Нове

Більше статтей...

Про участь у Міжнародному web-семінарі «Геномні біотехнології для сільського господарства (тваринництво)»

minsk.foto20.03.19

 

20 березня 2019 року перший заступник директора з наукової роботи  Світлана Ковтун взяла участь у Міжнародному  web-семінарі  «Геномні біотехнології для сільського господарства (тваринництво)», який проходив в Інституті генетики і цитології НАН Білорусі (м. Мінськ). В роботі семінару приймали участь науковці-генетики з Республіки Білорусь та Російської Федерації.

Під час зв’язку із учасниками семінару в режимі on-line вона розповіла про стан та перспективи досліджень у селекції сільськогосподарських тварин за використання методів молекулярної біології в Україні. Вказала, що наші генетики спрямовують наукові дослідження на вирішення теоретичних, методологічних, організаційно-технологічних, інформаційно-аналітичних питань та гармонізацію нормативно-методичної бази для переходу селекції у тваринництві на якісно новий міжнародний рівень. Проводяться дослідження з генетичного маркування основних селекційних ознак у вітчизняних сільськогосподарських тварин різних видів і порід. На перспективу заплановано спрямувати дослідження на створення бази даних і банку ДНК референтних популяцій спеціалізованих молочних порід великої рогатої худоби, які мають надійну оцінку за потомством і оцінених за власним фенотипом, забезпечення генотипування цих тварин за однонуклеотидними маркерами (SNP), проведення геномної оцінку тварин референтних популяцій та створення SNP-ключа популяції для раннього прогнозу племінної цінності.

По завершенню web-семінару сторони домовились про активізацію співпраці та побажали творчих успіхів.

Про участь у ембріологічному Workhop

alt

 

15 та 16 березня 2019 завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак взяла участь у ембріологічному Workhop для лікарів та спеціалістів з репродукції та генетики людини. Захід організовано у рамках всеукраїнського навчального проекту IFRM і проходив він на базі медичного центру «Мати та дитина» у м. Києві.

Теоретичну частину заходу було присвячено сучасним підходам підвищення ефективності програм допоміжних репродуктивних технологій, міждисциплінарній співпраці репродуктологів та лікарів-генетиків, контраверсіям в підходах до генетичної діагностики ембріонів людини, також розглянули питання впливу вітрифікації на результативність програм допоміжних репродуктивних технологій. Зупинились на найбільш перспективному підході в сучасних репродуктивних технологіях для збереження репродуктивного потенціалу жінок з патологією яєчників різного ґенезу – кріоконсервації та трансплантації оваріальної тканини. Розглянули сучасний стан та проблему, показання до проведення та особливості підготовки до проведення процедури кріоконсервації оваріальної тканини.  

       В практичній частині учасників заходу ознайомили з основними етапами підготовки матеріалу для проведення NGS ембріону та продемонстрували техніку біопсії трофектодерми. Слід відмітити, що кожен учасник мав можливість долучитись до кожного процесу. 

Головним гостем заходу був доктор філософії Ларс Йоханссон (Королівство Швеція), який є консультантом з допоміжних репродуктивних технологій, науковим директором декількох клінік в Європі. Доктор Ларс Йоханссон також виступив з лекцією, яка була присвячена питанням формування високих результатів у програмах допоміжних репродуктивних технологій та новим світовим тенденціям у репродукції.

Слід зазначити, що під час ембріологічного Workhop було озвучено  багато важливої інформації з репродуктивної біотехнології, а також обговорено випадки з ембріологічної та генетичної практики. Було обговорено можливість співпраці біотехнологів інституту з медичним центром «Мати та дитина», спільної участі у науково-практичних заходах.

З нагоди 80-ї річниці від дня народження академіка НААН Валерія Петровича Бурката відбувся Всеукраїнський науковий семінар за міжнародної участі

f.ceminar27.02.19byrcat

      27 лютого 2019 р. в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН відбувся Всеукраїнський науковий семінар «Методологічні аспекти розведення, генетики і біотехнології у тваринництві» присвячений 80-й річниці від дня народження академіка НААН Валерія Петровича Бурката, директора зазначеної наукової установи (2002 – 2009 рр.).  
        До роботи семінару долучилися представники президії НААН, працівники Інституту, відомі вчені, державні діячі, а саме: перший віце-президент академік НААН М.В. Гладій, Герой України академік НААН Ю.Ф. Мельник, академіки НААН М.І. Бащенко та В.І. Ладика, член-кореспондент НАН України, президент Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова В.А. Кунах,  дружина В.П. Бурката Наталія Євгеніївна, а також представники наукових установ і племінних дослідних господарств НААН, Полтавської державної аграрної академії, Подільського державного аграрно-технічного університету, наукових установ Канади і Республіки Молдова, тощо.
        Директор Інституту член-кореспондент НААН Ю.П. Полупан висвітлив життєвий і науковий шлях В.П. Бурката та його істотний внесок у розвиток методології, генетичних та біотехнологічних аспектів племінної справи і селекції у тваринництві другої половини двадцятого – початку двадцять першого століть. Зокрема відзначалося, що Валерій Петрович є один із фундаторів нової теоретичної концепції селекційного перетворення генофонду порід, основні концептуальні положення якої покладено в основу методик виведення національних високопродуктивних спеціалізованих порід та типів великої рогатої худоби, а також вирішення  науково-методичних і організаційних аспектів розв’язання актуальної проблеми збереження генофонду вітчизняних порід тварин.
       Начальник відділу зоотехнії та ветеринарної медицини Відділення зоотехнії НААН О.І. Костенко відзначив поєднання високих наукових і організаційних здібностей академіка НААН В.П. Бурката,  завдяки чому були створені виробничі і впроваджувальні структури у племінному тваринництві, які забезпечили масштабне генетичне поліпшення вітчизняного поголів’я тварин і суттєве зростання його продуктивності.
        Учасники семінару згадували багатогранність вченого, його патріотизм і активну життєву позицію, глибоке знання історії рідного краю та публіцистичний хист. 

Про участь у круглому столі «Розвиток цифрових сервісів української науки та можливості співпраці із цифровими платформами Європейського дослідницького простору»

cryg stil2

20 лютого 2019 року у Медіа-Центрі Київського Прес-Клубу (м. Київ) відбувся круглий стіл «Розвиток цифрових сервісів української науки та можливості співпраці із цифровими платформами Європейського дослідницького простору», який організовано та проведено Громадською організацією Агенція Європейських інновацій за сприяння Міністерства освіти та науки.У засіданні круглого столу прийняли участь понад 60 учасників з вищих навчальних заходів та наукових установ. Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН в роботі круглого столу взяла участькандидат сільськогосподарських наук ОксанаЩербак. Під час засідання круглого столу організатори та гості особливу увагу звертали на цифрову трансформацію в науці, створення національного репозитарію академічних текстів та ділились досвідом українських журналів з відкритим доступом. В обговореннівказаних питань брали участь генеральний директор директорату науки МОНУкраїниДмитро Чеберкус, президент Громадської організації Агенція Європейських інноваційІван Кульчицький, завідувач сектору інновацій Інституту надтвердих матеріалів НАНУкраїниЮрій Нікітін,державний експерт директорату науки МОНУкраїниАндрій Василенко, виконавчий директор Асоціації користувачів Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі «УРАН»Володимир Галаган,заступник директора з наукової роботи Державної науково-технічної бібліотеки України, Сергій Назаровець, завідувач відділу супроводження академічних ресурсів Державної наукової установи «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» Олена Чмир, та старший науковий співробітник Інституту математики НАНУкраїниІрина Єгорченко. Слід відмітити, що круглий стіл є другим заходом проекту «Адвокація проєвропейських змін в національній інноваційній політиці», який виконується за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Такі заходи можуть стати гарною традицією для зібрання представників різних наукових та освітніх закладів, з метою розуміння на якому етапі знаходиться освіта та науката які трансформації їй необхідні. Адже, важливо бачити виклики таперспективиукраїнської науки в Єдиному цифровому ринку ЄС.

Участь у майстер-класі "Як підвищити ефективність молочного бізнесу"

maister clas

Впродовж1921 лютого 2019 року в м. Київ відбулась міжнародна виставка ефективного тваринництва та птахівництва «Agro Animal Show». Це один із найбільших в Україні виставкових заходів, на якому провідні світові компанії представляють останні моделі техніки та обладнання, корми, ветеринарні препарати, засоби діагностики, генетичний матеріал, технології гноєвидалення та утилізації відходів, техніку та обладнання для утримання та годування тварин, новітні науково-технічні розробки.

В рамках проведення виставки 19 лютого журнал «Тваринництво сьогодні» спільно з власниками і керівництвом ТОВ «Агрофірма «Маяк» (Полтавська обл.) організували майстер-клас «Як підвищити ефективність молочного бізнесу». У роботі заходу взяли участь представники українських та міжнародних аграрних компаній та підприємств, наукової спільноти, серед яких провідний науковий співробітник інституту Ольга Кругляк. Вступне слово до учасників форуму виголосили заступник Департаменту Міністерства аграрної політики та продовольства України Олена Ольшанова та засновник і головний редактор науково-практичного журналу «Тваринництво сьогодні» Гульнара Ібраєва. Присутні також привітали колектив журналу з нагоди 10-річного ювілею його заснування.

Представники команди ТОВ «Агрофірма «Маяк» ознайомили присутніх із досвідом виробництва та просування продукції господарства. Наразі це багаторівневе вертикально інтегроване виробництво, в структурі сільськогосподарської продукції якого частка рослинництва й тваринництва майже рівні. У господарстві працює власний комбікормовий завод, м'ясокомбінат, оліяжиркомбінат, молокозавод, хлібокомбінат і елеватор (50 тис. тонн одночасного зберігання зернових). Земельний банк господарства становить 11,6 тис. га. Профільними культурами є зернові і технічні, цукрові буряки. На підприємстві працюють більше 700 працівників.

Галузь тваринництва характеризується наступними показниками: поголів'я великої рогатої худоби  7,5 тис. гол., з них 2,5 тис. гол. корів; 5 тис. свиней; 1,5 тис. овець; 20 тис. гол. птиці. Добовий удій молочного стада наразі становить близько 28 л із вмістом жиру 3,7%, білка – 3,24%. Господарство має статус спеціальної сировинної зони для виробництва продуктів дитячого та дієтичного харчування.

Основним пріоритетом розвитку господарства є питання підвищення якості продукції Для цього створено відділ з управління якістю, власну централізовану лабораторію, атестовану для роботи з готовою харчовою продукцією, кормами та молоком. Впроваджено систему НАССР, процеси внутрішнього аудиту. Завданнями розвитку молочного скотарства ТОВ «Агрофірма Маяк» є збільшення надоїв, зменшення собівартості, за умови збереження високого рівня якості кормів.

 

Про участь у науково-практичному тренінгу «Репродуктивний коучінг»

alt

 

З 25-28 січня 2019 на базі медичного центру «Мати та дитина» проходив науково-практичний тренінг «Репродуктивний коучінг» для лікарів та спеціалістів з репродукції, гінекології, урології та суміжних галузей. Біотехнологи Інституту взяли участь у третьому дні тренінгу (27 січня), який був присвячений ранньому ембріональному розвитку та генетичному скринінгу.

Теоретичні основи та приклади з власного досвіду представили провідні ембріологи та генетики МЦ «Мати та дитина» Михайленко Н.А., Бодня Н.О., Елісечева О.В., Сітько В.В., Бурлак О.П.

Тренінг за традицією відкрила генеральний директор МЦ «Мати та дитина» доктор медичних наук Данкович Наталія Олександрівна. В своїй доповіді вона висвітила світові тенденції в розвитку методів репродукції людини, зазначила, що в Україні за рік здійснюється близько 17 000 циклів отримання ооцитів людини, з них 30% виконують в МЦ «Мати та дитина». В п’яти медичних центрах, що входять в мережу (м. Київ, м. Львів, м. Житомир) МЦ «Мати та дитина» проводять близько 2 500ембріотрансферів у програмах допоміжних репродуктивних технологіях на рік з 60,0% частотою настання вагітності (в середньому по Україні цей показник складає 33,0%).

В ембріологічні частині Надія Анатоліївна Михайленко представила напрацювання з преімплантаційної діагностики ембріонів методом NGS (Next Generation Sequencing) у програмі екстракорпорального запліднення. Доповідачка наголосила, що NGS в ЕКЗ, наразі є науковою розробкою останнього покоління. Цей метод як одна зі складових програми ЕКЗ успішно застосовується в не тільки в провідних репродуктивних клініках світу, а й в Україні. Основною метою проведення передімплантаційної генетичної діагностики NGS у програмах ЕКЗ це виявлення в ембріона генетичних і хромосомних патологій ще до імплантації його в порожнину матки. Також ембріолог зупинилася на техніці здійснення біопсії трофектодерми для проведення NGS.

 

Бодня Наталя Олександрівна в свої доповіді детально зупинилась на основних характеристиках яйцеклітин для проведення результативних маніпуляцій поза організмом.

В генетичні частині Елісечева Олена В’ячеславівна окреслила основні сучасні підходи в предімплантаційцних дослідженнях ембріонів та поділилась цікавим випадком з практики щодо прояву андрогенітального синдрому. 

Цікавою та змістовною була доповідь Валентини Віталіївни Сітько, в якій було наголошено, на ефективності проведення доімплантаційної діагностики ембріонів і саме на 5 день розвитку. За результатами генетичних досліджень МЦ «Мати та дитина» встановлено, що 50% ембріонів людини отриманих in vitro мають генетичні порушення.

Оцінці еякулятів пацієнтів з використанням методів FISH (флуорисцентна гібридизація in situ) і TUNEL (Terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling –метод виявлення фрагментації ДНК мічення її вільних кінців) в репродуктивних технологіях була присвячена доповідь Олексія Петровича Бурлаки.

         Слід зазначити, що науково-практичний тренінг «Репродуктивний коучінг» представив багато важливої інформації для фахівців галузі репродуктивної біотехнології з метою підвищення теоретичних знань. Також були розглянуті унікальні випадки лікарської практики, такі заходи забезпечують поглибленими знаннями для професійного розвитку.  

Представники Інституту отримали запрошення на участь у тренінгу як результат попередніх домовленостей щодо участі у заходах організованих МЦ «Мати та дитина» з метою визначення шляхів можливого співробітництва медичних спеціалістів та науковців відділу генетики та біотехнології тварин ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН стосовно розробки методичних підходів та практичного опрацювання допоміжних репродуктивних технологій. 

 

 


Семінар-навчання «Ведення автоматизованого племінного обліку у стадах великої рогатої худоби дослідних господарств та формування централізованої інформаційної бази даних племінних тварин. Стан реалізації пілотного проекту НААН»

alt11 грудня 2018 року в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН відбувся семінар-навчання «Ведення автоматизованого племінного обліку у стадах великої рогатої худоби дослідних господарств та формування централізованої інформаційної бази даних племінних тварин. Стан реалізації пілотного проекту НААН».

У роботі семінару взяли участь начальник Відділу ветеринарної медицини та зоотехнії апарату Президії НААН кандидат сільськогосподарських наук Олександр Костенко та зоотехніки-селекціонери із 17 дослідних господарств мережі НААН. У привітальному слові до учасників заходу директор інституту член-кореспондент НААН Юрій Полупан підкреслив, що пілотний проекту зі створення експериментальної моделі централізованої автоматизованої інформаційної системи в молочному і м’ясному скотарстві на базі дослідних господарств НААН є прообразом національної автоматизованої інформаційної системи в молочному і м’ясному скотарстві. Олександр Костенко звернув увагу присутніх на необхідності підвищення генетичного рівня продуктивності тварин і ефективності ведення галузі тваринництва в дослідних господарствах Академії в цілому. Наголосив на надзвичайно важливому значенні запровадження автоматизованої системи селекційного та зоотехнічного обліку в кожному дослідному господарстві для вирішення зазначених завдань.

У виступах директора ДП «Головний науково-виробничий селеційно-інформаційний центр у тваринництві ІРГТ НААН» Леоніда Вишневського, науковців увагу присутніх було зосереджено на основних принципах оцінки племінної цінності тварин, користуванню електронним каталогом бугаїв, організаційних і методичних питаннях реєстрації облікових показників тварин у стадах, технологічних схемах проведення селекційно-зоотехнічних операцій, реєстрації стану здоров’я тварин та невідкладних ветеринарних заходів.

Нові можливості міжвідомчого тематичного наукового збірника «Розведення і генетики тварин»

altМіжвідомчий тематичний збірник Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН «Розведення і генетика тварин» є науковим виданням, у якому традиційно висвітлюються оригінальні оглядові та методичні статті вітчизняних й зарубіжних вчених з питань розведення і селекції, генетики, біотехнології, відтворення сільськогосподарських тварин, збереження їх біорізноманіття.

Обопільними зусиллями редколегії збірника «Розведення і генетика тварин» на чолі з відповідальним редактором першим віце-президентом НААН Гладієм М.В. та видавництва «Аграрна наука» пройдено процедуру присвоєння збірнику ідентифікатора цифрового об’єкту (DOI). Наразі за видавничим префіксом 10.31073/abg вийшов індексований у Crossref 56-й випуск збірника (https://doi.org/10.31073/abg.56).

Запрошуємо до співпраці!

Про участь у семінарі «Інноваційні методи для молекулярно-генетичного аналізу»

alt5 грудня 2018 р. у готелі «Premier Hotel Lybid» (м. Київ) компанією БіоЛабТех ЛТД організовано та проведено семінар «Інноваційні методи для молекулярно-генетичного аналізу». Захід проведено з метою підвищення кваліфікації, обміну досвідом роботи та налагодженням міжнародної співпраці між фахівцями з молекулярної біології та генетики, а також для контролю якості продукції в сільському господарстві, харчовій та фармацевтичній промисловості.

Слід зазначити, що спікерами семінару були представники компанії БіоЛабТех ЛТД та Українського інституту експертизи сортів рослин (м. Київ), які висвітлили провідні молекулярні методи ідентифікації та типування сортів рослин, перевірки насіння на сортову чистоту та плоїдність, законодавчі аспекти та стандартизовані методики експертної оцінки сортів рослин. Серед учасників семінару були представники комерційних компаній, вищих навчальних та наукових закладів.

Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН в роботі семінару взяли участь Оксана Щербак та Кирило Копилов. В роботі семінару прийняв участь професор Олександр Любинський (Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка).

В режимі науково-оглядової інформації свої доповіді представила фахівець з продукції напрямку агрогеноміка (БіоЛабТех ЛТД) Олена Лисенко, яка детально зупинилась на визначенні сортової чистоти молекулярно-генетичними методами за допомогою систем для ПЛР, капілярного секвенування та електрофорезу. Поділилась досвідом щодо практичного застосування редагування геному рослин системою CRISPR-Cas9 з метою отримання корисних якостей.

Під час дискусійної панелі відбувся обмін думками щодо законодавчих аспектів та стандартизованих методик експертної оцінки сортів рослин та порід тварин. Крім того, наголошено на доцільності застосування новітніх технологій з редагування геному рослин та тварин з абсолютним кількісним аналізом генетичних змін.

Організатори семінару особливу увагу звертали на обмін інформацією про новітні досягнення в редагуванні геному системою CRISPR-Cas9 у фундаментальних та прикладних дослідженнях.

Про візит учнів Гірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

altТрадиційно наприкінці року інститут відвідали учні Гірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Бориспільської районної ради Київської області.

4 грудня 2018 року учнів радо зустріли науковці інституту Олена Сидоренко, Оксана Щербак, Марія Добрянська та Любов Стародуб. Вони у своїх доступних для учнів доповідях поєднали цікаві сучасні дані з селекції, генетики та біотехнології у тваринництві. З захопленням діти розглядали цитогенетичні препарати хромосом під мікроскопом. Доповідачі показали об’єкт, що становить національне надбання – Банк генетичних ресурсів тварин ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН і розповіли про особливості забезпечення надійного довгострокового збереження сперми, ооцитів, ембріонів, соматичних клітин сільськогосподарських тварин. Під час екскурсії у відвідувачів виникали запитання, на які вони отримали вичерпні відповіді.

Учні з захопленням проходили коридорами відділу генетики та біотехнології тварин і спостерігали за науковцями, які проводили свої дослідження в лабораторних кімнатах. Особливу зацікавленість учнів викликали експонати музею ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН, які наочно ознайомили відвідувачів із основними віхами розвитку селекційної науки в Україні та доробком вчених.

І звичні запитання до дітей: а чи є у вас дома тварини? А чи вони мають відоме походження? А чи звертались до селекціонерів із своїми улюбленцями для покращення їх продуктивності? А чи мрієте ви бути у майбутньому науковцем і розвивати аграрну науку у нас в інституті? Слід відмітити, що не всі учні ще визначились у виборі фаху, але вони уже знають, що у с. Чубинське є такий науковий заклад, що має матеріально-технічну базу для досліджень та привітних і доброзичливих співробітників.

Слід зазначити, що захід проведено в рамках популяризації аграрної науки та з нагоди святкування 100-річчя Національної академії аграрних наук України.

Міжнародна співпраця

altУ рамках міжнародної співпраці Національної академії аграрних наук України 26 листопада 2018 року в приміщенні Інституту розведення і генетики тварин відбулася зустріч з казахськими науковцями, представни-ками наукової біотехнологічної лабораторії ТОО «Шитемір».

Директор інституту Юрій Павлович Полупан і завідувачі наукових підрозділів ознайомили казахських колег з напрямами наукових досліджень. Особливу зацікавленість гостей викликали питання організації та методології збереження генофонду диких і свійських тварин та збільшення поголів’я, що було пов’язане з роботою ТОО «Шитемір» зі збереження та відновлення популяції диких гімалайських уланів за використання біотехнологічних методів (грантова підтримка фонду науки Республіки Казахстан).

У ході зустрічі члени казахської делегації ознайомилися з роботою банку генетичних ресурсів тварин і лабораторії генетики та біотехнології відтворення. Обговорювалися можливі шляхи подальшої співпраці у питаннях збереження генофонду сільськогосподарських і диких тварин. Значний інтерес викликали питання реалізації генетичного потенціалу та конкурентоспроможності вітчизняних порід великої рогатої худоби, в умовах спекотного клімату Республіки Казахстан.

Про участь у конференції «Kyiv Non-Coding Meeting 2018»

alt21 листопада 2018 року завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Щербак взяла участь у конференція «Kyiv Non-Coding Meeting 2018», яка проходила у «Premier Hotel Lybid» (м. Київ). Конференцію організовано та проведено компанією БіоЛабТех ЛТД у партнерстві з Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України з нагоди 100-річчя Національної академії наук України.

Слід зазначити, що ключовими на конференції були виступи Андрія Доманського (Institute of Biotechnology, University of Helsinki, Finland) та Оксани Півень (Інститут молекулярної біології і генетики НАН України), які висвітлили роль мікроРНК у розвитку та підтримці нейронів та особливостях застосування системи CRISPR для кардіоміогенного перепрограмування фібробластів.

Фахівці з продукції ТОВ БіоЛабТех ЛТД Ольга Зуєва та Олена Драгущенко представили доповіді «Хімічні та фізичні методи трансфекції від Thermo Fisher Scientific: система електропорації Neon Invitrogen» та «Цифрова та кількісна ПЛР від Thermo Fisher Scientific у молекулярно-біологічних дослідженнях».

В роботі конференції прийняв участь відомий український патофізіолог, генетик, професор Віктор Досенко. Слід зазначити, що цей український вчений одним із перших в Україні розпочав дослідження мікроРНК у патологіях серця.

Під час панельної дискусії учасники обмінялись думками щодо сучасних підходів до інтеграції інноваційних наукових технологій та медицини. Наголошено на доцільності виконання фундаментальних досліджень з вивчення ролі мікроРНК у розвитку патологій. Світові дослідження останніх років все більше вказують на роль мікроРНК у функціонуванні багатьох клітинних процесів. Саме тому альтернативні підходи та методи, що спрямовані на вивчення зв’язку окремих мікроРНК із порушенням клітинних процесів мають велике наукове та медико-біологічне значення.

Екскурсія учнів Скандинавської гімназії

altВ рамках популяризації аграрної науки та з нагоди святкування 100-річчя Національної академії аграрних наук України, 13 листопада 2018 року проведено екскурсію науковими лабораторіями Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН учням 11 класу загальноосвітнього навчального закладу І-ІІІ ступенів Скандинавської гімназії (м. Київ).

Під час екскурсії учням у наглядній та доступній формі було викладено сучасні підходи наукових досліджень у біотехнології відтворення та генетиці сільськогосподарських тварин. Співробітники різних підрозділів Інституту О. В. Сидоренко, О. В. Щербак, М. В. Добрянська та Л. Ф. Стародуб продемонстрували основні елементи цитологічних та молекулярних методів у вивченні генетичної структури тварин, репродуктології і кріоконсервації статевих клітин. Також учні відвідали музей Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН, ознайомилися із основними віхами розвитку селекційної науки в Україні та доробком вчених нашого наукового закладу.

Екскурсія учнів Скандинавської гімназіїПро науково-практичний семінар «Реалізація біотехнологічних рішень для відновлення стада свиней миргородської породи в Україні»

alt7 листопада 2018 року за участі кандидата с.-г. наук Оксани Щербак на базі науково-виробничого відділу Інституту свинарства і АПВ НААН (с. Тахтаулове Полтавської області) проведено спільний науково-практичний семінар «Реалізація біотехнологічних рішень для відновлення стада свиней миргородської породи в Україні».

Слід зазначити, що 6 серпня 2018 року у ДП «ДГ ім. Декабристів» Інституту свинарства і АПВ НААН (Миргородський район Полтавської області) у відібраних зразках матеріалу загиблих тварин фахівці виявили ДНК вірусу африканської чуми свиней. Основне поголів’я миргородської породи свиней було ліквідовано відповідно до плану заходів щодо локалізації та ліквідації африканської чуми свиней. Наразі в Україні залишилося близько шести свиноматок, два кнурі та четверо поросят миргородської породи. Ці тварини споріднені між собою та такого наявного поголів’я занадто мало для відновлення породи.

Програмою семінару було передбачено ознайомлення та застосування сучасних біотехнологічних методів відтворення у свинарстві – штучне осіменіння кріоконсервованою спермою кнурів, внутрішньоматкове осіменіння свиноматок малими дозами сперми. Впродовж проведення практичної частини семінару було здійснено штучне осіменіння свиноматки миргородської породи кріоконсервованою еякульованою спермою чистопородного кнура миргородської породи. Слід відмітити, що такий генетичний матеріал накопичено та зберігається в банку генетичних ресурсів тварин Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН.

У ході семінару відбулося узгодження плану дій щодо співпраці інститутів з ефективного впровадження сучасних біотехнологічних рішень для відновлення миргородської породи свиней.

Дотримання принципів академічної доброчесності – запорука запобіганню плагіату

alt1 листопада 2018 року між Інститутом розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН та ТОВ «Антиплагіат» було підписано договір про співпрацю з можливість доступу до сервісу Unicheck для виявлення плагіату у дисертаційних роботах. В обговоренні шляхів співпраці директор інституту Юрій Полупан та директор ТОВ «Антиплагіат» Андрій Сідляренко наголошували, що підвищенню якості освіти та науки в Україні сприяє впровадження принципів академічної доброчесності та покращення академічної мотивації фахівців. Задля її реалізації проводяться конкурси з академічної доброчесності, готуються відповідні методичні посібники та заходи щодо покращення якості написання наукових робіт.

На початку квітня 2018 року ТОВ «Антиплагіат» і Міністерство освіти і науки України уклали Меморандум, згідно якого установи отримали можливість найближчі сім років безкоштовно використовувати надсучасний сервіс перевірки наукових робіт на плагіат.

Про Міжнародну науково-практичну конференцію «Чеський симентал»

alt30 жовтня 2018 року у м. Киві проходила Міжнародна науково-практична конференція «Чеський симентал», організована кафедрою годівлі тварин та технології кормів ім. П.Д. Пшеничного факультету тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України спільно з кооперативом «Chovatelské družstvo Impuls» (Чеська Республіка). В роботі конференції активну участь взяли Леонід Вишневський, Ольга Бірюкова та Олена Сидоренко.

В рамках конференції відбулися виступи чеських колег та представників бізнесу, освіти та науки, що спеціалізуються на годівлі, утриманні та розведенні великої рогатої худоби. Досвідом восьми років співпраці з кооперативом кооперативом «Chovatelské družstvo Impuls» та практичним досвідом адаптації та розведення чеського симентала в Україні поділився директор ПП «Галекс Агро» (Житомирська область) Олександр Ющенко. Також були представлені доповіді щодо годівлі корів та основних моментів її контролю, нових систем управління стадом, здоров’я та вакцинації великої рогатої худоби.

Погоджено шляхи подальшої співпраці Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН з господарствами з розведення симентальської худоби. Зокрема, перспективним вбачається продовження співпраці з ПП «Галекс-Агро» у напрямі вивчення біологічних особливостей тварин за органічного ведення скотарства.

Про засідання вченої ради Інституту та Всеукраїнського науково-практичного семінару «Теорія і практика оцінки племінної цінності тварин та закономірності її успадкування»

alt23 жовтня 2018 року на черговому засіданні вченої ради Інституту було розглянуто питання «Стан галузі молочного скотарства та напрями її державного регулювання». Також було проведено Всеукраїнський науково-практичний семінар «Теорія і практика оцінки племінної цінності тварин та закономірності її успадкування (до 80-річчя доктора с.-г. наук Івана Петровича Петренка). Перед початком роботи голова вченої ради перший віце-президент НААН Михайло Васильович Гладій вручив колективу Інституту Почесну Грамоту Кабінету Міністрів України. Керівництво держави високо оцінило роботу колективу за вагомий внесок у забезпечення розвитку вітчизняної аграрної науки, впровадження наукових розробок у сільськогосподарське виробництво та високий професіоналізм.

У доповіді к.е.н. Ольги Володимирівни Кругляк було відмічено, що за умови виваженої політики державного стимулювання і регулювання Україна має потенціал стати одним із вагомих світових виробників високоякісного молока та експортерів молочної продукції. За умови реалізації розробленої «Стратегії розвитку галузі тваринництва на період до 2030 року», чисельність молочних корів до 2030 року можна наростити до 2,6 млн голів та підвищити молочну продуктивність до 6 тис. кг.

Узагальнюючи науковий доробок І. П. Петренка щодо теоретичних питань оцінки племінної цінності тварин та закономірності її успадкування к.с.-г.н. Ольга Дмитрівна Бірюкова відмітила, що автором розроблено теоретичну модель генетичної структури генотипів, що характеризує генетико-селекційні та біологічні процеси в породі. І. П. Петренком розроблено принципово нові методичні підходи до теоретичного аналізу і наукового розуміння генетико-популяційних процесів у тварин за інбридингу, відтворного схрещування, консолідації спадковості помісних тварин, структури генофонду породи за адитивним генетичним потенціалом продуктивності.

Відбулася жвава дискусія з обговорюваних питань. Бажаючи ювіляру міцного здоров’я науковці відмітили, що Іван Петрович продовжує працювати над вирішенням теоретичних проблем розподілу бугаїв-плідників у породах і популяціях за рівнями племінної цінності, успадкування племінної цінності тварин у поколіннях потомства при різних рівнях консолідації, а також поєднаності показників племінної цінності бугаїв у популяції за кількісними селекційними ознаками.

18 жовтня 2018 року Інститут відвідали студенти відокремленого підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Бобровицький коледж економіки та менеджменту ім. О. Майнової»

alt18 жовтня 2018 року Інститут відвідали студенти відокремленого підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Бобровицький коледж економіки та менеджменту ім. О. Майнової» в рамках проходження навчальної практики на здобуття робітничої професії «Оператор штучного осіменіння тварин та птиці».

Під час візиту в теоретичній частині студентам були прочитані лекції щодо організації відтворення великої рогатої худоби та сучасного стану та перспективних напрямів проведення наукових досліджень з біотехнології відтворення. Провідний науковий співробітник лабораторії біотехнології відтворення Г.С. Шарапа детально зупинився на питаннях належного вирощування ремонтного молодняку, віку плідного осіменіння телиць, що в свою чергу забезпечує подальше продуктивне довголіття тварини. Провідний науковий співробітник С.Ю. Демчук звернув увагу студентів на післяродовий період у самиць тварин, порушення статевої функції та способи її регуляції. Слід зазначити, що по закінченню лекційної частини студенти долучились до жвавого обговорення представленого матеріалу.

В практичній частині візиту студенти поглибили знання з питань зберігання генетичного матеріалу плідників. Студентам було запропоновано прийняти участь в оцінці якості деконсервованої сперми бугаїв та баранів, яку проводила завідувач лабораторії біотехнології відтворення О.В. Щербак. Цікаво та змістовно студентам представила прикладну складову досліджень репродуктивної біотехнології старший науковий співробітник цієї ж лабораторії А.Б. Зюзюн.

Також студенти ознайомились з експозицією музею інституту, де представлені основні наукові дослідження, що проводяться в інституті, нові методики їх проведення, матеріально-технічна база, яка задіяна під час виконання досліджень. Особливу увагу студенти приділили науковим досягненням свого земляка, видатного вченого, організатора аграрної науки Героя України Михайла Васильовича Зубця.

Про розширене засідання комісій спеціалізованої вченої ради Інституту

alt17 жовтня 2018 року відбулося розширене засідання комісій з допуску дисертацій до захисту у спеціалізованій вченій раді Д 27.355.0. на якому було розглянуто докторські роботи:

Кулібаби Романа Олександровича за темою "Теоретичне обґрунтуванням та практична реалізація маркер-асоційованої селекції українських локальних порід курей" за спеціальністю 03.00.15 – генетика;

Ткачової Ірини Володимирівни за темою "Система збереження та удосконалення заводських порід коней в умовах обмеженого генофонду" за спеціальність 06.02.01 – розведення та селекція тварин.

Дисертації підготовлені в Інституті тваринництва НААН. За результатами розгляду робіт одноголосно прийнято рішення про допуск до захисту з врахуванням зауважень. Щиро вітаємо колег!

Семінар «Біотехнологія в різних галузях народного господарства»

alt16 жовтня 2018 року Олена Василівна Сидоренко, завідувач лабораторії банку генетичних ресурсів тварин Інституту взяла активну участь у роботі семінару «Біотехнологія в різних галузях народного господарства» на кафедрі розведення і генетики сільськогосподарських тварин Полтавської державної аграрної академії. Семінар організовано Світланою Леонідівною Войтенко, завідувачем кафедри, для науково-педагогічних працівників академії та здобувачів вищої освіти третього курсу факультету технології виробництва і переробки продукції тваринництва.

У доповідях науковців висвітлено результати їх співпраці з науковцями КНР у проведені досліджень з генетичної інженерії, а також можливості сучасної біотехнології при одержані тварин з бажаними ознаками та досягнень сучасної біотехнології у виробництві продуктів харчування, тим більше що семінар відбувся в Міжнародний день продовольства. Зацікавленість у студентів викликали як самі наукові доповіді так і можливість проходження практики в КНР, як це відбувається в інших університетах та наукових установах системи НААН. Викладачів академії зацікавили висвітлені у доповідях теми, відбувся обмін думками щодо перспектив біотехнологічних досліджень та досвідом співпраці із зарубіжними науковцями і спеціалістами фірм.

Про засідання Спеціалізованої вченої ради Д 27.355.01.

alt16 жовтня 2018 року на черговому засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 27.355.01 при Інституті розведення і генетики тварин НААН відбувся прилюдний захист дисертацій: Кузіва Маркіяна Ігоровича, провідного наукового співробітника лабораторії розведення та селекції тварин Інституту біології тварин НААН за темою «Онтогенетичні та селекційно-біологічні закономірності формування молочної продуктивності чорно-рябої худоби західного регіону України» на здобуття наукового ступеня доктора с.-г. наук (06.02.01 «Розведення та селекція тварин»). Науковий консультант – доктор с.-г. наук, професор Федорович Є.І.; Колінчука Руслана Васильовича, асистента кафедри мікробіології, фармакології та гігієни тварин Подільського державного аграрно-технічного університету МОН України за темою «Поліморфізм гена BOLA-DRB3 у зв’язку зі схильністю і стійкістю до некробактеріозу в популяціях корів української чорно-рябої молочної породи» на здобуття наукового ступеня кандидата с.-г. наук (03.00.15 «Генетика»). Науковий керівник – доктор с.-г. наук, професор Т.М. Супрович.

За результатами успішного захисту здобувачів рішення про присудження наукових ступенів прийнято одноголосно. Щиро вітаємо здобувачів! Слід зазначити, що від часу перезатвердження нашої Спеціалізованої вченої ради (03.03.2017 р.) всього відбулося сім засідань із захисту дисертацій, з них три – на здобуття наукового ступеня доктора с.-г. наук і чотири – кандидата с.-г. наук. Здобувачами стали науковці з Інституту розведення і генетики тварин НААН, Інституту свинарства і агропромислового виробництва НААН, Інституту тваринництва НААН, Національного університету біоресурсів і природокористування України, Сумського національного аграрного університету.