Нове
Попри зрозумілі складнощі, спричинені війною з російськими загарбниками, Інститут реалізує планові заходи щодо підготовки кваліфікованих наукових кадрів, які у мирному майбутньому забезпечать прогрес вітчизняної аграрної науки.
У рамках зазначених заходів з 2 по 6 вересня 2024 року було проведено черговий набір вступників на навчання до аспірантури Інституту за акредитованими освітньо-науковими програмами «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва» та «Біологія і біохімія». У роботі фахових комісій з проведення вступних випробувань для претендентів на навчання в аспірантурі взяли участь авторитетні кваліфіковані науковці Інституту. Вступне випробування із спеціальності 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва» провели Остап ЖУКОРСЬКИЙ, д.с.-г.н., проф., академік НААН, Юрій ВДОВИЧЕНКО, д.с.-г.н., член-кор. НААН та Ольга БІРЮКОВА, д.с.-г.н., с.н.с. За спеціальністю 091 «Біологія та біохімія» – Світлана КОВТУН, д.с.-г.н., проф., академік НААН, Валентина ДЗІЦЮК, д.с.-г.н., проф., та Катерина КОПИЛОВА, д.с.-г.н., с.н.с.
Також претенденти на навчання в аспірантурі з обох спеціальностей пройшли вступні випробування на знання англійської мови, а вступники, що мають дипломи магістра або спеціаліста за іншими спеціальностями, ніж ті, які вони хочуть опанувати в аспірантурі, пройшли додаткове вступне випробування у формі співбесіди з профільних спеціальностей аспірантури Інституту.
Отже, важливий перший етап підготовки наукових кадрів виконано, і випробування дали змогу відібрати гідних кандидатів на звання докторів філософії, що разом з колективом Інституту братимуть найактивнішу участь у наукових дослідженнях, спрямованих на розширення наукових знань Бажаємо молодим колегам успіхів і наснаги на цьому шляху, а всім нам перемоги і миру!
4 вересня 2024 року директор Інституту Остап ЖУКОРСЬКИЙ, завідувач лабораторії Наталія ЧЕРНЯК, головний науковий співробітник Юрій ПОЛУПАН та науковий співробітник Сергій ПРИЙМА взяли участь у щоквартальному засіданні експертної комісії Мінагрополітики України щодо присвоєння та позбавлення відповідних статусів суб’єктам племінної справи у тваринництві.
На порядку денному розгляд і аналіз матеріалів, які надійшли від регіональних експертних комісії та суб’єктів господарювання щодо присвоєння нових статусів у ІІІ кварталі 2024 року. За результатами роботи експертної комісії присвоєно два статуси суб’єктам племінної справи у тваринництві. В галузі молочного скотарства статус племінного репродуктора з розведення голштинської породи присвоєно ТОВ «Вертокиївка» Житомирської області. ТОВ «Українська генетична компанія трейд» (м. Житомир) присвоєно статус підприємства (об’єднання) з племінної справи у скотарстві. Після підписання відповідного наказу буде здійснено реєстрацію нових господарств у Державному реєстрі суб’єктів племінної справи у тваринництві.
28 серпня 2024 року провідним науковим співробітником відділу генетичних ресурсів тварин Інституту Тетяною ІЛЬНИЦЬКОЮ проведено науково-практичний семінар для науковців та аспірантів відділу «Практика взяття та реєстрація біологічного матеріалу коней для зберігання в кріобанку».
Було продемонстрована техніка відбору фолікул волосся коней із дотриманням техніки безпеки та правил пакування та маркування відібраних зразків. Відпрацьовано ефективні прийоми безпечного фіксування коней. За результатами семінару було відібрано біологічний матеріал п’яти коней гуцульської породи та поповнено Банк генетичних ресурсів тварин Інституту їх генетичним матеріалом.
29 серпня 2024 року було проведено засідання вченої ради Інституту з розгляду питання щодо «Використання коштів державного бюджету та надходження коштів до спецфонду Інституту за І півріччя 2024 року».
За результатами розгляду питання члени вченої ради одностайно схвалили, що вкрай необхідно активізувати надходження коштів до спецфонду Інституту. Це завдання має бути реалізовано з огляду на те, що науковцями налагоджено співпрацю з підприємствами та установами, які залучені для оцінки результатів прикладних досліджень (ДП ДГ «Нива» ІРГТ ім. М.В. Зубця НААН» (акти від 22.10.20, 16.12.20, 21.12.23, 20.06.24), ДП ДГ «Христинівське» ІРГТ ім. М.В. Зубця НААН» (акт від 10.12.20, 20.06.24), ДП «ДГ ім. Декабристів» ІПР НААН» (акт від 30.11.23), ДП «ДГ ім. 9 січня» ІСвіАПВ НААН» (акт від 30.11.23), ФГ «Щербич», ТОВ «СП ім. Воловікова», ТОВ «Бучачагрохлібпром», ДП «Волинське обласне с.-г. виробниче підприємство по племінній справі у тваринництві» (акт від 28.12.20), СТОВ «Агроспілка» (01.02.24), ТОВ «Дібрівка Агросервіс» (акт від 16.05.24), ТОВ «Агропродсервіс інвест» (акт від 16.05.24), ТОВ «Гайдамацьке» (акт від 16.05.24), громадська організація «Орелі» (акт від 30.11.23).
23 серпня 2024 року під головуванням директора Інституту Остапа ЖУКОРСЬКОГО проведено робочу нараду щодо комплексної підготовки матеріалів для проведення категоризації Інституту як об’єкту критичної інфраструктури. Директор наголосив, що ці матеріали повинні обґрунтовувати розрахунки віднесення нашої установи до однієї з категорій критичності з метою включення до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури Міністерства освіти і науки України.
Перший заступник директора з наукової роботи Світлана КОВТУН наголосила, що однією з вимог підготовки таких матеріалів є оцінка співпраці з іншими державами-партнерами України. Оскільки одним із напрямів наукової діяльності Інституту є комплексна реалізація завдань збереження генофонду порід с.-г. тварин у контексті функціонування наукового об’єкту, що становить національне надбання України (Банк генетичних ресурсів тварин), це нерозривно пов’язано з міжнародною діяльністю від імені України через членство нашої держави у Європейському регіональному центрі генетичних ресурсів тварин при FAO з 2008 року (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0488555-08#Text, https://www.animalgeneticresources.net/index.php/countries/, національний координатор – Остап ЖУКОРСЬКИЙ). Оскільки з 2001 року цей центр сприяє співпраці, координації роботи та обміну інформацією і досвідом між різними європейськими країнами (більше 40), урядовими та неурядовими організаціями, від порушення умов діяльності Інституту буде завдано шкоди інтересам інших держав-партнерів України.
Також Інститут активно співпрацює (членство) з Американською асоціацією ембріотрансплантації, Американським товариством науки про тварин. Членство в цих асоціаціях забезпечується завідувачем лабораторії біотехнології відтворення Оксаною ЩЕРБАК. Завідувач відділу генетичних ресурсів тварин Олена СИДОРЕНКО забезпечує членство у Всесвітній науковій асоціації птахівників. Зазначені наукові роботи не лише враховують інтереси України, але й враховують інтереси держав-партнерів.
23 серпня 2024 року було проведено робочу зустріч науковців відділу генетики та біотехнології тварин Інституту на якій було обговорено підходи щодо активізації публікаційної активності науковців, яка ґрунтується на отриманні нових запланованих результатів.
Перший заступник директора з наукової роботи Світлана КОВТУН наголосила, що вдалим є підхід, коли наукова співпраця між установами сприяє отриманню результатів спільних досліджень і вони відразу активно публікуються у передових виданнях. Практично цей підхід працює у відділі генетики та біотехнології тварин Інституту. За керівництва завідувача відділу Валентини ДЗІЦЮК розпочато спільно з науковцями Черкаської дослідної станції біоресурсів НААН цикл експериментальних досліджень з вивчення генетичної структури кролів різних порід української селекції за генами кількісних ознак та цитогенетичного обстеження кролів для виявлення хромосомних мутацій (https://iabg.org.ua/index.php/news/886-08-07-25). Результати перший спільних досліджень опубліковано у науковому журналі НААН «Agricultural science and practice» (Том 11 № 1 (2024)) за темою «Дослідження окремих ознак ядерець в інтерфазних лейкоцитах двох порід кролів та їх помісей» (https://agrisp.com/index.php/agrisp/article/view/2024_01_06). Дослідження тривають і розширюються.
16 серпня 2024 року завідувачками лабораторій біотехнології відтворення Оксаною ЩЕРБАК та Іриною ЛОБАЧОВОЮ (Інститут тваринництва степових районів імені М.Ф. Іванова «Асканія-Нова» - ННСГЦВ) проведено для науковців та аспірантів відділу генетики та біотехнології науково-практичний круглий стіл «До питання кріоконсервації сперми ссавців».
За використання епідидимальних сперматозоїдів мишей і собак виконано їх кріоконсервацію у рідкому азоті. Встановлено, що за активності свіжовилучених гамет обох видів на рівні 70% та використання класичного розбавника ЛГЖ після деконсервації активність є не нижче 20%. Відпрацьовано практичні підходи класичної кріоконсервації сперматозоїдів у формі відкритих гранул. Дослідження тривають.
10 серпня 2024 року завідувачка відділу селекції великої рогатої худоби Ольга БІРЮКОВА взяла участь у заході «НеБуденні розмови про науку», який відбувся на базі університету American University Kyiv (https://www.facebook.com/auk.edu.ua), організований Платформою «БуДні Науки» (https://www.facebook.com/profile.php?id=100095425427122) та партнерами.
Відомі українські науковці та популяризатори науки у галузі археології, історії, математики, фізики, біології розповіли про свої здобутки та життєвий шлях, розповідали про виклики сьогодення та шляхи подолання їх у науці. Ольга БІРЮКОВА долучилася до дискусії, як науковець вітчизняної аграрної науки в галузі тваринництва. Метою заходу було не лише популяризація досягнень вітчизняної науки, а й моральна і фінансова підтримка науковців у лавах ЗСУ.
Учасники заходу під час творчої дискусії обговорювали актуальні питання як науковцям в Україні не втрачати мотивацію, залишатися конкурентоспроможним, реалізовуватися як особистість, про роль науковців у захисті та відбудові країни.
5 серпня 2024 р. під головуванням завідувачки відділу генетики і біотехнології Інституту Валентини ДЗІЦЮК відбулася нарада викладачів освітнього процесу з підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти ступеня доктора філософії.
Валентини ДЗІЦЮК було наголошено на важливості проведення практичних занять під організації освітнього процесу в умовах воєнного стану, на необхідності поповнення матеріально-технічної бази необхідним сучасним обладнанням та реактивами для проведення практичних занять та виконання дисертаційних досліджень. З
Завідувачка лабораторії біотехнології Оксана ЩЕРБАК зосередила увагу на необхідності проведення систематичної повірки або калібрування наявних засобів вимірювальної техніки. Підкреслила, що технічний стан обладнання (наявність сертифікатів, метрологічна повірка тощо) та оснащених лабораторних приміщень забезпечить ефективну підготовку аспірантів та сприятиме підготовці спеціалістів високої кваліфікації.
Перша заступниця директора з наукової роботи Світлана КОВТУН наголосила, що поєднання отриманих на практиці експериментальних даних з теоретичною базою аспірантів забезпечить їм об’єктивну оцінку щодо можливих напрямів впровадження у практику своїх теоретичних знань.
7 серпня 2024 р. завідувачкою лабораторії селекції чорно-рябих порід Наталією ЧЕРНЯК та науковим співробітником Оксаною ГОНЧАРУК проведено робочу зустріч з керівником та спеціалістами ТОВ «Острійківське» (с. Острійки Київської області, https://competence.farm/ projects/demo-ferma-na-bazi-tov-ostrijkivske-ki%D1%97vska-obl-bilocerkivskij-r-n/). Обговорили питання щодо розробки плану селекційно-племінної роботи із стадом голштинської породи господарства на 2024 – 2029 роки. Проведено лінійну оцінку типу корів-первісток голштинської породи. Надано консалтингові послуги з питань селекції, технології утримання та вирощування великої рогатої худоби.
Положенням про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти:
- скориговано шкалу відповідності за критеріями, уточнено умови рішень Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти для акредитацію із визначенням «зразкова», акредитації та умовної (відкладеної) акредитації за повною процедурою;
- врегульовано порядок проведення постакредитаційного моніторингу та роботи з інформацією з обмеженим доступом під час проведення акредитації, проведення акредитації узгодженої між закладами вищої освіти освітньої програми;
- розширено можливості одночасної акредитації декількох освітніх програм за спеціальностями і галузями, визначено етапи акредитаційної процедури;
- запроваджено модель скасування рішення про призначення експертної групи, процедури припинення та призупинення акредитації.
1 серпня 2024 року першим заступником директора з наукової роботи Світланою КОВТУН було проведено онлайн-нараду з керівниками наукових підрозділів Інституту «Про підсумки виконання плану заходів, які проведено в Інституті у першому півріччі 2024 року». Відповідно до плану заходів, затвердженого Постановою Президії НААН № 20/04 від 13 грудня 2023 року (протокол №20) нами проведено:
- у травні ХХІІ Всеукраїнську наукову конференцію молодих учених і аспірантів «Сучасні світові та вітчизняні тенденції розвитку галузі тваринництва: виклики та перспективи», присвячена 85-й річниці від дня народження академіка НААН Валерія БУРКАТА та Дню науки в Україні (https://iabg.org.ua/index.php/news/849-17-05-24);
- у червні Всеукраїнський круглий стіл «Питання породотворчого процесу у скотарстві: успіхи і перспективи» (https://iabg.org.ua/index.php/news/865-13-06-24);
- червні Всеукраїнський науково-практичний семінар «Методологія провадження освітнього процесу при підготовці здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії у наукових установах та закладах вищої освіти» (https://iabg.org.ua/index.php/news/869-26-06-24).
Додатково поза планом у першому півріччі 2024 року в Інституті проведено у лютому Всеукраїнський науково-практичний семінар, присвячений 85-й річниці від дня народження академіка НААН Валерія БУРКАТА (https://iabg.org.ua/index.php/news/819-01-03-24). Також протягом першого півріччя проведено серію Всеукраїнських семінарів «Співпраця із господарствами різної форми власності для реалізації завдань ефективного ведення скотарства в Україні» та серію Всеукраїнських семінарів з розвитку партнерства та співпраці із ЗВО «Сучасні виклики професійної підготовки молоді в галузі тваринництва».
Було наголошено на необхідності вчасної підготовки до проведення запланованих та додаткових заходів у другому півріччі 2024 року.
29 липня 2024 р. відбувся науковий семінар на тему «Поліморфізм генетичної структури підродини Bovinae: родів Bos i Bubalus за різними типами молекулярно-генетичних маркерів».
Провідний науковий співробітник відділу генетики та біотехнології тварин, кандидата сільськогосподарських наук Наталія МОХНАЧОВА представила доповідь про сучасні методи оцінки генетичного розмаїття популяцій за використання генетичних маркерів, окреслила коло питань із селекції у тваринництві, які актуальні для селекціонерів і можуть бути вирішені завдяки використанню генетичних досліджень. Жвава дискусія підтвердила важливість молекулярних досліджень для підвищення ефективності селекції сільськогосподарських тварин.
В ході семінару були обговорені також сучасні світові досягнення у генетиці, біотехнології і генетичній інженерії.
Учасники семінару зійшлись на думці, що дискусія ініціювала низку нових актуальних питань, які будуть розглянуті на наступних семінарах.
8 липня 2024 року відбулась робоча зустріч науковців відділу генетики і біотехнології тварин Інституту та Черкаської дослідної станції біоресурсів НААН, в результаті якої домовлено про проведення циклу експериментальних досліджень з вивчення генетичної структури кролів різних порід української селекції за генами кількісних ознак. Визначено перспективні гени-кандидати для оцінки їх продуктивних і репродуктивних якостей. Обговорено також питання організації цитогенетичного обстеження кролів з метою виявлення хромосомних мутацій.
З 21 по 25 липня 2024 р. асоціацією Американського товариства науки про тварин спільно із Канадським товариством науки про тварин було проведено щорічну зустріч (https://www.asas.org/meetings/annual-2024, конференц-центр Калгарі TELUS, м. Калгарі, Канада). Завідувач лабораторії Оксана ЩЕРБАК взяла активну участь в обговоренні зацікавлених доповідей.
Формат зустрічі передбачав доповіді учасників у 27 секціях. Також були загальнодоступні формати доповідей у вигляді презентації та постерів. Найбільшу зацікавленість викликала секція «Репродукція: шляхи подолання втрати тільності у великої рогатої худоби». Зокрема, корисними були доповіді щодо особливостей ембріонального розвитку великої рогатої худоби Bos indicus і Bos taurus. В доповіді було показано, що велика рогата худоба Bos indicus має вищу фертильність та вихід телят за умов обмеженої годівлі, порівняно з великою рогатою худобою Bos taurus .
В доповідях було окреслено поточний стан неплідності та ключових репродуктивних біотехнологій (наприклад, штучне осіменіння, трансплантація ембріонів і отримання ембріонів in vitro), доступних для прискореного розмноження великої рогатої худоби. Доповідачі звернули увагу на вплив раціону батьків на настання тільності у великої рогатої худоби. Зауважили, що більшість досліджень спрямовано на вивчення проблеми ранньої ембріональної смертності у великої рогатої худоби пов’язаних. Проте є ряд досліджень, спрямованих на вивчення впливу батька на ранній ембріональний розвиток.
Жваву дискусію викликала доповідь присвячена ролі фізіологічної зрілості фолікула на подальший розвиток яйцеклітини та настання тільності. Показано, що ооцити, індуковані до овуляції з преовуляторних фолікулів меншої фізіологічної зрілості (нижча продукція естрадіолу та менший діаметр), мають низький відсоток виходу бластоцист, нижчу якість ембріонів та прискорений темп розвитку ембріона порівняно з тими, що овулювали з фолікулів більшої зрілості. Саме тому вплив зрілості фолікула та мікрооточення фолікулярної рідини на дозріваючий ооцит, у подальшому позначитиметься на ранньому розвиткові ембріона та відіграє ключову роль у настанні тільності та народженні здорового теляти.
Слід зазначити, що отримана під час зустрічі інформація буде використана під час проведення занять здобувачам вищої освіти наукового ступеня доктора філософії за акредитованими освітньо-науковими програмами «Біологія та біохімія» та «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва» в ІРГТ ім. М.В. Зубця НААН.
23–25 липня 2024 року в м. Вашингтон (США) відбулась 61-а щорічна зустріч Товариства кріобіології. Цьогорічна зустріч товариства було присвячено темі «Інженерна кріобіологія для життя та сталого розвитку». Останні досягнення клітинної медицини, імунотерапії, створення ліків і вакцин, нових харчових продуктів, збереження та безпека навколишнього середовища та видів, а також дослідження космосу вимагають розробки унікальної кріобіологічної техніки, щоб забезпечити ефективний результат цих передових технологій. Саме тому, інженерія є невід'ємною частиною галузі кріобіології (наприклад, розробка та створення інноваційних кріопристроїв і матеріалів, нові підходи до контролю утворення льоду та нові стратегії для покращення кріоконсервації чи кріохірургії).
В цій триденній зустрічі брало участь понад 350 делегатів з понад 35 країн світу, включаючи науковців та дослідників з наукових та навчальних установ, з виробничих та некомерційних організацій.
Від Інституту у зустрічі брали участь перший заступник директора з наукової роботи Світлана КОВТУН, завідувач лабораторії Оксана ЩЕРБАК, старший науковий співробітник Петро ТРОЦЬКИЙ та аспірантка Оксана Лизогуб (https://cryo2024.com/program/). Науковці представили результати досліджень за темою «Application of the flotation method for the selection of cryopreserved rams' sperm».
Програма зустрічі передбачала шість пленарних сесій, які були присвячені пам’яті доктора Вільяма Фредеріка РАЛЛА; можливостям фінансування від Національного інституту охорони здоров’я Сполучених штатів Америка; публікації результатів досліджень з кріобіології та кріозберігання у розширеному колі наукових журналів; шляхам регулювання контролю якості харчових продуктів і лікарськими засобами та підходам до розробки пристроїв, які забезпечують охолодження або заморожування біологічних об’єктів; розгляду та нагородженню робіт представлених на конкурс Кришталева премія, а також обговоренню майбутніх тенденцій досліджень з кріобіології глобального значення.
Під час роботи зустрічі свої результати досліджень представили понад 300 дослідників (194 усні та 105 постерних доповідачів) в 18 секціях.
Однією з важливих подій зустрічі було представлення дизайну нового логотипу Товариства кріобіології. Піктограма в логотипі складається з шести точок кристала льоду, а кольори підібрані таким чином, що відображають як заморожений стан (синій), так і життя (зелений), акцентуючи увагу на важливості цих процесів.
17 липня 2024 року провідною науковою співробітницею відділу генетики та біотехнології Наталією МОХНАЧОВОЮ було проведено онлайн-нараду із керівництвом та спеціалістами господарства ПСП «ЛІДЕР» (Черкаська обл.).
Йшлося про успішні підходи генетики в сучасній селекції для збільшення надоїв А2-молока без домішок А1. Було наголошено, що це можливо тільки при формуванні генетично благополучної групи високопродуктивного молочного стада з гомозиготним генотипом А2А2. Завдяки сучасним можливостям молекулярної генетики будь-яке господарство може швидко створити стадо, що дає А2-молоко. Це затребувана, але ще відносно нова та вільна бізнес-ніша.
Наразі генотипування великої рогатої худоби за геном бета-казеїну здійснюється у відділі генетики та біотехнології Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН і разом з директором господарства Олександром МЕГЕЄМ узгоджено напрями співпраці.
17 липня 2024 року відбулася робоча зустріч завідувачки лабораторії селекції чорно-рябих порід Наталії ЧЕРНЯК та наукового співробітника Оксани ГОНЧАРУК з керівником та спеціалістами СПОП «Відродження» (м. Шпола Черкаської області).
Обговорили питання впровадження плану селекційно-племінної роботи з стадом голштинської породи, що був розроблений науковцями та затверджений вченою радою Інституту. Було проведено лінійну оцінку типу корів голштинської породи з метою закріплення бугаїв-плідників до маточного поголів’я. Надано консалтингові послуги з питань селекції, технології утримання та вирощування великої рогатої худоби.
Дякуємо за співпрацю!
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 03 липня 2024 р. №1/11817-24 «Про можливість захисту дисертації», здобувані вищої освіти ступеня доктора філософії, які до 01 січня 2024 року були відраховані із наукової установи у зв'язку із завершенням терміну навчання за відповідною освітньо-науковою програмою без захисту дисертації, можуть бути поновлені до до наукової установи з метою захисту дисертації в межах ліцензованого обсягу.
Обов’язковою умовою є наявність інформації про попереднє навчання і завершення в повному обсязі ОНП в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Поновлення можливе на строк не більше одного року на заочну, очну вечірню форми здобуття освіти за кошти фізичних та юридичних осіб. Видатки, пов'язані з проведенням захисту дисертації, здійснюються здобувачем за рахунок власних коштів або коштів фізичних,
юридичних осіб.
Після поновлення обов’язковим є внесення інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти про здобувана якого поновлено на навчання.
Додаток: копія листа МОН від 03 липня 2024 р. №1/11817-24 «Про можливість захисту дисертації».
В.о. першого віцепрезидента Ігор ГРИНИК
08 липня 2024 року за ініціативи завідувачки відділу селекції великої рогатої худоби Ольги БІРЮКОВОЇ було проведено науково-практичний онлайн-семінар «Впровадження біологічних методів досліджень у тваринництві» на базі ДП ДГ «Шевченківське» Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН. Разом з науковцями відділу селекції великої рогатої худоби та спеціалістами господарства визначено шляхи співпраці у напряму селекції молодняку великої рогатої худоби на стійкість до впливу стресових чинників.
Дякуємо за співпрацю!
10 липня 2024 року відбулася робоча онлайн-зустріч завідувачки відділу селекції великої рогатої худоби Ольги БІРЮКОВОЇ з керівництвом та спеціалістами СТОВ «Агроспілка» (Черкаська область). Обговорювалися питання організації селекційної роботи в стаді симентальської худоби господарства. Окреслено шляхи подальшої співпраці та наукового супроводу реалізації нового комерційного напряму роботи із застосуванням кросбридингу за використання кращого світового генофонду порід.
Дякуємо за співпрацю!