національного координатора проекту О. О. Альшанову (Міністерство аграрної політики і продовольства України), Національного консультанта  Н. Л. Рєзникову, представника сервіс-провайдера С. В. Прийму та представника відділу моніторингу Київського офісу ФАО Яну Войтовську.

      Під час проведення робочої зустрічі науковці Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Наталья Рєзнікова та Сергій Прийма доповіли щодо стану робіт з обстеження бурої карпатської породи в Україні та означили найбільш проблемні питання при проведенні анкетування власників худоби. Було запропоновано можливі напрямки подальшої робити для збереження генофонду бурої карпатської породи. 

     За підсумками зустрічі визначено цілі та шляхи наступних досліджень, а також можливості співпраці та обмін досвідом щодо формування національної політики для довгострокового сталого розвитку тваринництва Східного партнерства ЄС та Центральної Азії. 

Про участь у семінарі «Розробка лікарських препаратів»

14.06.19  Корпорація «ЮРiЯ-ФАРМ», провідний виробник лікарських засобів для госпітальної терапії в Україні та Громадська спілка "Центр інновацій «Сходи в Майбутнє» 10 червня провели семінар на тему «Розробка лікарських препаратів» для фахівців з хімії, біології, технології, фармакології та суміжних галузей.

У семінарі прийняли участь понад 50 учасників з вищих навчальних закладів та наукових установ. Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Національної академії аграрних наук України в роботі семінару взяла участь завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак.

Теоретичні основи та приклади з власного досвіду представили провідні співробітники Наукового центру Корпорації «ЮРiЯ-ФАРМ» Лось О.В., Король Н.А., Сидор Р.І., Новосьолов С.О.

Семінар відкрила менеджер Корпорації Анастасія Карпенко. В своїй доповіді вона висвітила основні етапи формування та розвитку Корпорації «ЮРiЯ-ФАРМ», зазначила, що завдяки наявному асортименту Корпорація забезпечує повний спектр інфузійних рішень широкого кола захворювань та вже налагоджено виробництво як добре відомих госпітальних розчинів, так і лінійки оригінальних інфузійних препаратів, що не мають аналогів.

Про сучасні вимоги до фармацевтичної розробки лікарських засобів доповів керівник відділу фармацевтичної розробки Олексій Лось. Доповідач детально зупинився на всіх етапах з розробки та впровадження у виробництво нових лікарських засобів (в т.ч. модифікованих генериків) для терапії. Також Олексій розповів про вимоги, як вітчизняного законодавства, так і Європейського до виготовлення стерильних лікарських засобів.

Блок «Біомолекули: дизайн векторів, системи експресії, методи аналізу» представили біотехнологи Наукового центру Корпорації Наталя Король та Роман Сидор Р.І., а також біотехнолог-аналітик Сергій Новосьолов. Вони представили основні теоретичні та практичні підходи до створення клітинних ліній для продукції рекомбінантних білків.

Слід відмітити, що всі лектори були професіоналами своєї справи, робили акцент на практичні підходи до розробки та досліджень лікарських препаратів. Семінар завершився для зацікавлених екскурсією до лабораторії Наукового центру Корпорації «ЮРіЯ-ФАРМ».

Під час дискусійної панелі науковець ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН представила власні напрацювання щодо алгоритму тестування нанобіоматеріалів на гаметах сільськогосподарських тварин. Було наголошено на доцільності використання саме статевих клітин і ембріонів тварин для проведення комплексних досліджень токсичного та мутагенного впливу наноматеріалів в умовах in vitro та визначення можливих побічних ефектів використання нових нанобіологічних фармакологічних препаратів.

Вічна пам'ять дорогому Михайлу Яковичу Єфіменку

e.14.06.19   Вже минув рік як пішов у вічність директор Інституту (1996 – 2002), член-кореспондент НААН Михайло Якович Єфіменко. Стане традицією вшановувати пам'ять Великого ученого в галузі розведення, селекції та відтворення сільськогосподарських тварин. Колеги, учні та рідні зібралися 11 червня 2019 року на кладовищі в с. Мала Олександрівка на місці де упокоївся Михайло Якович. 

   Присутні згадали, що Михайло Якович є засновником наукової школи з комплексних  проблем селекційно-генетичного вдосконалення молочних порід. Практично всі наукові напрацювання, характерні для творчого доробку Михайла Яковича, знайшли розвиток у науковій роботі його учнів і послідовників та є надзвичайно актуальними.

   Світла пам'ять, вічна пам'ять…

Продовжуємо розширення міжнародної співпраці Інституту

11.06.19avstralia

5 червня 2019 року в інституті під головуванням директора Юрія Полупана відбулася зустріч із представниками Головного центру з розведення тварин з Австралії на чолі з головним менеджером Dr.Y.T.Azad.

В ході зустрічі сторони обговорили стратегічну мету свого партнерства щодо формування взаємної вигоди для установ шляхом комерціалізації наукових досягнень інституту в галузі скотарства щодо функціонування системи селекції за використання сучасних методів молекулярної біології та репродуктивної біотехнології. Оцінені напрями співпраці будуть запропоновані для подальшої комерціалізації у таких країнах як Іран, Саудівська Аравія, Катар та ін.

На основі укладеного протоколу намірів щодо співпраці, який наразі перебуває на етапі погодження у Президії НААН, сторонами буде проведено спільну підготовку наукових проектів з наступною взаємовигідною інкубацією та комерціалізацією в країнах Близького Сходу та Україні.

Проведено заходи з відзначення 80-річчя від дня народження академіка УААН Валерія Петровича Бурката та приурочених до Дня науки в Україні

20.05.20      Відповідно до плану заходів Інституту з відзначення 80-річчя від дня народження академіка УААН Валерія Петровича Бурката 20 травня 2019 року відбулася ХVІІ Всеукраїнська наукова конференція молодих учених та аспірантів «Актуальні дослідження з проблем розведення, генетики та біотехнології у тваринництві». У вступному слові директор інституту член-кореспондент НААН Юрій Полупан побажав молоді творчих успіхів у науковій роботі, удосконалення майстерності висвітлення результатів досліджень напрацювань та реалізації запланованих завдань.

    Учасниками конференції були молоді вчені та аспіранти з галузевих науково-дослідних установ мережі НААН, закладів вищої освіти і Гродненського державного аграрного університету (Республіка Білорусь). Ними підготовлено 37 повідомлень, у яких узагальнено накопичений світовий і вітчизняний досвід з актуальних проблем розведення, генетики та біотехнології сільськогосподарських тварин, представлено результати власних наукових досліджень. Журі у складі з провідних учених Інституту, Білоцерківського національного аграрного університету та Інституту біології тварин НААН визначено кращі наукові доповіді. Переможці конкурсу, які зайняли перші три місця, були відзначені грошовими преміями. Матеріали конференції опубліковано черговим окремим виданням.  

210519  21 травня 2019 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Методологічні аспекти розведення, генетики і біотехнології у тваринництві». Відкрив семінар і виступив з доповіддю директор Інституту член-кореспондент НААН Юрій Полупан. З вітальним словом до присутніх звернувся перший віце-президент НААН Михайло Гладій.

   У роботі конференції взяли участь понад 50 осіб, зокрема, академік НААН Михайло Бащенко, директор Науково-практичного інституту біотехнології в зоотехнії і ветеринарної медицини Республіки Молдова доктор с.-г. наук Олег Машнер, науковці науково-дослідних установ мережі НААН, Академії наук Республіки Молдова, викладачі закладів вищої освіти України.  

     Учасниками конференції відзначали, що академік УААН В.П. Буркат визнаний фундатор нової теоретичної концепції селекційного перетворення генофонду порід, його напрацювання зі збереження вітчизняного генофонду тварин є відповіддю нашої країни міжнародному співтовариству на заклик FАО про необхідність якнайшвидшої розробки і початку реалізації глобального плану дій щодо підтримання та розвитку генетичних ресурсів тваринництва. Згадували багатогранність вченого і методолога вітчизняної зоотехнічної науки академіка УААН В.П. Бурката.

 

 

Розширення міжнародної співпраці Інституту

 

k04.06.1924 травня 2019 року в інституті під головуванням директора Юрія Полупана відбулася зустріч із представниками Китайсько-українського аерокосмічного інституту Китайсько-українського індустріального центру штучного інтелекту на чолі з генеральним директором Лі Люменом.

В ході зустрічі сторони обговорили стратегічну мету свого партнерства щодо формування взаємної вигоди для установ шляхом комерціалізації наукових досягнень інституту в галузі скотарства щодо функціонування системи селекції за використання сучасних методів молекулярної біології та репродуктивної біотехнології. Оцінені напрями співпраці будуть запропоновані для подальшої комерціалізації у Китаї.

На основі укладеного договору про співпрацю, який наразі перебуває на етапі погодження у Президії НААН, сторонами буде проведено спільну підготовку наукових проектів з наступною взаємовигідною інкубацією та комерціалізацією в Китаї та Україні.

Інститут розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН у фіналі конкурсу інноваційних розробок «Сходи в майбутнє: відзнака молодих науковців у сфері охорони здоров’я та фармацевтики»

        30.05.19 130 травня 2019 року Громадська спілка «Центр інновацій «Сходи в Майбутнє» спільно з Національною академією медичних наук України провели фінал конкурсу інноваційних розробок для молодих вчених «Сходи в Майбутнє: відзнака молодих науковців у сфері охорони здоров’я та фармацевтики».

Інноваційну розробку «Алгоритм тестування нанобіоматеріалів на гаметах сільськогосподарських тварин» від Інституту гідно представила завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак.

До фіналу конкурсу було відібрано вісім інноваційних розробок, а саме з Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН, Національного центру грипу ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН», ДУ «Інститут фармакології та токсикології НАМН», ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН», Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, ДНУ «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС, Української медичної стоматологічної академії, Харківського національного медичного університету та Львівського національного університету імені Івана Франка.

З метою підвищення якісного рівня проектів та забезпечення максимальної ефективності їх презентацій для розгляду журі на фінальному етапі конкурсу організатори забезпечили конкурсантів консультативно-навчальною онлайн-програмою. Навчальна програма включала наступні блоки:

· методологія створення успішної інвестиційної презентації та представлення проекту потенційному інвестору;

· стратегічне та бізнес-планування в стартапах;

· особливості українського та міжнародного патентування у сфері охорони здоров’я, зокрема фармацевтики та медичних виробів;

· доклінічні та клінічні випробування і реєстрація лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Під час проведення заходу досягнуто попередніх домовленостей щодо участі науковців Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН у заходах організованих Громадською спілкою «Центр інновацій «Сходи в Майбутнє» з метою подальшого співробітництва у сфері некомерційного трансферу технологій.

 

 

Про участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Екологічна політика і право ЄС та їх імплементація у правову систему України»

04.06.19     16 травня 2019 року головний юрисконсульт інституту, аспірант НУБіП України Юрій Максименко взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Екологічна політика і право ЄС та їх імплементація у правову систему України»(НУБіП України, м. Київ). Конференцію організовано в рамках проекту Жана Моне програми Еразмус+ «Екологічна політика і право ЄС», який виконує НУБіП України. На пленарному засіданні Юрій Максименко висвітлив надзвичайно важливі і актуальні питання за темою «Екологія і місцеве самоврядування: питання екологічно безпечного навколишнього середовища та благоустрій населених пунктів». Наразі важливість цього питання особливо актуальна для громади нашого населеного пункту. Вказаний напрям досліджень викликав жваву дискусію, а також відбулось обговорення підходів щодо реалізації державної екологічної політики в регіонах України.

     Слід зазначити, що наукові напрацювання Юрія Максименка висвітлено також у статті «Старости як посадові особи системи органів місцевого самоврядування в Україні: історико-правовий аспект», яку у співавторстві з його науковим керівником доктором юридичних наук, професором Віктором Ладиченком опубліковано у виданні «Наукові записки Інституту законодавства Верховної ради України» https://doi.org/10.32886/instzak.2019.02.01.   

     Необхідно зауважити, що юридичний напрям діяльності інституту є надзвичайно важливим, сприяє розширенню співпраці та зростанню іміджу установи.

Про участь у семінарі «Інновації для зберігання біологічного матеріалу у сучасних кріобанках»

27.05.19.innov

16 травня 2019 року завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак взяла участь у семінарі «Інновації для зберігання біологічного матеріалу у сучасних кріобанках» (м. Київ). Семінар організовано та проведено компанією БіоЛабТех ЛТД. У роботі заходу взяли участь науковці науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів (Інститут молекулярної біології і генетики НАН України, Державний науково-контрольний інститут біотехнології і штамів мікроорганізмів, Національний університет біоресурсів і природокористування та інші).

Під час семінару представник компанії БіоЛабТех ЛТД ознайомила учасників з інноваційними продуктами від провідних світових виробників у сфері біобанкингу, а саме компаній OriGen та Greiner Bio-One. Продемонструвала особливості практичного застосування різних видів кріопакетів та кріопробірок для зберігання елементів крові, зразків тканин і суспензій клітин. Детально зупинилась на особливостях та перевагах різних кріозахисних середовищ, зокрема DMSO. Поінформувала про види та шляхи застосування кріопробірок. Також висвітлила практичні рішення до автоматизованої роботи із штрих-кодами.

Отримані теоретичні знання присутні закріпили практичними навичками в навчально-дослідницькі лабораторії БіоЛабТех.

Також під час проведення заходу представником Інституту досягнуто попередніх домовленостей щодо участі науковців Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН у заходах організованих компанією БіоЛабТех ЛТД з метою визначення шляхів можливого співробітництва стосовно методичних підходів та практичного опрацювання методів молекулярної біології.

 

 

 

Про участь у міжнародному науково-практичному семінарі «Актуальні проблеми технологій виробництва продукції скотарства»

 

 23.05.19   

    14–15  травня  2019  року  Павлина  Джус,  Олена  Сидоренко та Тетяна Ільницька взяли активну участь у міжнародному науково-практичному семінарі «Актуальні проблеми технологій виробництва продукції скотарства» (НУБіП України, Київ), який  проводився  у  рамках  міжнародної  програми академічної  мобільності Ерасмус +.

 

https://nubip.edu.ua/node/60759

Діяльність лабораторії з трансплантації ембріонів ДП ДГ «Христинівське» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН»

tran1     3 травня 2019 року на базі племінного заводу з розведення української червоно-рябої молочної породи ДП ДГ «Христинівське» ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН» відбувся третій етап науково-практичних робіт лабораторії з трансплантації ембріонів. Сформовано групу із п’яти племінних корів-донорів. За три етапи робіт (перші два – червень і листопад 2018 року) одержано 65 ембріонів, трансплантовано 34 штуки, тільність телиць-реципієнтів 50%. 

    Для забезпечення діяльності лабораторії як навчально-демонстраційного полігону НААН з трансплантації ембріонів залучені науковці та аспіранти НУБіП України, Миколаївського аграрного університету, Харківської державної зооветеринарної академії, Харківського медичного університету. 

     Для довідки. 

   Україна із  2015 року є членом Європейської асоціації трансплантації ембріонів із http://www.aete.eu/images/PDF/statistics2017.pdf. 

    Обсяги виробництва ембріонів великої рогатої худоби у світі щорічно сягають у Європі – 140 тис. шт., Японії – 112 тис. шт., США – 255 тис. шт., Канаді – 65 тис. шт., Австралії – 7 тис. шт., Африці – 4 тис. шт. Продаж ембріонів у світі на рівні 25 тис. шт. зарік. 

     За період 2007 – 2017 років за даними Державної служби статистики в Україну імпортовано з Європи 16 819 голів племінної худоби на суму 40 393 700 $ (в середньому 2 400$ за голову). 20 – 40% з них вибувають із стада після першого року перебування в Україні – «племінне м'ясо». Вартість одержання традиційним методом однієї нетелі в Україні в середньому 1 100 $. Собівартість одержання власного ембріона відомої статі не більше 125 $. На тільність середньому використовується два ембріони. З урахуванням вирощування вартість вітчизняної нетелі з високим генетичним потенціалом – не більше 1 350 $ (125 $ х 2 + 1 100 $)!

     Найбільш вдалим прикладом державного підходу щодо реформування молочного скотарства є Бразилія. На зростання частки молочних корів голштинської породи у 200-мільйонному поголів’ї великої рогатої худоби переважно м’ясного напряму, починаючи з 2005 року спрямована діяльність з ембріотрансплантації фірми «In vitro Brazil». Наразі фірма налічує 37 лабораторій, з яких 17 є фіалами за межами країни. Із щорічного одержання в останні роки 380 тис. ембріонів 92% сформовані поза організмом і за собівартістю дешевші наполовину, порівняно із вилученими від корів-донорів. Імпорт нетелей вважається нераціональним і занадто дорогим для країни, яка бореться з бідністю, створює робочі місця та розвиває свою науку!

 

Про Науково-практичний семінар у СТОВ «Надія»

foto03 3У СТОВ “Надія” Бахмацького району Чернігівської області з розведення великої рогатої худоби джерсейської породи 3 травня 2019 року директором Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН Ю. П. Полупаном та науковим співробітником лабораторії інформаційних систем С. В. Приймою зі спеціалістами господарства проведений науково-практичний семінар з питань особливості вирощування молодняку та ведення племінної роботи зі стадом джерсейської породи.

  Здійснено навчання фахівців господарства з питань визначення показників для заповнення форм племінного обліку та проведення зоотехнічних і селекційних заходів  відповідно до технологічної карти Інструкції з бонітування великої рогатої худоби молочних і молочно-м’ясних порід, ведення автоматизованого індивідуального обліку продуктивних і племінних якостей сільськогосподарських тварин.

Про участь у Науково-практичному семінарі «Сучасний погляд на проблеми молочного бізнесу»

foto 03      24 квітня 2019 року Наталія Черняк, Павлина Джус та Олена Сидоренко взяли активну участь у науково-практичному семінарі «Сучасний погляд на проблеми молочного бізнесу» (смт. Терезине Білоцерківського району Київської області). Семінар організовано компаніями «Veteco», «Bayer», «Берінгер Інгельхайм», «МРА» і «MINITUBE». У роботі заходу взяли участь керівники господарств, лікарі ветеринарної медицини, зоотехніки, студенти ветеринарного факультету, викладачі та завідувачі лабораторій.

Під час проведення семінару керівник та спеціалісти ТДВ «Терезине» ознайомили з технологією утримання стада молочної худоби. Головні менеджери та ветеринарні лікарі господарства поділились досвідом з слухачами семінару.

Завідувач лабораторії селекції чорно-рябих порід Наталія Черняк ознайомила присутніх з науковими розробками Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН та представила лекцію з селекції та відтворення  великої рогатої худоби.

Спікери семінару поділилися реальним досвідом розведення та селекції великої рогатої худоби, секретами постановки діагнозу та побудови схем лікування, інформацією щодо профілактики захворювання на мастит.

Спеціалісти центру ветеринарної діагностики провели практичний майстер-клас щодо послідовності патанатомічного розтину загиблих тварин та правил відбору біозразків для проведення лабораторної діагностики бактеріальних і вірусних інфекцій сільськогосподарських тварин.


Північний міжрегіональний науковий центр НААН

img 08.04.19       Національна академія аграрних наук України розпочала новий етап співпраці між науково-дослідними установами мережі, навчальними закладами сільськогосподарського профілю, органами державного упрпвління та аграрним бізнесом. З метою підвищення ролі аграрної науки та освіти в розробці і реалізації ефективної регіональної аграрної політики в умовах децентралізації влади, в системі НААН створено Північний міжрегіональний науковий центр. 4 квітня 2019 року в приміщенні Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» відбулося організаційне засідання з його створення.

В роботі заходу взяли участь понад 90 представників наукових установ системи Національної академії аграрних наук України, навчальних закладів з аграрної освіти, місцевих органів влади м. Київ, Київської, Вінницької, Хмельницької, Чернігівської та Житомирської областей. Від Інституту розведення і генетики тварин імені М. В. Зубця НААН на захід були запрошені директор інституту Юрій Павлович Полупан, заступник директора Сергій Володимирович Кузебний, науковий співробітник Ольга Володимирівна Кругляк.

До учасників зібрання з вітальним словом звернулись Президент НААН Ярослав Михайлович Гадзало, директор ННЦ «Інститут аграрної економіки» Юрій Олексійович Лупенко. На засіданні було розглянуто та затверджено Положення про Північний міжрегіональний науковий центр НААН; склад  Науково-координаційної ради, Головою якої обрано ректора НУБіП України Станіслава Ніколаєнка; склад Бюро Науково-координаційної ради; обрано керівників регіональних науково-координаційних секцій Ради. Також відбулося обговорення практичних аспектів перспективи діяльності і завдань Центру.