Нове

Більше статтей...

Загальноінститутський науково-методичний семінар «Зміни у формуванні «Переліку наукових фахових видань України» та забезпечення академічної доброчесності»

alt8 жовтня 2018 року в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН проведено загальноінститутський науково-методичний семінар «Зміни у формуванні «Переліку наукових фахових видань України» та забезпечення академічної доброчесності», на якому була представлена доповідь завідувача відділу інтелектуальної власності, маркетингу інновацій та аспірантури Бойко Олени Володимирівни.

У доповіді висвітлено суттєві зміни до «Переліку наукових фахових видань України», внесені з метою об’єктивної оцінки, класифікації та моніторингу наукових фахових видань і підвищення якості опублікованої наукової інформації та інтеграції наших видань до світового наукового простору.

Були також розглянуті запропоновані Міністерством освіти і науки України Рекомендації щодо запобігання академічному плагіату та його виявлення в наукових роботах (авторефератах, дисертаціях, монографіях, наукових доповідях, статях тощо) з метою належної реалізації норм Законів України «Про освіту» та «Про вищу освіту», що стосуються дотримання основних принципів академічної доброчесності та системного підходу до розвитку методів та засобів виявлення плагіату.

Про науково-практичний семінар у ТОВ «Росія»Про підвищення кваліфікації

altВідповідно до системи підвищення кваліфікації кадрів та плану навчання наукових працівників НААН у 2018 році старший науковий співробітник лабораторії біотехнології відтворення Аза Богданівна Зюзюн з 17.09.18 по 20.09.18 проходила навчання в Інституті степових районів імені М. В. Іванова "Асканія-Нова" – ННСГЦВ з питань біотехнології репродукції сільськогосподарських тварин. За час навчання опрацьовано теоретичні основи та практичні методи культивування гамет овець та методи оцінки якості заморожено-розмороженої сперми баранів. Вивчено використання ДНК-технологій у вівчарстві. Ознайомилась з особливостями отримання ембріонів овець поза організмом та технологією їх кріоконсервації.

Про науково-практичний семінар у ТОВ «Росія»

altУ племінному заводі ТОВ "Росія" Волноваського району Донецької області з розведення української червоної молочної породи великої рогатої худоби 7-10 серпня 2018 року директором Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Ю. П. Полупаном та старшим науковим співробітником лабораторії червоних порід А. Є. Почукаліним зі спеціалістами господарства проведений науково-практичний семінар з оцінки типу будови тіла корів-первісток. У процесі роботи семінару були використанні різні методи оцінки екстер’єру, а саме взяття промірів та окомірна лінійна оцінка за чинною інструкцією з бонітування великої рогатої худоби молочних і молочно-м'ясних порід і міжнародною системою відповідно рекомендацій ICAR. Проведена практична експертна оцінка екстер’єру 264 ко-рів первісток.

Про науково-практичний семінар у ТОВ «Нова Нива»

Директором Інституту розведення і генетики тварин імені М. В. Зубця Ю. П. Полупаном та старшим науковим співробітником лабораторії червоних порід А. Є. Почукаліним 2-6 серпня 2018 року проведений науково-практичний семінар зі спеціалістами ТОВ "Нова Нива" Нікольського району Донецької області з питань особливості ведення племінної роботи зі стадом української червоної молочної худоби в умовах роботоферми. Проведено навчання і виконано практичні роботи з інструментальної та окомірної оцінки екстер’єру 206 корів-первісток.

Про міжлабораторний науково-практичний семінар «Досвід використання генетичних та біотехнологічних методів для збереження локальних порід качок у КНР»

27 липня 2018 року в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН проведено міжлабораторний науково-практичний семінар, на якому була представлена доповідь завідувача лабораторії банку генетичних ресурсів тварин Сидоренко Олени Василівни. У доповіді висвітлено досвід використання біотехнологічних методів для отримання трансгенної птиці, популяційно-генетичного аналізу та селекційної оцінки продуктивних і відтворних якостей качок локальних порід КНР. Експериментальною базою для проведення досліджень слугувала качина ферма компанії Zhejiang Generation Biological Science and Technology Co., Ltd та лабораторія генетики птиці Чжецзянської академії наук (провінція Чжецзян, КНР). В роботі семінару приймали участь науковці та аспіранти Інституту, які активно обговорювали результати наукових досліджень.

В прикінцевому слові першого заступника директора з наукової роботи інституту академіка НААН С. І. Ковтун наголошено про важливість та актуальність питання використання біотехнологічних методів у тваринництві, обміну досвідом генетичних досліджень та перспектив міжнародної співпраці.

Про участь у форумі «Здоров’я нації. Роль стовбурових клітин у процесі регенерації»

18 липня 2018 року на базі Державної установи «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії Міністерства охорони здоров’я України» (м. Київ) проходив форум «Здоров’я нації. Роль стовбурових клітин у процесі регенерації».

Співорганізаторами форуму виступали Науковий парк «КАРДІО ПЛЮС», Міжнародний благодійний фонд «Дитяче серце». Захід організовано як зустріч наукової та лікарської спільноти з професором Ентоні Аталою (США), експертом в галузі вирощування людських клітин, тканин та органів.

Серед учасників форуму були представники медичних, вищих навчальних та наукових закладів. Також у роботі форуму взяли участь представники Дипломатичного Корпусу. З вітальним словом виступили Уповноважений Президента України з прав дитини Кулеба Микола Миколайович, Надзвичайний і Повноважний Посол Туркменістану в Україні Нурберди Аманмурадович Аманмурадов.

Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Національної академії аграрних наук України в роботі форуму взяли участь Оксана Василівна Щербак та Ольга Дмитрівна Бірюкова.

Почесний гость форуму Ентоні Атала директор Інституту регенеративної медицини Уейк Форест, завідувач кафедри урології Медичної школи Уейк Форест у Північній Кароліні, практикуючий хірург і дослідник. Він виступив з доповіддю «Можливості регенеративної медицини. Сучасність та перспективи». Професор Атала – один зі світових лідерів нового напряму в медицині, що отримав назву тканинної інженерії. У його лабораторіях ведуться роботи над штучним отриманням людських органів, які успішно працюють в тілі пацієнтів. Він автор низки інноваційних технологій, зокрема створення органів за використання струменевого принтера.

На базі Державної установи «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії Міністерства охорони здоров’я України» (м. Київ) створено Cryo Life Bank для потреб клітинної та тканинної інженерії. Організатори форуму особливу увагу звертали на революційність розробок професора Атали та перспективність співпраці українських лікарів та науковців із закордонними коллегами у питаннях використання стовбурових клітин.

Про семінар і добір племінних тварин джерсейської породи у Королівстві Данія

На запрошення фірми “Pecus International” (м. Колдінг) 16-17 липня 2018 року директор Інституту Ю. П. Полупан взяв участь у семінарі з питань розведення джерсейської породи великої рогатої худоби у Королівстві Данія. Підконтрольне поголів’я зазначеної породи впродовж 2016-2017 років становило 64910 корів, що складає 12,8% від усіх молочних порід в країні. За цей період середній надій підконтрольних корів джерсейської породи в Данії за 305 днів лактації сягнув 7339 кг за вмісту в молоці 5,97% жиру і 4,20% білка. За якістю молока популяція джерсейських корів Данії є найкращою у світі. Виконані роботи з експертної оцінки та добору нетелей джерсейської породи з метою їхнього придбання для створення племінного стада у СТОВ “Надія” Чернігівської області.

Про участь у конференції «Молочна ферма 2018»

4 – 5 липня 2018 року у готелі «Братислава» (м. Київ) проходила конференція «Молочна ферма 2018». Захід організовано та проведено компанією AGP Group за медіа підтримки журналу «The Ukrainian Farmer», з метою налагодження ділових контактів, підвищення кваліфікації, обміну досвідом роботи та співпраці між фахівцями у молочній галузі.

Слід зазначити, що свої доповіді на конференції представили провідні науковці інститутів системи Національної академії аграрних наук України (Інститут продовольчих ресурсів; Інститут кормів та сільського господарства Поділля; Інститут тваринництва; ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини»); представники вищих навчальних закладів (Білоцерківський НАУ; НТУ сільського господарства; Сумський НАУ; Тернопільський НТУ ім. І.Пулюя; НУБІП) та зоотехніки, ветеринарні лікарі, постачальники різних комерційних компаній, а також свої напрацювання ведення молочної ферми висвітлили фермери.

Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Національної академії аграрних наук України в роботі конференції взяла участь завідувач лабораторії біотехнології відтворення О. В. Щербак.

Під час доповідей та дискусій найбільшої уваги набули такі напрями, як вітчизняні наукові розробки для галузі молочного скотарства, практичний досвід ведення молочної ферми та інновації іноземних постачальників.

Практичний погляд на роботу з молочним поголів’ям презентували Катерина Бондаренко, технічний консультант з питань тваринництва («Проблематика мікотоксикозів у молочній галузі»); Олексій Дзюба, голова ФГ «Озон» («Досвід удосконалення молочної ферми з мінімальної кількістю людського чинника»).

Про закордонні інноваційні рішення, що спрямовані на підвищення ефективності молочного виробництва, розповіли представники компаній – партнерів конференції: Олександр Соловей («КУН-Україна», генеральний партнер); Сергій Красновський та Андрій Білоус («КВС-Україна», селекційний партнер); Валерій Алєксєєв («Текро», партнер з годівлі тварин); Дмитро Новаковський (Livisto, партнер з ветеринарії); Кайзер Сіддік (Iskofita, партнер з біобезпеки); Йозеф Заїц («Біовета», партнер з ветеринарії); Павло Поступаленко («Біомін», офіційний партнер); Борис Волков («Каргілл Енімал Нутрішн», партнер з годівлі тварин).

Слід відмітити, що доповіді жваво обговорювались, як під час конференції, так і в кулуарах. Цей захід став майданчиком для зустрічей, обміну досвіду та дискусій між усіма тими, хто долучений до молочної галузі нашої країни.

Також під час проведення заходу представниками Інституту досягнуто попередніх домовленостей щодо участі науковців Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН у заходах організованих компанією AGP Group та журналу «The Ukrainian Farmer».

Про участь у Симпозіумі по євро-азійському біорізноманіттю (SEAB)

3-6 липня 2018 року у Києві на базі Інституту біології та медицини Національного університету ім. Т.Г.Шевченка та Інституту клітинної біології та генної інженерії було проведено 4-й Міжнародний симпозіум з євро-азійського біорізноманіття. Серед учасників були науковці з Азербайджана, Білорусії, Греції, Турції, України, Росії, Грузії. Проведення Симпозіуму з євро-азійського біорізноманіття стало традицією з 2015 року. Президентом SEAB є Рамазан Маммадов з Університету Паммукалє (Турція). Україну на Симпозіумі представляли науковці Інститутів клітинної біології та генної інженерії, радіобіології, гідробіології, ботаніки, зоології імені Шмальгаузена, Ботанічного саду ім. М.М.Гришка та ін.

Серед доповідей пленарного засідання та секцій (A, B, C) переважали дослідження по диких тваринах та рослинах. Доместиковані тварини були висвітлені лише в 6 з 155 представлених доповідей, серед яких 3 – по бджолах. Теми учасників симпозіуму, які не були представлені на пленарному засіданні та у роботі секцій, розміщувалися на постерах. Загалом в роботі симпозіуму брало участь близько 700 делегатів з різних країн. Наступний – 5-й Симпозіум планується проводити в Батумі, Грузія.

Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця на симпозіумі була присутня Н.Л.Рєзникова з доповіддю «Біорізноманіття сільськогосподарських тварин в Україні та його втрата».

Про робочу зустріч із координаторами проекту U.S.-Ukraine Foundation (USUF)

27 червня 2018 року відбулась робоча зустріч завідувача лабораторії біотехнології відтворення Оксани Василівни Щербак з координаторами проекту U.S.-Ukraine Foundation (USUF) щодо участі у 40 Under 40 Emerging Leaders in Biotech awards program. Слід зазначити, що програмою передбачено відзначити 40 науковців віком до 40 років, що проводять свої дослідження з біотехнології.

Завдяки своїй ініціативі фонд USUF має на меті підтримувати біотехнологічні дослідження в Україні шляхом сприяння розвитку відповідних освітніх, дослідницьких та бізнес-процесів та підвищення рівня міжнародної обізнаності. Фонд передбачає підтримку українських біотехнологів, які бажають співпрацювати з американською біотехнологічною спільнотою шляхом обміну досвідом, відвідування конференцій та участі у виставках.

Під час робочої зустрічі було розглянуто наступне:

- організаційні підходи щодо реалізації завдань можливих довгострокових проектів із збереження генофонду локальних та зникаючих порід;

- організаційні заходи щодо поповнення Банку генетичних ресурсів тварин ІРГТ ім. М.В.Зубця НААН біологічним матеріалом;

- участь провідних біотехнологів інституту в головних подіях світової біотехнологічної науки;

- забезпечення членства інституту чи його представників у провідних асоціаціях чи організаціях з біотехнологічних досліджень.

За результатами робочої зустрічі досягнуто попередніх домовленостей щодо участі науковців Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН у проектах U.S.-Ukraine Foundation.

Про участь у Глобальному семінарі з менеджменту генетичних ресурсів тварин

25-26 червня 2018 року в м. Рим (Італія) Всесвітньою продовольчою та сільськогосподарською організацією Об’єднаних націй (FAO) було проведено Глобальний семінар з менеджменту генетичних ресурсів тварин, в програму якого було включено огляд нових можливостей DAD-IS (Domestic Animal Diversity Information System) та їх практичного застосування у справі менеджменту генетичних ресурсів тварин.

В рамках семінару були проведені лекції з ознайомлення з розробками спеціалістів Всесвітньої продовольчої та сільськогосподарської організації щодо впливу генетичних ресурсів тварин на кліматичні зміни та можливості елімінування даного впливу. Спеціалістами спеціального підрозділу FAO було розроблено програмне забезпечення для визначення суми викидів в оточуюче середовище тваринами за різного компонування зоотехнічних складових (складу раціону, стада, різних статево вікових груп). Дане програмне забезпечення було також практично апробовано представниками всіх наявних країн.

Продовження семінару було проведено по регіонам: Європа, Азія, Латинська Америка та ін. В Європейській регіональній групі здійснювалося обговорення документів, які повинні були бути представлені на наступній зустрічі Національних координаторів 27-29 червня та схвалені для подальшого використання в світі.

27-29 червня в Зеленій кімнаті ФАО за участі всіх країн були представлені документи, розроблені ФАО протягом поточного року: Огляд впровадження Глобального плану дій щодо генетичних ресурсів тварин в світі, Стан розвитку DAD-IS, Доступ до генетичних ресурсів та справедливий розподіл зиску від їх користування, Користування «оцифрованою послідовністю генів», майбутня робота по використанню та збереженню мікроорганізмів та безхребетних, стратегічний план роботи Комісії з генетичних ресурсів тварин на наступний рік.

Про зустріч із студентами Полтавської державної аграрної академії

7 червня 2018 року здобувачі вищої освіти 2 курсу факультету ТВППТ Полтавської державної аграрної академії відвідали Інститут розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН, де в контексті ознайомлення із сучасними селекційними досягненнями у скотарстві, методами розведення і селекції тварин, генетичними та біотехнологічними методами підвищення продуктивності сільськогосподарських тварин провели зустріч із заступником директора з наукової роботи Кузебним С. В., зав. відділу генетичних ресурсів тварин Вишневським Л. В., зав. лабораторією банку генетичних ресурсів Сидоренко О. В., ст. наук. сп. лабораторії біотехнології Зюзюн А. Б. Подібні заходи не лише об’єднують науку і освіту, але й заохочують майбутніх фахівців аграрної науки перевершити надбання науковців прийдешнього покоління.

Про участь у ХХХ міжнародній агропромисловій виставці «Агро-2018»

З 6 по 9 червня Інститут розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН в експозиції Національної академії аграрних наук «Наукове забезпечення галузі тваринництва України» на ХХХ міжнародній агропромисловій виставці «Агро-2018» представив власні наукові розробки. Впродовж 4-х днів відвідувачі ознайомлювалися з напрацюваннями співробітників установи у напрямах підвищення продуктивності сільськогосподарських тварин та ефективності використання генетичного потенціалу вітчизняних порід худоби. Дослідні господарства Інституту – ДП ДГ «Христинівське» та ДП ДГ «Нива» взяли участь у тематичній експозиції «ANІMAL`EX». Вони представили кращих тварин найбільш чисельних українських червоно- та чорно-рябої молочних порід великої рогатої худоби. Експозиції установ були відзначені дипломом Міністерства аграрної політики і продовольства України і подякою Президії НААН, яку вручив Президент НААН Я. М. Гадзало.

Участь науковців інституту в заходах виставки «АГРО-2018»

З 6 по 9 червня на території Національного Комплексу «Експоцентр України» (м. Київ) проходила ХХХ Міжнародна агропромислова виставка «АГРО-2018». З-поміж проведених заходів найбільшу зацікавленість науковців інституту викликали семінари, тренінги та круглі столи з питань розвитку тваринництва, а також виставка племінних тварин Animal'EX.

Під час проведення аграрного форуму на тему «Пріоритети державної фінансової підтримки АПК у 2018 році» заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета підкреслив, що у 2018 році на державну підтримку розвитку тваринництва виділено безпрецедентну суму, 4 млрд грн, що покликано наростити поголів’я та покращити генетичний потенціал молочного скотарства, підвищити продуктивність корів, що збільшить обсяги виробництва галузі. Планується, що програма підтримки тваринництва буде діяти не менше трьох - п’яти років.

Також науковці відвідали семінар «Розвиток сільських територій: Досвід Німеччини», де розглядались питання державної підтримки сталого розвитку аграрного сектору та наближення української продукції до стандартів ЄС, в частині її якості та безпечності.

Нідерландсько-Український Молочний Центр «Діфко» спільно із Мінагрополітики провели круглий стіл на тему «Навчальна програма для фермерів та молочних господарств. Сигнали корови», де розповіли про свій досвід експлуатації тварин молочного стада та напрямки підвищення їх продуктивності.

Науковці ІРГТ ім.М.В.Зубця з великою зацікавленістю ознайомились із розробками своїх колег з Інституту тваринництва НААН (м. Харків) в рамках семінару «Сучасні проблеми годівлі та відтворення молочної худоби і шляхи їх розв’язання».

Загалом програма проведення ювілейної виставки «АГРО-2018» була насичена і змістовна. Серед подій, що відвідали науковці, слід відзначити також перший український Аукціон племінних тварин. Відвідувачі отримали можливість взяти участь у відкритих торгах та придбати тварин рідкісних порід. Серед лотів Аукціону були затребувані породи овець – романівська, асканійська, тексель, дорпер, эдильбаївска, алтайська, решетилівська та альпійська; зааненська, ангорська, німецькі бурські, оренбурзька, англо-нубійська породи кіз та ін. Наступного року до об’єктів Аукціону планується долучити велику рогату худобу.

Про науково-практичний семінар для зоотехніків-селекціонерів

Державний навчальний заклад «Школа підвищення кваліфікації спеціалістів по розведенню сільськогосподарських тварин та племінній справі», що більше 60 років функціонує у м. Бровари Київської області. Тут традиційно за Наказом Міністерства аграрної політики України проводиться навчання та переатестація зоотехніків, зоотехніків-селекціонерів, спеціалістів з відтворення та техніків штучного осіменіння сільськогосподарських тварин. Активну участь беруть провідні фахівці нашого інституту, серед яких Ю. П. Полупан, А. П. Кругляк, С. В. Кузебний, С. Ю. Демчук.

Цьогоріч курси підвищення кваліфікації зоотехніків-селекціонерів племінних заводів та репродукторів України співпали в часі із проведенням ХХХ ювілейної Міжнародної агропромислової виставки «АГРО – 2018». Тому лекційні заняття було проведено на базі ДНЗ «Школа підвищення кваліфікації спеціалістів по розведенню сільськогосподарських тварин та племінній справі» (м. Бровари), а практичні – на виїзному семінарі в експозиції виставки тварин племінних господарств. Андрій Петрович Кругляк спільно із Наталією Григорівною Черняк провели науково-практичний семінар для 30 зоотехніків-селекціонерів провідних племінних господарств України з питань ведення селекційно-племінної роботи та оцінки тварин вітчизняних порід великої рогатої худоби різних напрямів продуктивності, бонітування тварин, визначення комплексного індексу селекційної цінності, оцінки екстер`єру корів різними методами.

Про участь у медичній конференції «Генетика в репродукції»

Біотехнологи Інституту взяли участь у медичній конференції, яка проходила в рамках міжнародного форуму репродуктивної медицини (IFRM) «Генетика в репродукції», що проходила 31 травня в «UBI КОНФЕРЕНЦ ХОЛ» (м. Київ)

Захід організовано та проведено медичним центром «Мати та дитина» з метою представлення досягнень і новітніх технологій у гінекології, репродукції людини, окреслення напрямків і перспектив розвитку галузі, ознайомлення зі світовим досвідом і унікальними знаннями, а також презентувати нові теоретичні та практичні підходи до підвищення ефективності лікування безпліддя.

Конференцію відкрила генеральний директор МЦ «Мати та дитина» доктор медичних наук Наталія Данкович. В своїй доповіді вона висвітила світові тенденції в розвитку методів репродукції людини, зазначила, що в Україні за рік здійснюється близько 17 000 циклів отримання ооцитів людини, з них 30% виконують в МЦ «Мати та дитина». Цікавою та змістовною була доповідь завідувача лабораторії молекулярної генетики МЦ «Мати та дитина», кандидата біологічних наук Валентини Сітько. В доповіді було наголошено, на ефективності проведення доімплантаційної діагностики ембріонів і саме на 5 день розвитку. За результатами генетичних досліджень МЦ «Мати та дитина» встановлено, що 50% ембріонів людини отриманих in vitro мають генетичні порушення. Тетяна Семеглазова, лікар-генетик МЦ «Мати та дитина», представила напрацювання з цитогенетичної діагностики вродженої та спадкової патології. Хоча такі дослідження мають рутинний характер, але без комплексного генетичного скринінгу лікарі репродуктологи не починають програми екстракорпорального запліднення. Про роль генетичних факторів на формування зниженого оваріального резерву яєчників розповів головний лікар МЦ «Мати та дитина», кандидат медичних наук Володимир Коліт.

Слід зазначити, що МЦ «Мати та дитина» є офіційною клінічною базою кафедри акушерства, гінекології та медицини плоду Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика. Тому такі конференції є щорічними. Під час конференції фахівці галузі репродуктивної біотехнології мали змогу поділитися власним досвідом застосування допоміжних репродуктивних технологій, обговорити актуальні питання репродуктивного здоров’я людини, розглянути унікальні випадки лікарської практики.

Також під час проведення заходу науковці Інституту досягнуто попередніх домовленостей щодо участі науковців Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН у заходах, організованих МЦ «Мати та дитина».

Про участь у семінарі «Інновації у клітинній біології»

29 травня 2018 року у Бізнес-центрі IQ (м. Київ) проходив семінар «Інновації у клітинній біології». Захід організовано та проведено компанією БіоЛабТех, ЛТД та партнером компанії Thermo Fisher Scientific, з метою підвищення кваліфікації, обміну досвідом роботи та налагодженням міжнародної співпраці між фахівцями у галузі клітинних технологій та молекулярної біології.

Слід зазначити, що спікерами семінару були представники компаній БіоЛабТех, ЛТД, Thermo Fisher Scientific та UT Southwestern Medical Center (Dallas, USA), які висвітлили провідні методи сучасної клітинної біології та поділилися власним досвідом практичного застосування таких підходів. Серед учасників семінару були представники комерційних компаній, вищих навчальних та наукових закладів.

Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Національної академії аграрних наук України в роботі семінару взяли участь Оксана Василівна Щербак та Аза Богданівна Зюзюн.

В режимі скап-конференції свою доповідь представив Пітер Девре (Thermo Fisher Scientific), який детально зупинився на нових системах візуалізації клітин, інструментах для редагування геному та технологіях клітинної терапії. Євген Деніс (ПП Джерон) поділився власним досвідом щодо практичного застосування методики диференціації клітин, Вікторія Кириченко (UT Southwestern Medical Center, Dallas, USA), представила наукові напрацювання з вивчення корекції м'язової дистрофії шляхом редагування геному.

В роботі семінару прийняв участь відомий український генетик, член-кореспондент Національної академії наук України, академік Національної академії медичних наук України, професор Кордюм Віталій Арнольдович.

Під час дискусійної панелі були розглянуті біологічні властивості стовбурових клітин тварин та перспективи їх застосування у тваринництві. Наголошено на доцільності моделювання генетичних захворювань на тваринах, тим самим буде вивчено їх перебіг та забезпечена розробка нових ефективних методів лікування таких захворювань у людей.

Організатори семінару особливу увагу звертали на обмін інформацією про новітні досягнення в системах для візуалізації, аналізу клітин та для редагування геному CRISPR/Cas9, методах диференціації стовбурових клітин.

Про участь в науково-практичній конференції «Стан та перспективи ветеринарного обслуговування тварин»

25 – 26 травня 2018 року відбулася науково-практичній конференції «Стан та перспективи ветеринарного обслуговування тварин». Конференція організована та проведена ветеринарним факультетом НУБіП у рамках святкування 120 річниці заснування НУБіП та 100-річчя факультету ветеринарної медицини. На конференції були запрошені випускники ветеринарного факультету 1983 та 1988 років.

З привітальним словом перед учасниками конференції виступили випускники-ювіляри: завідувач кафедри фармакології та токсикології, доктор ветеринарних наук, професор Володимир Духницький та заступник декана факультету, кандидат ветеринарних наук, доцент Василь Данілов, які розповіли про досягнення факультету, наукову діяльність, ознайомили із складом кафедр, перспективами та проблемами ветеринарної освіти на сучасному етапі.

Вітали присутніх і викладачі, які пам’ятають випускників 1983 року ще студентами, доктор ветеринарних наук, професор Станіслав Рудик, доктор ветеринарних наук, професор Віктор Сухонос, доктор ветеринарних наук, професор, академік НААН Григорій Хмельницький та доктор ветеринарних наук, професор Володимир Скибіцький.

Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. убця НААН у роботі науково-практичної конференції взяла участь Тетяна Станіславівна Плотко.

Інтерес викликали доповіді Володимира Духницького «Стан та перспективи підготовки фахівців ветеринарної медицини України», Миколи Пацюка, заступник директора Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики «Гармонізації законодавства до міжнародних вимог», Віктора Лакатоша, кандидат ветеринарних наук, доцента кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин з доповіддю «Шляхи ліквідації неплідності великої рогатої худоби на молочних фермах».

Учасники конференції ділилися своїми спогадами, інформацією про новітні досягнення ветеринарній практиці, обговорювали проблеми співпраці та ветеринарії на сучасному етапі.

Студенти факультету ветеринарної медицини підготували концерт для випускників-ювілярів.

Проведено заходи з відзначення на державному рівні 80-річчя від дня народження Героя України Михайла Васильовича Зубця

Відповідно до плану заходів з відзначення на державному рівні 80-річчя від дня народження Героя України М.В. Зубця у Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН 24 травня 2018 року відбулася ХVІ Всеукраїнська наукова конференція молодих учених та аспірантів «Актуальні дослідження з проблем розведення, генетики та біотехнології у тваринництві». В роботі конференції взяв участь в.о. першого віце-президента НААН академік НААН Михайло Гладій, який у вітальному слові побажав молоді творчих успіхів у науковій роботі, удосконалення майстерності висвітлення результатів досліджень напрацювань та реалізації запланованих завдань.

Учасниками конференції були молоді вчені та аспіранти з галузевих науково-дослідних установ мережі НААН та закладів вищої освіти. Ними підготовлено 37 повідомлень, у яких узагальнено накопичений світовий і вітчизняний досвід з актуальних проблем розведення, генетики та біотехнології сільськогосподарських тварин, представлено результати власних наукових досліджень. Журі у складі з провідних учених Інституту, Сумського та Білоцерківського національних аграрних університетів визначено кращі наукові доповіді. Переможці конкурсу, які зайняли перші три місця, були відзначені грошовими преміями. Матеріали конференції опубліковано окремим виданням.

25 травня 2018 року в цьому ж інституті відбувся Міжнародний науково-практичний семінар «Використання чистопорідного розведення і міжпорідного схрещування для генетичного поліпшення сільськогосподарських тварин». Відкрив семінар і виступив з доповіддю директор Інституту член-кореспондент НААН Юрій Полупан. З вітальним словом до присутніх звернувся в.о. академіка-секретаря Відділення зоотехнії НААН член-кореспондент НААН Остап Жукорський.

У роботі семінару взяли участь понад 60 осіб, зокрема, Герой України Юрій Карасик, державний секретар з тваринництва Міністерства сільського господарства, регіонального розвитку та оточуючого середовища Республіки Молдова, доктор с.-г. наук, доцент Аліса Пирлог, директор Науково-практичного інституту біотехнології в зоотехнії і ветеринарної медицини Республіки Молдова доктор с.-г. наук Олег Машнер, науковці науково-дослідних установ мережі НААН, Академії наук Республіки Молдова, викладачі закладів вищої освіти України та представники сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств.

Учасниками семінару проведено аналіз ефективності міжнародного досвіду використання чистопородного і міжпородного схрещування у молочному скотарстві, обговорено доцільність його подальшого застосування та принципові схеми його реалізації в Україні за використання кращих європейських порід. Обговорено шляхи реалізації селекційних завдань, передбачених у проекті «Стратегія розвитку галузі тваринництва на період до 2030 року», яким визначено мету, цільові параметри та завдання з подальшого розвитку галузі та шляхи їх реалізації.

Науково-методичний семінар «Проблеми та перспективи отримання партеногенетичних ембріонів ссавців in vitro»

18 травня 2018 року в Інституті розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН в рамках заходів, присвячених проведенню ХІІ Всеукраїнського фестивалю науки відбувся загальноінститутський науково-методичний семінар «Проблеми та перспективи отримання партеногенетичних ембріонів ссавців in vitro».

Була представлена доповідь старшого наукового співробітника лабораторії генетики, канд. біол. наук Остаповець Лариси Іванівни, в якій подана детальна інформація про стан досліджень щодо партеногенезу ссавців у світі та в Україні. Зокрема, зосереджено увагу на проблемах, які виникають при партеногенетичній активації яйцеклітин ссавців до партеногенетичного розвитку in vitro та пошуку шляхів їх вирішення. В обговоренні виступили науковці інституту. Учасники семінару обговорили перспективи застосування методу отримання партеногенетичних ембріонів ссавців в репродуктивній біотехнології, тваринництві та регенеративній медицині України та світу. А також зазначено, що отримання партеногенетичних ембріонів ссавців є одним з біотехнологічних підходів щодо збереження унікальних за генетичним потенціалом сільськогосподарських тварин.

В прикінцевому слові заступника директора з наукової роботи інституту канд. с.-г. наук С. В. Кузебного наголошено про важливість та актуальність питання отримання партеногенетичних ембріонів ссавців in vitro та пріоритетності проведення такого напрямку досліджень у нашому інституті.

Про участь у круглому столі «Відкрита наука»

16 травня 2018 року у Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова (м. Київ) в рамках тижня науки проходив круглий стіл «Відкрита наука», який організували та провели Рада молодих вчених Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (голова – Сергій Терепищий), Асоціація наукових товариств студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених міста Києва (координатор – Ольга Романенко) за сприяння Ради молодих учених при МОН (голова – Юрій Кращенко) та Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Союз обдарованої молоді» (голова – Вадим Герасимович).

Від Інституту розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця Національної академії аграрних наук України в роботі круглого столу взяла участь голова ради молодих вчених, завідувач лабораторії біотехнології відтворення Оксана Василівна Щербак.

Учасники круглого столу мали можливість подискутувати на такі теми: «Вплив концепції «Відкрита наука» на освіту і науку у Європі та Україні» Доповідач: Романенко Ольга Анатоліївна, доцент кафедри фінансового аналізу та аудиту Київського національного торговельно-економічного університету, член Ради молодих вчених при МОН, координатор Асоціації наукових товариств студентів, аспірантів, докторантів та молодих вчених ВНЗ м. Києва. «Міжнародні журнали та наукометричні бази: міфи і реальність» Доповідач: Савенкова Людмила Василівна, доцент кафедри інформаційних систем і технологій, директор наукової бібліотеки НПУ імені М.П.Драгоманова. «Академічна мобільність: види, типи, умови» Доповідач: Свириденко Денис Борисович, професор кафедри методології науки та міжнародної освіти, заступник декана факультету магістратури, аспірантури і докторантури НПУ імені М.П.Драгоманова. «Підготовка і реалізація міжнародних проектів «Еразмус +» Доповідач: Матусевич Тетяна Володимирівна, доцент кафедри соціальної філософії, філософії освіти та освітньої політики, начальник Відділу міжнародних зв’язків НПУ імені М.П.Драгоманова.

Круглий стіл відкрив проректор з наукової роботи, доктор фізико-математичних наук Торбін Григорій Мирославович, який зауважив, що організований захід спрямований на розповсюдження позитивного наукового досвіду та розробку спільних пропозицій для Міністерства освіти і науки України та Наукового комітету, з метою налагодження зворотного зв’язку з науковцями.

Участь в обговоренні взяли державні експерти Міністерства освіти і науки України, представники вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ системи Національної академії наук та Національної академії аграрних наук України.

Під час роботи круглого столу молоді вчені долучилися до розробки політики реформування української науки та вищої освіти відповідно до глобальної концепції «Відкритої науки».