23–26 вересня 2024 року на базі Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка відбулася XIX Міжнародна наукова конференція «Фактори експериментальної еволюції організмів», присвячена 185-річчю клітинної теорії, 145-річчю від дня народження В.Я. Юр’єва та 180-річчю від дня народження Фрідріха Мішера. Співорганізаторами конференції є Українське товариство генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова (УТГіС), Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Інститут молекулярної біології і генетики НАН України.
Від Інституту в роботі конференції очно взяла участь завідувачка відділу Ольга БІРЮКОВА, яка активно обговорювала підняті наукові питання.
Від Інституту в роботі конференції онлайн взяли участь перша заступниця директора з наукової роботи Світлана КОВТУН, завідувачка відділу Світлана ВОЙТЕНКО та головний науковий співробітник Катерина КОПИЛОВА.
Виступаючі на конференції акцентували увагу на розвитку клітинної теорії та клітинної технології, структурній організації та функціях субтеломерних ділянках хромосом, молекулярній генетиці та геноміці, моделі біосинтезу нового антимікотичного антибіотика JE478, особливості експресії та локалізації USP1 при різних типах злоякісних новоутворень. Значну зацікавленість у присутніх викликали доповіді, які стосувалися проблем молекулярної та клітинної біотехнології, прикладної генетики і селекції, еволюції геномів у природі та експерименті, а також оцінки генетичних ресурсів. І хоча дослідження стосувалися здебільшого рослин, вони все ж вносили нове у теорію і практику біотехнології, генетики, селекції та збереження біорозмаїття.
Організатори конференції не залишилися осторонь питань історії біології, викладання навчальної дисципліни генетики у закладах вищої освіти, селекції та еволюційної теорії біоінформатики, комп’ютерної біології, аналізу й оцінки генетичних ресурсів. Цікаві доповіді з цих питань були представлені науковцями Інституту свинарства і агропромислового виробництва НААН, Державного біотехнологічного університету, Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова, Національного університету імені В. Н. Каразіна та іншими.
Під час роботи конференції президентом УТГіС, член-кореспондентом НАН України Віктором КУНАХОМ були презентовані підсумки роботи Президії товариства за 2024 рік та намічені головні завдання діяльності на 2025 рік.