Звіт про відрядження Щербак Оксани Василівни завідувачки лабораторії біотехнології відтворення Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН до факультету тропічного сільського господарства Чеського агротехнічного університету в м. Прага (м. Прага, Чеська Республіка, лист НААН № 9-4/219 від 05.12.24 р.)
Мета відрядження. Академічна мобільність у рамках реалізації Чеського проєкту «Зміцнення сільськогосподарських наук в Україні: AgriSci-UA».
Результати НДР. Ознайомлення з матеріально-технічною базою факультету тропічного сільського господарства Чеського агротехнічного університету в м. Прага. Організатори провели екскурсію університетським містечком, продемонструвавши нові технології, зокрема концепцію «зеленого» сталого будівництва та роботу біогазових установок. Особливо цікаво було спостерігати за науковими лабораторіями з їх потужним технічним оснащенням. Крім того, учасники мобільності мали можливість побачити сталий розвиток у дії. Також ознайомилися з екопарком університету, фермою, фірмовим магазином, кормовими цехами, теплицею, які функціонують при факультеті.
Слід відмітити, що учасники мобільності були вражені темпами, з якими Чеський агротехнічний університет в м. Прага розвиває та впроваджує свої інноваційні результати досліджень і підкреслює свою роль у Європейському просторі вищої освіти. Досвід та перехід на енергозберігаючі технології управління в громадах можна було б взяти за основу для наступних спільних наукових досліджень.
Організатори мобільності ознайомили з основними напрямами роботи факультету та Університету в цілому:
- утримання та догляду за сільськогосподарськими тваринами;
- техніка підготовки сільськогосподарськими тваринами до проведення експериментів;
- обладнання, яке використовується у віварії та зоотехнічних дослідах;
- догляд за сільськогосподарськими тваринами, фіксація;
- проведення різних маніпуляції, пов’язаних з дослідженнями сільськогосподарських тварин.
Була надана можливість ознайомитись із новітніми та перспективними напрямами біотехнологічних досліджень щодо:
- тропічної біотехнології;
- біоресурсів та інноваційних технологій;
- екології дикої природи.
Університет має потужну матеріально-технічну базу, яка включає сучасні моделі мікроскопів та приладів для сучасних досліджень (анаеробний реактор періодичної дії; прилади для вимірювання газу (контроль складу біогазу, портативні детектори складу біогазу), вимірювач pH, аналізатор рН грунту; аналізатор К'єльдаля для визначення азоту; електричні центрифуги, ваги лабораторні Kern, тепловізійна камера, кліматична камера, водяна баня для підтримки постійної температури та інше.
Під час зустрічей з адміністрацією факультету попередньо домовлено про можливість ознайомлення з станом та проблемними питаннями в галузі скотарства та біотехнологічними підходами щодо збереження генетичних ресурсів тварин.